Ухвала від 19.11.2015 по справі 2а-794/10/1370

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року м. Київ К/9991/45385/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого), Олендера І.Я., Рибченка А.О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2012 по справі № 2а-794/10/1370

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю комерційно-виробнича фірма "Всесвіт ЛТД"

до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м. Львова Державної податкової служби

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції про скасування рішення від 25.12.2009 №0005512380 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 249 755, 00 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2010, позовні вимоги задоволено, оскаржуване рішення скасовано.

Не погодившись із судовими рішеннями першої та апеляційної інстанцій, Державна податкова інспекція подала касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить зазначені судові рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Товариства відмовити.

Обґрунтовуючи вимоги касаційної скарги, відповідач посилається на те, що розрахунковий документ (касовий чек), що роздруковується позивачем не відповідає встановленій формі, оскільки не містить реквізиту - назви господарської одиниці.

Під час підготовки справи до касаційного розгляду, враховуючи клопотання про заміну відповідача на його правонаступника, у відповідності до вимог ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України суд допустив заміну відповідача у справі - Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова Державної податкової служби на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у Личаківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді, перевіривши повноту встановлених обставин справи та правильність їх юридичної оцінки судами, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги.

Судами встановлено, що фактичною підставою для донарахування позивачу штрафних (фінансових) санкцій слугував висновок фахівців податкового органу, викладений в акті перевірки від 12.12.2009 господарської одиниці позивача, що в порушення пп. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" позивач при проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій (РРО) видавав покупцям касові чеки, в яких був відсутній один з реквізитів розрахункового документу - назва господарської одиниці.

На підставі акту перевірки, податковим органом було прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25.12.2009 №0005512380/29946 у сумі 249 755,00 грн.

Так, п. 1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (далі - Закон № 265/95-ВР) зобов'язує суб'єктів підприємницької діяльності проводити розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та, послуг на повну - суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

За порушення вимог Закону № 265/95-ВР (проведення розрахункових операцій через РРО без роздрукування відповідних розрахункових документів) застосовуються визначені п. 1 ст. 17 цього Закону фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, в тому числі у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа.

Згідно з цим Законом термін "розрахунковий документ" вживається в такому значенні: це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку РРО або заповнений вручну (абз. 15 ст. 2 Закону).

Статтею 8 Закону № 265/95-ВР передбачено, що форма та зміст розрахункових документів, встановлюються Державною податковою адміністрацією України (ДПА).

На виконання приписів цієї норми Наказом ДПА України від 01.12.2000 № 614 "Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" було затверджено Положення про форму та зміст розрахункових операцій, у п. 3.2 якого зазначено, зокрема, що касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити, як назву та адресу господарської одиниці, а п. 2.1 встановлено, що у разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

За змістом п. 1 ст. 17 Закону 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Як встановлено судами попередніх інстанцій усі розрахункові операції позивачем проводились на повну суму наданих послуг через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій.

Таким чином, жодного юридичного факту, перерахованого у наведеному вище вичерпному переліку дій (бездіяльності), які можуть бути підставою для застосування санкцій за п. 1 ст. 17 Закону 265/95-ВР, суди не встановили.

При цьому Закон № 265/95-ВР не передбачає застосування до господарюючого суб'єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення № 614, а встановлений податковим органом формальний недолік реквізиту розрахункового документа (відсутність реквізиту - назва господарської одиниці) не прирівняний в Положенні № 614 до відсутності розрахункового документа.

У зв'язку з вищезазначеним висновок судів попередніх інстанцій про безпідставність застосування до позивача фінансових санкцій є цілком обґрунтованим.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції відхиляє доводи Державної податкової інспекції, викладені у касаційній скарзі, і не вбачає підстав для скасування судових рішень судів першої та апеляційної інстанцій.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210 - 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області відхилити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.03.2010 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2012 по справі № 2а-794/10/1370 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, крім як з підстав, у строк та в порядку, визначеними ст. ст. 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді І.Я. Олендер

А.О. Рибченко