Постанова від 16.11.2015 по справі 363/4107/15-а

"16" листопада 2015 р. Справа № 363/4107/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2015 року Вишгородський районний суд Київської області в складі

головуючого - судді Чіркова Г.Є.,

при секретарі Бариш А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

позивач звернувся до суду з даним позовом, послався на те, що після досягнення пенсійного віку він набув право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівника по Україні за три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії, проте при призначенні пенсії відповідачем застосовано схему нарахування, яка використовується при перерахунку раніше призначених пенсій та застосовано показник заробітної плати за 2007 рік. У зв'язку з цим просив визнати такі дії відповідача неправомірними та зобов'язати останнього призначити йому пенсію за віком відповідно до вимог статей 26, 27 і 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2012-2014 роки, починаючи з 17 червня 2015 року та виплачувати її в подальшому.

Позивач та його представник в суді позов підтримали з викладених у ньому підстав та просили про його задоволення.

Представник відповідача в суді проти позову заперечила, посилаючись на правомірність своїх дій, оскільки позивач раніше отримував пенсію за вислугу років, тому при її призначенні пенсії за віком використана схема, яка застосовується для перерахунку, при переході з одного виду пенсії на інший.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після призначення цієї пенсії позивач продовжував працювати, що вбачається з копії його трудової книжки.

У зв'язку з досягненням пенсійного віку, 17 червня 2015 року позивачу за його заявою призначена пенсія за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

31 липня 2015 року позивач на підставі ст. 38 КЗпП України звільнився з роботи за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію.

Того ж дня, 31 липня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до УПФ у Вишгородському районі із заявою про перерахунок пенсії при звільненні з роботи.

Відповідач, провівши переведення на інший вид пенсії та перерахунок розміру пенсії, при розрахунку пенсії за віком ОСОБА_3 застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік, посилаючись на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором; у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором; при цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої цим Законом.

Водночас ОСОБА_3 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.

Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України ОСОБА_3 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Отже, посилання відповідача на правомірність своїх дій згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є безпідставними, оскільки позивач помилково був визначений відповідачем як особа, яка переведена з одного виду пенсії на інший за своїм бажанням, не звернувши увагу на те, що ОСОБА_3 право на отримання пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набув лише у 2015 році та вперше звернувся із заявою про її нарахування 17 червня 2015 року, через що не міг мати статусу переведеного з одного виду пенсії на інший.

Таким чином судом встановлене порушене право позивачка яке підлягає захистові, а позов про це задоволенню.

На підставі викладеного і керуючись статтями 160-163 КАС України,

постановив:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області щодо призначення з 17 червня 2015 року ОСОБА_3 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік в сумі 1 197 грн. 91 коп.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком відповідно до вимог статей 26, 27 і 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за 2012-2014 роки, починаючи з 17 червня 2015 року та виплачувати її в подальшому.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі, шляхом подання апеляційної скарги через Вишгородський районний суд Київської області.

Суддя