Постанова від 19.11.2015 по справі 346/7137/13а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року Справа № 876/1330/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Гудима Л.Я., Макарика В.Я,

з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 січня 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

18 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Коломийського міськрайонного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії у зв'язку і фактичним збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 1 квітня 2012 року, з 1 квітня 2013 року, з 1 вересня 2013 року;

- визнання протиправною відмови Івано-Франківського обласного військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 квітня 2013 року за посадою, з якої він звільнився, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди;

- зобов'язання Івано-Франківського військового комісаріату надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку встановленої форми про розмір грошового забезпечення станом на 1 квітня 2013 року та 1 вересня 2013 року за посадою, з якої він звільнився, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, для перерахунку пенсії;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років з 1 квітня 2012 року на підставі довіки про розмір грошового забезпечення станом на 1 липня 2012 року, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з врахуванням премії в розмірі 90 відсотків та здійснити виплати;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії за вислугу років з 24 жовтня 2012 року з врахуванням у грошовому забезпеченні щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 з дотриманням розмірів додаткової грошової винагороди встановленої Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595 та здійснити відповідні виплати.

Постановою Коломийського міськрайонного суду від 16 січня 2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з фактичним збільшенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 1 вересня 2013 року. Визнано протиправною відмову Івано-Франківського обласного військового комісаріату у видачі Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.09.2013 року за посадою, з якої він звільнявся, з врахуванням в грошовому забезпеченні щомісячної додаткової грошової винагороди. Зобов'язано Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку, за формою, встановленою законодавством, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1.09.2013року за посадою, з якої він звільнявся, з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, встановленої постановою КМ України від 22 вересня 2010 року № 889, для перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 18 травня 2013 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року, наданої обласним військовим комісаріатом, з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, премії в розмірі 90 відсотків та здійснити відповідні виплати з врахуванням проведених виплат. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років з 01 вересня 2013 року з врахуванням в грошовому забезпеченні, з якого перераховується пенсія, щомісячної додаткової грошової винагороди встановленої постановою КМ України від 22.09.2010 року № 889 з дотриманням розмірів додаткової грошової винагороди, встановленої Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом МО України від 15 листопада 2010 року № 595 зі змінами та здійснити відповідні виплати з врахуванням проведених виплат. В решті позовних вимог відмовлено.

Із таким судовим рішенням не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просило скасувати постанову та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог. Обгрунтовуючи свою незгоду із судовим рішенням, зокрема, зазначило, що позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ». ОСОБА_2 не має права на перерахунок пенсії у зв'язку з введенням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» та наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року № 595 «Про затвердження Інструкції про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди». Також відсутні підстави для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру премії, яка відбулася відповідно до наказів Міністра оборони України, зокрема від 26 лютого 2013 року та № 145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» з урахуванням розміру премії 90 відсотків, оскільки ці виплати не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, адже такі не мають постійного характеру. Суд не дослідив належним чином поняття грошового забезпечення,чим порушено вимоги ст. 159 КАС України.

Заперечень на апеляційну скаргу подано не було.

Сторони у судове засідання не з'явилися, хоча були належним чном повідомлені про час та місце судового розгляду справи.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та письмові докази у справі, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки, наданої ОСОБА_1 . ОВК, грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії станом на 01.04.2012 року складає 3505 грн. (а.с. 20). Згідно протоколів обчислення пенсії за 1.07.2012 р., 16.10.2013 р. (а.с. 21), пенсія позивачу нараховувалась з грошового забезпечення - визначеного сумою 2645 грн., відповідно є різниця в сумі 860 грн., яка утворилась в зв'язку з врахуванням ГУ ПФ України в Івано-Франківській області премії в розмірі 10%, а не 90 %.

У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, а саме підвищення розміру щомісячної премії з 10 % до 90 % та щомісячної грошової винагороди позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області та ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявами про перерахунок пенсії, однак йому було відмовлено.

Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для такого перерахунку, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому, середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Цим нормативним актом Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).

На виконання зазначеної постанови МОУ наказами від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до Наказу Міністра оборони України від 28.01.2011р. № 50», від 26.03.2012 № 165 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік», від 26.02.2013 № 145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011-2013 роках.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно довідок Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 01 квітня 2012 року та 14 жовтня 2013 року відбулась зміна розміру премії до 90% (а.с. 20).

