Постанова від 01.07.2015 по справі 754/7202/15-а

Номер провадження 2-а/754/274/15

Справа №754/7202/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 липня 2015 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва Журавська О.В., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії. Крім того, позивач просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з 24.04.2015 року у розмірі 70 % заробітної плати як державному службовцю з урахуванням сум, зазначених у довідці від 22.05.2014 року № 9232/03 матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації сум заробітної плати.

Стороною відповідача - Управлінням Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва до суду надано заперечення щодо позовних вимог. В своїх запереченнях зазначили, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду у Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ з 27 квітня 2014 року. Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ст. 37 зазначеного Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09.03.2006 року № 268, «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» від 12.09.1997 року № 1013, затверджені схеми посадових окладів працівників апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, а також розмірі надбавок за ранги державних службовців, дипломатичні ранги та спеціальні звання. Згідно затвердженої форми довідки, такі виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, не включаються до структури заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Посилаючись на викладені обставини, Управління Пенсійного фонду України у Деснянському районі м. Києва просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної справи відповідачу належить довести правомірність своїх дій та бездіяльності.

Судом встановлено, що 27.04.2014 року ОСОБА_1 вийшла на пенсію за віком, а з 13.03.2015 року, перебуває на пенсії державного службовця по заяві про перехід з одного виду на інший вид пенсії, та отримує пенсію у розмірі 70% від заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи 2296,73 грн.

В 2015 року позивач звернулась до Управління з проханням перевести її на пенсію згідно Закону України «Про державну службу», а саме обчислити пенсію з урахуванням графи «інші виплати». Проте, листом від 28.04.2015 року за № 3093/09/С-783 їй було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії із посиланням на положення ст. 33 Закону України «Про державну службу». Відповідно до п. 2 Постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В зазначеній довідці в графі «Інші виплати» вказуються усі інші види виплат, що були нараховані та виплачені державному службовцю у відповідний період, з обов'язковим зазначенням найменування цих виплат в рядку під назвою «Інші виплати».

Суд вважає вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими, виходячи з наступного.

Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, які вказані позивачем, та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно до ст. 33 Закону України «Про оплату праці» у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Індексація заробітної плати здійснюється на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексацію грошових доходів населення - встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно до п. 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати.

Вивчивши та проаналізувавши наведені положення, суд дійшов висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація сум заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах, максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Крім того, ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Що відображається у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що в даних правовідносинах мають перевагу спеціальні норми Закону, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та вважає, що матеріальна допомога, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, повинна бути врахована при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

При таких обставинах, дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги для оздоровлення та індексація сум заробітної плати з 24.04.2015 року у розмірі 70% заробітної плати як державному службовцю, суд вважає неправомірними, а вимоги позову такими, що підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 256 КАС України, постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження, виконуються негайно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 18, 71, 99, 100, 104, 161-163, 183-2, 256 КАС України, ст.ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 1, 2, 33 Закону України «Про оплату праці», ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1) пенсії у розмірі 70% від заробітної плати державного службовця з усіх сум заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування: матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, допомоги для оздоровлення та індексації сум заробітної плати з 24.04.2015 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя: