Постанова від 09.03.2010 по справі 2-а-395/10

Справа № 2-а-395/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2010 року м. Кілія

Кілійський районний суд Одеської області

у складі головуючого: судді Балана М.В. розглянувши в порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні справу за

адміністративним позовом ОСОБА_1

ДО

Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області

про

визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить визнати вною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області невиплати державної соціальної допомоги, як особі, яка має статус «дитина війни», стягнути з пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області недоплачену соціальну агу за період з 1 січня 2006 року по грудень 2008 року включно в сумі 3890,60 гривень та стягнути з відача компенсацію грошових доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати державної соціальної допомоги в сумі 946,20 гривень», а постанову суду про стягнення кених з відповідача сум допустити до негайного виконання.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем ст.6 ОСОБА_2 «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004р. №2195-IV (зі змінами та доповненнями), відно до якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна ага, що виплачується замість пенсії, підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком, та ¦правомірну відмову відповідача у виплаті цього підвищення відповідно до закону. В позовній заяві ачем було заявлено клопотання про розгляд справи за його відсутності в зв'язку з неможливістю ¦ррбути в судове засідання.

Управління пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області з позовом не ується та вважає його таким, що не підлягає задоволенню з підстав, викладених у письмових еннях на позовну заяву, посилаючись, зокрема, на правомірність своїх дій щодо невиплати ої соціальної допомоги, оскільки фінансування виплат за ОСОБА_2 України «Про соціальний захист і війни» проводиться із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, ач зазначає, що ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” призупинено дію І ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни” та передбачена виплата підвищення до пенсії яо до ст. 6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни” особам, які є інвалідами (крім яких поширюється дія ОСОБА_2 України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням дійного суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 було визнано таким, що не відповідає [ії України положення статей 71 та 111 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на ". У зв'язку з цим, норми ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" є діючими з 12001 р, оскільки за ст. 152 Конституції України закони або їх окремі положення, що визнані дійними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх дійність. Також відповідач наголошує на відсутність на рахунках пенсійного фонду коштів для і щомісячного підвищення до пенсії дітям війни. Також відповідач зазначає, що починаючи з 2008 теперішній час виплата проводиться відповідно до пп. 2 п. 41. розділу II Закону України «Про бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та ОСОБА_2 України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 r lfe3551-XII (із змінами та доповненнями) у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які працездатність, та позивачу за вказаний рік було виплачено 479, 70 гривень. Відповідач також

зазначає, що відповідно до ст.28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхува мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується викл для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим ОСОБА_2. Питання, пов'язані з підвище пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується заміть пенсії відповідно до ст. 6 Закон України «Про соціальний захист дітей ві” залишились неврегульованими.

Виходячи з наведеного відповідач просить суд розглядати справу без участі його представим відмовити позивачу в задоволенні заявленого позову.

Беручи до уваги те, що обома сторонами суду заявлено клопотання про розгляд справи відсутності, судовий розгляд справи проведено за їх відсутності порядку письмового провадж відповідно до положень ч. З ст. 122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про част задоволення позовних вимог виходячи з наступного.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсій фонду України в Кілійському районі Одеської області та отримує пенсію за віком, що підтверджу« копією посвідчення серії АГ № 593152 від 14.11.2005 року.

На звернення позивача щодо виплати щомісячного підвищення до пенсії відповідно до за Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області листом № 1100/Б-2 30.11.2009 року відповіло відмовою, посилаючись на те, що воно діяло відповідно до вимог чин законодавства, оскільки на законодавчому рівні до січня 2008 року вказане питання не було врегульо законодавчо. ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення до деяких законодавчих актів України» та постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі пит соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 р. №530, яка набрала чинное

22.05.2008 р., встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія ОСОБА_2 України " статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 01.01.2008р. - 47 гр

01.04.2008 р. - 48,10 грн., з 01.07.2008 р. - 48,20 грн., з 01.10.2008 р. по теперішній час - 49,80 грн., було виконано відповідачем.

Згідно зі ст.1 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. №2195-ІУ змінами та доповненнями), дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчена вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років, а отже ОСОБА_1, 1934 року народже відноситься до категорії - дитина війни, що підтверджується копією паспорту та відповідним штампо пенсійному посвідченні серії АГ № 593152 від 14.11.2005 року, наявними у матеріалах справи.

