10 листопада 2015 року м. Київ К/800/17252/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді - Загороднього А.Ф.,
суддів: Заїки М.М., Пасічник С.С.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року
у справі № 2а-2700/12/1370
за позовом Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
до ОСОБА_1
про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -
встановив:
Самбірська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області звернулась до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 62 530 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року, в задоволенні позову відмовлено.
Самбірська ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, яким про позовні вимоги задовольнити повністю.
Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 07 грудня 2011 року Самбірським ВРЕР ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_1 здійснено першу реєстрацію в Україні транспортного засобу марки Volksvagen T4, державний номерний знак НОМЕР_1, 1998 року випуску та Volksvagen T4, державний номерний знак НОМЕР_2.
Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаного транспортного засобу в Україні, сума податку становить 62 530 грн.
Відповідно до довідки ДПІ у Самбірському районі від 27 лютого 2012 року № 2637/17-023/422 кошти зі сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 62 530 грн. до бюджету від ОСОБА_1 не надходили.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні транспортні засоби, які відповідно до вимог статті 2 цього Закону, є об'єктами оподаткування.
Вимогами статті 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» визначено, що перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Згідно частини 4 статті 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Частиною 6 цієї статті Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, що у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами, перша реєстрація в Україні, реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку і технічний огляд транспортних засобів не провадяться.
Статтею 7 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» передбачено, що у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пункту 8 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» в редакції, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Таким чином, з аналізу норми чинного законодавства вбачається, що ніхто не може здійснити державну реєстрацією транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що постановою слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Львівської області молодшого радника юстиції Сапуцького Р.Я. від 14 жовтня 2011 року, ОСОБА_1 визнано потерпілим по кримінальній справі № 181-0048, порушеній за ознаками злочинів, передбачених частиною 3 статті 358 Кримінального кодексу України відносно колишнього начальника Самбірського ВРЕВ УДАІ ГУ МВС України у Львівській області ОСОБА_3
Згідно даної постанови, ОСОБА_3 зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з корисливих мотивів та в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби провів 05 та 06 березня 2010 року первинну реєстрацію транспортних засобів на фізичну особу ОСОБА_1 а саме: транспортний засіб марки Volksvagen T4, 1998 року випуску, № кузова НОМЕР_3 без сплати податку з власників транспортних засобів, та транспортний засіб марки Volksvagen T4, 2001 року випуску, № кузова НОМЕР_4 без сплати податків з власників транспортних засобів.
Крім того, постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 15 травня 2014 року у справі №442/5530/13-к закрито провадження у справі та звільнено ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за вчинений злочин, передбачений частиною 2 статті 367 Кримінального кодексу України, у зв'язку зі зміною обстановки. Підсудний свою вину в інкримінованому йому злочині визнав. Вказаною постановою встановлено, що начальник Самбірського ВРЕР ДАІ ЕУМВС України у Львівській області ОСОБА_3 у період з березня 2009 року - 2010 року протиправно не забезпечив надання належної інформації на запити ДПІ у Самбірському районі Львівської області, у зв'язку з чим позбавив податкові органи здійснювати контроль за повнотою та своєчасністю сплати податку з власників транспортних засобів під час їх первинної реєстрації, внаслідок чого проведено реєстрацію 31 транспортного засобу без сплати та із частковою сплатою податку з транспортних засобів, що реєструються вперше в Україні на загальну суму 652 566 грн.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку про відсутність законних підстав для стягнення з відповідача податку з власників транспортних засобів за умови недоведення податковим органом належними та допустимими доказами обставин та підстав виникнення у відповідача податкового зобов'язання.
Отже, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими, і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Самбірської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області відхилити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 березня 2015 року - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ф. Загородній
Судді М.М. Заїка
С.С. Пасічник