Постанова від 23.11.2015 по справі 826/17592/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23 листопада 2015 року № 826/17592/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні

за позовомОСОБА_1

до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення ліквідації ПАТ «БГ Банк» Новікової Марії Миколаївни, Державної організації «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб»

про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, в особі ОСОБА_1 (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БГ Банк» Новікової Марії Миколаївни (надалі - Відповідач-1), Державної організації «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб» (надалі - Відповідач - 2) про визнання протиправними дії Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БГ Банк» Новікової Марії Миколаївни щодо не включення ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягає відшкодуванню у розмірі 188 044,47 грн.; зобов'язати Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "БГ Банк» Новікової Марії Миколаївни включити ОСОБА_1 до Переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду із визначенням сум, що підлягає відшкодуванню у розмірі 188 044,47 грн.; визнати протиправною бездіяльність Державної організації «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб» щодо не включення до Загального переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду ОСОБА_1 із визначенням сум, що підлягає відшкодуванню у розмірі 188 044,47 грн.; зобов'язати Державну організацію «Фонд гарантування вкладів фізичних осіб» включити на підставі Переліку до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду - ОСОБА_1 із визначенням сум, що підлягає відшкодуванню у розмірі 188 044,47 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на положення Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», згідно яких, на його думку, йому має бути виплачена гарантована сума відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зазначив, що відповідачами в порушення вимог чинного законодавства не включено ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників ПАТ «БГ Банк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за Договорами банківського вкладу (депозиту) №ДФ-057503 та № ДФ-057505 від 30 грудня 2013 року, що порушує його майнові права.

Представником Позивача надано суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, за відсутності представників сторін.

Представник Відповідачів в судове засідання не з'явилися, своїх заперечень на адміністративний позов не надали, хоча були належним чином повідомлений про судовий розгляд справи, відповідно до вимог статей 35, 37 Кодексу адміністративного судочинства України.

У відповідності до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.

Судом встановлено, що між ПАТ «БГ Банк» (Банк), з однієї сторони, та ОСОБА_1 (Вкладник), з іншої сторони, було укладено Договір банківського вкладу (депозиту) «Великі можливості» № ДФ-057503 від 30 грудня 2013 року на суму 70 000 (сімдесят тисяч гривень) грн. за ставкою 19,5 % річних зі строком дії по 31 березня 2014 року.

Також, 30 грудня 2013 року ПАТ «БГ Банк» (Банк), з однієї сторони, та ОСОБА_1 (Вкладник), з іншої сторони, було укладено Договір банківського вкладу (депозиту) «Великі можливості» № ДФ-057505 на суму 5 755,00 доларів США, на період до 31 березня 2014 року з виплатою 7,5 % річних по закінченню строку дії вкладу.

Позивач 26 березня 2015 року подав до ПАТ «БГ Банк» заяву, в якій просив повернути суму вкладу з нарахованими процентами.

Однак, така заява залишилась без задоволення, вклад Позивачу повернутий не був, у зв'язку із чим останній звернувся до суду для захисту своїх прав.

Заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 05 листопада 2014 року у справі № 761/24260/14-ц задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та вирішено стягнути з ПАТ «БГ Банк» на користь позивача грошові кошти в сумі 50 104,75 грн. за Договором № ДФ-057503 від 30 грудня 2013 року та 8 681,22 доларів США за Договором № ДФ-057503 від 30 грудня 2013 року.

Як зазначає позивач в позовній заяві, 20 березня 2015 року йому були виплачені грошові кошти в розмірі 175 863,14 грн. Банком-агентом, згідно реєстру.

Таким чином, суть спору полягає в тому, що позивач хоче отримати за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб кошти в сумі 188 044,47 грн., із врахуванням відсотків, нарахованих за вищезазначеними Договорами вкладів.

Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Новікова М.М. складено та направлено позивачу лист-відповідь за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 щодо його включення до реєстру кредиторів банку.

Вказаним листом (вих. 12/01/01-179 від 08.04.2015 року) ОСОБА_1 повідомлено про відмову у включенні до реєстру кредиторів з тих підстав, що проценти на суму Вкладу нараховувалися за фактичну кількість днів перебування Вкладу на Рахунках, тобто з 31 грудня 2013 року по 30 березня 2014 року. Банк виконав свої зобов'язання за депозитними Договорами в повному обсязі і, у відповідності до положень Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», про що Позивачем особисто зазначено в зверненні, виключно Фонд гарантування вкладів фізичних осіб гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладами, а не Банк.

Вважаючи протиправними дії відповідачів щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників в частині суми в розмірі 188 044,47 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.

Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, суд прийшов до висновку про не обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.

Нормативно-правовим актом, яким встановлюються правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також регулюються відносини між Фондом, банками, Національним банком України, визначаються повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (надалі - Закон).

Порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду, визначено в Положенні про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням № 14 Виконавчої дирекції Фонду (надалі - Положення № 14).

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 4 Закону (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин) основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.

Частиною 1 ст. 26 Закону передбачено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200 000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Згідно положень ч.ч. 1 та 2 ст. 27 Закону Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Згідно ч. 5 ст. 27 Закону протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Частина 6 ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» визначає, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, а також порядок здійснення виплат коштів за вкладами протягом дії тимчасової адміністрації в межах суми, гарантованої Фондом, за рахунок цільової позики Фонду визначено в Положенні про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 (далі - Положення).

Згідно з пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 № 14 Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік), перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.

Відповідно до п. 4 розділу ІІІ даного Положення, перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Наведені норми законодавства вказують, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи: складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду; передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду; складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру; затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

Матеріали справи свідчать про те, що ним отримані кошти в розмірі 175 863,14 грн. за своїми вкладами в ПАТ «БГ Банк» під час тимчасової адміністрації в банку 20.03.2015 року за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Крім того, як вбачається з Договорів банківського вкладу, вони укладені на певний строк згідно п. 1.1 Договорів до 31 березня 2014 р., що в свою чергу і підтверджено Заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 05 листопада 2014 року у справі № 761/24260/14-ц, також зі змісту даного рішення, що на користь Позивача було враховано і нарахування процентів на суму вкладів.

Проте, з позовної заяви вбачається, що Позивач хоче додатково отримати кошти за період з 1.04.2014 р. по 27.11.2014 р., проте, суд вважає дані вимоги не обґрунтованими, оскільки Заочним рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 05 листопада 2014 року у справі № 761/24260/14-ц встановлено чіткі суми, які підлягають відшкодуванню Позивачу за Договорами банківського вкладу.

Позивач не заперечує даний факт, зазначаючи в позовній заяві про отримання коштів в розмірі 175 863,14 грн.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до абзацу третього частини першої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» виплата відшкодування здійснюється з урахуванням сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у банку.

З урахуванням фактичних обставин справи, в контексті положень абз. 3 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», суд дійшов висновку про відсутність законних підстав для отримання позивачем додаткових коштів від Фонду в сумі 188 044,47 грн., оскільки максимальний розмір гарантованої суми відшкодування становить 200 000 грн.

За таких обставин, належним способом захисту порушеного права в межах спірних правовідносин є заявлення позовних вимог до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 45 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

В даному випадку, ОСОБА_1 таких позовних вимог не заявлено, внаслідок чого суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Частиною 2 ст. 9 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.Б. Федорчук