Відповідно до ст.6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції від 18 листо 2004 року №2195-ІУ, яка діяла з 01.01.2006р. по 21.12.2007р.), дітям війни пенсії або щомісячне дові грошоіе утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на відсотків мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 17 статті 77 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було зупин на 2006 рік дію статті 6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни».

ОСОБА_2 України «Про внесення змін до ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2 рік» від 19.01.2006р. № 3367-ГУ пункт 17 статті 77 вказаного ОСОБА_2 виключено, а статтю 110 викладен новій редакції, якою встановлено, що пільги дітям війни, передбачені статтею 6 ОСОБА_2 України " соціальний захист дітей війни", запроваджуються у 2006 році поетапно, за результатами викона бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодження комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.

Проте, протягом 2006 року Кабінетом Міністрів України вказаний порядок запровадження виплати пільг дітям війни, які передбачені статтею 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей вій визначений не був. Таким чином, фінансування виплат підвищення пенсії дітям війни з Держави бюджету у 2006 році не проводилось.

Вказані вище положення ОСОБА_2 України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” визнавалися неконституційними, отже для проведення спірних виплат у 2006р. у зв'язку з нездійснен вказаною постановою поетапного впровадження ст.6 ОСОБА_2 України № 2195-ІУ були відсутні прав

&

ви, тобто протягом 2006 року дію ст.6 ОСОБА_2 України № 2195-IV від 18.11.2004р. не було эвлено.

Виходячи з наведеного, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині виплати позивачу, як чі війни підвищення до пенсії за 2006рік.

Статтею 71 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2007рік» з метою приведення норм законів у відповідність із цим ОСОБА_2 зупинено на 2007 рік дію статті 6 ОСОБА_2 України соціальний захист дітей війни", з урахуванням статті 111 цього ОСОБА_2.

Відповідно до ст. 111 зазначеного ОСОБА_2 встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або сячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується пенсії, відповідно до статті 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей війни" ачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія ОСОБА_2 України "Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, зеленої для учасників війни.

Згідно з приписами ст.6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни» (із змінами та вненнями внесеними п.41. розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р.) дітям війни (крім на яких поширюється дія ОСОБА_2 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального у") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, > виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників

Відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання соціального захисту категорій громадян" від 28.05.2008 р. № 530 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких ся дія ОСОБА_2 України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи іної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких : з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.

Управлінням Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області у 2007 році не було іно ОСОБА_1 передбачене ст.6 ОСОБА_2 України “Про соціальний захист дітей війни” підвищення :ії у розмірі ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком та було виплачено у 2008 році підвищення у 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що не оспорюється ічем, підтверджується ним у запереченнях на позов, а також визнається позивачем.

Згідно зі ст.8 Конституції України вона має найвищу юридичну силу. ОСОБА_2 та інші нормативно- і акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст.22 Конституції України Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається і змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є і джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, яого законом.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого ї, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що и Конституцією та законами України.

ЗНдно з п.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи [і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Статтею 3 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” вказано, що державні соціальні ~~ дггям війни, встановлені цим ОСОБА_2, не можуть бути обмежені або скасовані іншими вовими актами.

ІЬшням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. у справі №1-29/2007 за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України гі) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, ЗО, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 “Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) пункту 12 статті 71 та ст. 111 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2007рік» »¦шонсттуційними.

Відповідно до пункту 5 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного суду, воно преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законів, що визнані неконституційними.

В абзаці 8 п.4 Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 09.07.2007р. зазначено, оскільки предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції У краї Бюджетному кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, піл компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Крім того, відповідно до абз.4 п.3.1. Рішення Конституційного Суду України №6-рп/2007 09.07.2007р. у справі №1-29/2007 зупинення дії положень законів, якими визначено права і своб громадян, їх зміст та обсяг, є обмеженням прав і свобод і може мати місце лише у випадках, передбаче Основним ОСОБА_2 України. У статті 64 Конституції України вичерпно визначено такі випадки, а с передбачено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеже прав і свобод людини із зазначенням строку дії цих обмежень, та визначено ряд прав і свобод, які можуть бути обмежені за жодних обставин. Внаслідок зупинення на певний час дії чинних зако України, якими встановлено пільги, компенсації чи інші форми соціальних гарантій, відбуває фактичне зниження життєвого рівня громадян, який не може бути нижчим від встановленого зако прожиткового мінімуму (частина Третя статті 46 Конституції України), та порушується гарантован статті 48 Конституції України право кожного на достатній життєвий рівень.