Однак це підвищення розміру премії не було враховано при виплаті позивачу пенсії.

Обов'язковою ознакою конкретного виду грошового забезпечення для врахування його при обчисленні пенсії є постійний та щомісячний характер.

Разом з тим, розмір премії, що включений до довідок не має постійного характеру та її розмір до грошового забезпечення при обчисленні пенсії не може бути включений, оскільки передбачена наказами Міністра оборони України від 26 березня 2012 року № 165 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2012 рік», від 26.02.2013 № 145 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2013 рік» премія підлягає виплаті лише протягом встановленого проміжку часу лише в межах виділених асигнувань для грошового забезпечення військовослужбовців у відповідних роках.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, зокрема у постановах від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-346а13), від 26 лютого 2013 року (справа № 21-5а13).

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 889 установлено, що з 01 жовтня 2010 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, виплачується щомісячна додаткова грошова винагорода в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

13 березня 2013 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 161, якою внесено зміни до постанови № 889, підпункт 1 пункту 1 якої, викладено в наступній редакції: «Установити щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади у Військово-Морських Силах Збройних Сил та Морській охороні Державної прикордонної служби, посади наземних авіаційних спеціалістів, що забезпечують безпеку польотів літаків та вертольотів, у військових частинах і підрозділах Повітряних Сил та Сухопутних військ Збройних Сил, посади у військових частинах і підрозділах високомобільних десантних військ та спеціального призначення Збройних Сил, і військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) льотного складу Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби - у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення».

При цьому, військовослужбовцям Збройних Сил (крім тих, що зазначені у підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) щомісячна додаткова грошова винагорода встановлюється у розмірах: з 01 квітня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 01 вересня 2013 р. - у розмірі, що не перевищує 40 відсотків місячного грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 1 постанови КМУ № 889).

Наказом № 595 Міністр оборони України затвердив Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України.

Підпунктом 2.2 пункту 2 цієї Інструкції встановлено розміри винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу (крім зазначених у підпункті 2.1 цього пункту), зокрема, з 01 квітня 2013 року - до 20 відсотків місячного грошового забезпечення; з 01 вересня 2013 року - до 40 відсотків місячного грошового забезпечення.

У пункті 5 вказаної Інструкції в редакції, що діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, визначено, що винагорода виплачується на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації), а командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

При цьому, винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 8 Інструкції), а її розміри встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони України (Головного управління розвідки Міністерства оборони України) у державному бюджеті України на відповідний рік (пункт 9 Інструкції).

Отже, із змісту наведених норм видно, що щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена наказом МО України № 595, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин (з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади та особливостей умов проходження служби у межах видатків на грошове забезпечення), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 2262-XII.

Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 15 жовтня 2013 року (№ 21-368а13) та від 15 липня 2014 року (№ 21-234а14).

Правова позиція Верховного Суду України є обов'язковою для судів нижчих ланок.

Отже, підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової винагороди в розмірі 20 %, 40 % немає.

Отже, суд першої інстанції безпідставно задовольнив позовні вимоги.

При цьому, Коломийським міськрайонним судом також не було враховано вимоги Кодексу адміністративного судочинства України щодо строку звернення до суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 7 липня 2010 року N 2453-VI) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом 18 листопада 2013 року.

Отже, у правовідносинах, що виникли до 18 травня 2013 року, пропущено шестимісячний строк.

Поважних причин пропуску суду наведено не було, а тому позовні вимоги в цій частині слід залишити без розгляду.

Відповідно до ст. 159 КАС України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та приймає нову, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі викладеного та приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи, апеляційну скаргу слід задовольнити та скасувати оскаржувану постанову, прийнявши нову про відмову в задоволенні позову в частині, в якій не було пропущено строк зверненя до суду, та залишити без розгляду частину позовних вимог щодо перерахунку пенсії до 18 травня 2013 року.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити, а постанову Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 16 січня 2014 року в адміністративній справі № 2а/346/8/14 скасувати.

Залишити без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії з 01 квітня 2012 року до 18 травня 2013 року, а також зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за вищевказаний період.

У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

Постанова Львівського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді Л.Я. Гудим

В.Я. Макарик

Повиний текст виготовлено 23 листопада 2015 року.