Також, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 у справі 28/2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конст... України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пу З розділу III ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до дея законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Консти України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Зак України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих а України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет Украс визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, пункту 35, пунктів 36-100 розділу П "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пун розділу ПІ "Прикінцеві положення" ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2008 рі про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Згідно з 4.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України ріш про їх неконституційність.

Виходячи з викладеного, положення п.12 ст.71 та ст.111 ОСОБА_2 України «Про Державний бю України на 2007 рік» та п.41, розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 р* про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з 09.07.2007р. 22.05.2008р. відповідно, отже з 09.07.2007р. до 31.12.2007р. та з 22.05.2008р. відповідно у зв'яз відновленням дії ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни” позивач повинен отримувати як дитина війни підвищення до пенсії у розмірі 30 процентів від мінімальної пенсії за в виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ст.28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван ЮбвДУ від 09.07.2003р. (зі змінами та доповненнями) мінімальний розмір пенсії за віком за наявн чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мініму осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч. З ст. 28 цього ОСОБА_2 передбачен мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується ви для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим ОСОБА_2.

Враховуючи викладене, в контексті положень ст. 6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист війни" тач.1 ст.28 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд вв~ можливе застосувати для визначення розміру щомісячної доплати до мінімальної пенсії за віком прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використову лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної доплати до пенсії, що на думку суду, не супер вимогам частини 3 статті 28 ОСОБА_2 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван вказані положення не можуть бути підставою для відмови в реалізації права позивача на отри Щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни.

Відповідно до ст. 62 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожит мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 грив 1 жовтня - 411 гривень. Розміри державних соціальних гарантій на 2007 рік, що визначаються зале

/ду, воно у зв'язку]

ДІЙНИМИ.

іазначено, уції Украї| ів'язків, пі.

і-рп/2007 ва і своб йередбаче Іадки, а «і обмеже йобод, які] шх закО відбуває ого закої ¦антова

у справі Констї II, пул ін до дея Констк II За авчихі Укра статті і гв 1-6, та пунк 2008 рі

оження| їни ріш|

ний бю| 2008 рї 12007р. у зв'яз овинен сії за

уванл наявне інімуь -дбаченс я вив

/о^

вжиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами, цим ОСОБА_2 та нормативно-правовими і Кабінету Міністрів України.

Крім того, встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до першого частини першої статті 28 ОСОБА_2 України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне вання” з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які їй працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток. Таким чином, згідно з ч.І ст.28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне вання» №1058-ГУ від 09.07.2003р. (зі змінами та доповненнями) та відповідно до ст.62 ОСОБА_2 їни «Про Державний бюджет України на 2007 рік» розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня по березня 2007 р. становив 380 грн., з 1 квітня по 30 вересня 2007р. - 410,06 грн. (406 грн.+1%(4,06 грн.) із 1 жовтня по 31 грудня - 415,11 грн. (411+1%(4,11 грн.). Отже ЗО відсотків від мінімальної пенсії за із 1 січня по 31 березня 2007 р. складає 114грн.(380*0,30), з 1 квітня по 30 вересня 2007 р. -123,018 (410,06*0,30) та з 1 жовтня по 31 грудня - 124,533 грн. (415,11*0,30).

Відповідно до ст. 58 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення і до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум осіб, які втратили працездатність: з 1 [ - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень. Розміри вних соціальних гарантій на 2008 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, »влюються відповідними законами, цим ОСОБА_2 та нормативно-правовими актами Кабінету зів України.

Таким чином, згідно з ч. 1 ст.28 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне *» та відповідно до ст. 58 ОСОБА_2 України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про змін до деяких законодавчих актів України» розмір мінімальної пенсії за віком з 1 січня по 31 12008 р. становить 470 грн., з і квітня по 30 червня 2008 р. - 481 грн., з 1 липня по ЗО вересня - 482 із 1 жовтня по 31 грудня - 498 грн. Отже 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком з 1 січня по 31 12008 р. складає 141 грн.(470*0,30), з 1 квітня по ЗО червня 2008р. -144,3 грн.(481*0,30), з 1 липня по Іисресня 2008 p.-144,6 грн.(482*0,30) та з 1 жовтня по 31 грудня 2008 р. -149,4 грн. (498*0,30).

Крім того, правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і вів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами країни основних гарантій визначаються ОСОБА_2 України «Про державні соціальні стандарти та державні і гарантії», відповідно до статті 17 якого мінімальний розмір пенсії за віком, як основна державна і гарантія, встановлюється законами. Таким чином, Кабінет Міністрів України не уповноважений мати мінімальні розміри пенсії за віком. Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження і актом змісту та обсягу права, наданого ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей війни”,

3nwo з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному , згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, застосування постанов г Міністрів України, які суперечать законам України є неприпустимим, з огляду на пріоритетність і підзаконними актами.

і чином, виплата підвищення до пенсії як дитині війни згідно п.8 постанови Кабінету Міністрів і^Іро деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" від 28.05.2008 р. №530, а до вимог ст.6 ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни ” суперечить вимогам ізшюнодавства.

4.1 ст.17 ОСОБА_2 України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського і зводини» суди при розгляді справ, застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права, фото ОСОБА_2 термін конвенція вживається у такому значенні: Конвенція - Конвенція про захист і і основних свобод 1950р. і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною термін Суд - Європейський суд з прав людини; термін практика Суду - практика > суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

ожитк 6 гриве залея

> птиція Європейського Суду у справі Yvonne v.Home Office (Case 41/74 van Duym v.Home і юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на і державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення і відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили цьому випадку це надання підвищення пенсії дітям війни, держава чи орган

вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи повед оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих еподів фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Таким чином ОСОБА_1 має право на отримання підвищення до пенсії як дитина війни за пер 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розрах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також правомірно вимагає нарахува виплати цього підвищення до пенсії за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно з урахув здійснених Управлінням Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області виплат з період (травень-червень 2008р.- по 48,10грн.; липень-вересень 2008р. - по 48,20 грн; жовтень 2008 р теперішній час - по 49,80 грн.)

Європейський Суд з прав людини при розгляді справи «Кечко проти України» (заява №6313 зауважив, що в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітни; державного бюджету. Держава може вводити, припиняти чи закінчити виплату таких надбавок , вн~ відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату п надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи влади не можуть свідомо відмовляти виплатах, доки відповідні положення є чинними (п.23 рішення суду). У зв'язку з чим Європейський с прийняв до уваги позицію уряду України про колізію двох нормативних актів - ОСОБА_2 України, відпо якому встановлені надбавки з бюджету і який є діючим, та ОСОБА_2 України «Про Державний бюдж відповідний рік, де положення останнього ОСОБА_2, на думку уряду України, превалювали як lex s~ Європейський суд не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, постільки о державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'я

Відповідно до п.п.1,3 п.15 «Положення про Пенсійний Фонд України», затвердженого постан Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 року №1261, Пенсійний Фонд України є центральним ор виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України міністра праці та соціальної політики, одним з основних завдань якого є забезпечення своєчасно повному обсязі фінансування та виплат пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згід законодавством здійснюється за рахунок коштів Пенсійного Фонду України та інших джерел, визна законодавством. Пенсійний Фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утво установленому порядку Головні управління Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, м. Ки Севастополі, управління в районах, містах та районах у містах.

Відповідно до ст.44 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» п призначається та перераховується відповідним територіальним органом Пенсійного Фонду України.

Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті підвищення до пенсії позивача, передбаченог ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни», покладено на Управління Пенсійного Фонду Ук в Кілійському районі Одеської області.

Відповідно до ч.І ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона пов довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення Частиною 2 ст.71 Ко адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправ рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомір свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує адміністративного позову.

Згідно з ч.І ст.69 та ч.І ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказ адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наяв або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються суд підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і реч доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказуван--

Відповідно до ст.152 Констшуції України положення ОСОБА_2 України «Про Державний бюдж 2007рік» та ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до д законодавчих актів України" від 28.12.2007р.№107-УІ, якими було обмежено право позивача на одер підвищення до пенсії як дитиною війни згідно ст.6 ОСОБА_2 України "Про соціальний захист дітей ві втратили чинність з 09.07.2007 р. та з 22.05.2008 р. відповідно, отже протягом періоду часу з 01.01.2 по 09.07.2007 р. та з 01.01.2008р. по 22.05.2008 р. дії відповідача ґрунтувались на вимогах законодавс

Помилковою є позиція відповідача стосовно необхідності прийняття на законодавчому окремого нормативного акту для відновлення дії ст.6 ОСОБА_2 України „Про соціальний захист дітей в' позаяк дія цієї норми закону була зупинена неконституційними положеннями України «Про Держ бюджет України на 2007рік» жодним законом не скасовувалась, отже відновлення її дії відбува одночасно з втратою чинності згаданими неконституційними нормами, саме на такі юридичні нас спрямовані рішення Конституційного Суду України.

о

Відповідач, заперечуючи проти позову, не надав належних доказів та не довів суду правомірність виплати ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії як дитині війни за період з 09 липня 2007 р. по 31 удня 2007 р. та несплати цих коштів у повному обсязі з 22 травня 2008 р. по грудень 2008 року включно. Відтак, беручи до уваги наведене та оцінивши наявні у матеріалах справи письмові докази в юсті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного України в Кілійському районі Одеської області про зобов'язання нарахувати та виплатити вищення до пенсії підлягають задоволенню частково, а саме в частині вимог позивача, що суються виплати як дитині війни щомісячного підвищення до пенсії за період з 09 липня 2007 р. по 31 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 1 грудня 2008 року включно, а доводи відповідача мають бути пені, як такі, що суперечать конституційним нормам в сфері соціального захисту громадян г.22,46,92 Конституції України).

вок , вне пату пс иовляти

ЙСЬКИЙ С) И, ВІДПОЙ

бюдже lex Sf

ІІЬКИ Of

і зобов'яэ постань Ьним opr України єчасног ?які згід^ І, визнач

: уТВОр

м. КтІ

ання» п| аїни. аченогс Онду Ук|

>на пові L71 Kojo іправі авомірі вчує

рдоказа наявг ві, таї суде і рече ваш

'бюдже до де Годеря ей вії 1.01.2С Ьдавсі эму ей вії ^ржа 5уває нас*

Разом з тим, суд не приймає до уваги розрахунок невиплаченої соціальної допомоги в сумі 3 890,60 оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування до пенсії аеть органу, на який покладено такі повноваження, що є неприпустимим відповідно до вимог чинного яодавства.

Згідно ст. 2 ОСОБА_2 України „Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з пенням строків їх виплати ” від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ (зі змінами) передбачено, що компенсація іам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період >чи з дня набрання чинності цим ОСОБА_2.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що позивачу нараховувалося та виплачено підвищення до і як особі, яка має статус „дитини війни” у розмірі 10% прожиткового мінімуму, а саме : з 01.01.2008 •47 грн., з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року -48,20 грн. та з 01.10.2008 року - 49,80 грн., нарахувань підвищення до пенсії, позивачу відповідачем не здійснювалося та не виплачувалося, а не вбачається правових підстав щодо задоволення позовних вимог про стягнення компенсації : доходів (пенсії) у зв'язку з порушенням строків виплати підвищення до пенсії.

ОСОБА_2 України «Про соціальний захист дітей війни» визначено основи соціального захисту дітей і та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

> 6 цього ОСОБА_2 передбачено виплату державної соціальної підтримки дітей війни, яка додатково ся до пенсії. Вказана соціальна підтримка не може оцінюватись як пенсія або її складова

Тобто, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню, позовні вимоги про звернення

> рішення до негайного виконання, оскільки соціальна підтримка дітям війни не може оцінюватись і або її складова частина, її місячна сума є незначною, не може суттєво вплинути на матеріальне

ї позивача.

ідно до ч.2 ст.162 КАС України, суд може прийняти іншу ніж зазначена у п.п.1-8 ч.2 цієї статті яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, з чого резолютивна частина постанови має бути викладена в редакції, що гарантує виконання ¦?станови та отримання позивачем суми невиплаченого як дитині війни щомісячного підвищення

Керуючись ст.11, ч. З ст. 122, ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адраиіі цінніший позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в районі Одеської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача та \ певні дії - задовольнити частково, і протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі щодо не здійснення нарахування та не виплати підвищення до пенсії у розмірі 30% * виходячи з розрахунку прожиткового мінімуму для осіб, які втратили • ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», :дитині війни за 2007 рік з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та за 2008 рік Іржу по 31 грудня 2008 року включно.

Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області (вул. .¦їжа» Оксид область, 68300) здійснити перерахунок та забезпечити проведення виплати на ІНФОРМАЦІЯ_2, недоплаченого як дитині війни щомісячного і з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31

грудня 2008 року включно у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком виходячи з розрахунку прожитко мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за виключенням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 - 3,40 гривень судо

збору.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному відповідно до етапі 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду пе інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна с може бути подана без попереднюю подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оска якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає зак сили після закінчення цього строку.

Суддя Кілійського районного суду ОСОБА_3