справа № 2-а-2088/10
30 грудня 2010 року м. Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Шинкар А. О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач звернувся до суду з названим позовом, посилаючись на те, що має правовий статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії і відповідно до ч.З ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», йому повинна виплачуватись щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Крім того, він є непрацюючим пенсіонером і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю і відповідно до ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", має право на доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , він віднесений до категорії громадян, які мають правовий статус дитини війни і відповідно до ст. 6 цього Закону йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Однак розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, доплати до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю та щомісячної соціальної допомоги як дитині війни не відповідає розмірам, встановленим вищеназваними Законами.
Він звертався до Управління ПФУ з проханням провести перерахунок та виплату додаткової пенсії і доплати до пенсії відповідно до розмірів, визначених у ст. ст. 39, 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та щомісячної соціальної допомоги відповідно до розміру, встановленого ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», проте у задоволенні його прохання відмовлено.
Тому просить визнати такі дії відповідача неправомірними та зобов'язати його здійснити з 01 червня 2010 року перерахунок пенсії та виплатити: додаткову пенсію, за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком; доплату до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати; щомісячну соціальну допомогу як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідач в наданих суду письмових запереченнях позов не визнав, посилаючись на те, що позивач отримує пенсію відповідно до вимог закону та чинних постанов Кабінету Міністрів України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 4) і перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Броварському районі.
Відповідно до ч.З ст. 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Управління ПФУ нараховує та виплачує позивачу додаткову пенсію у розмірі, встановленому постановами Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян».
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку, що при розрахунку додаткової пенсії, передбаченої ст.51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, а не розміри визначені, вказаними вище постановами Кабінету Міністрів України.
На день розгляду справи розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до ч.І ст. 2 ЗУ «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, при визначенні розміру додаткової пенсії відповідно до ст. 51 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений статтею 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У ч. З ст. 67 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується і розмір додаткової пенсії за шкоду7, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Враховуючи викладене више. суд дійшов висновку, що Управління ПФУ повинно виплачувати позивачу додаткову пенсію, передбачену ст. 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на момент виплати.
Судом встановлено, що позивач являється непрацюючим пенсіонером та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991р. №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідач виплачує позивачу доплату до пенсії за проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі 5 грн. 20 коп. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, що не відповідає ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою передбачено, що пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю, підвищуються у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Посилання відповідача на те, що розмір доплати до пенсії позивача, визначений відповідно до вимог постанов Уряду та виділених асигнувань, суд вважає безпідставними, оскільки ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має пріоритетне значення перед Постановами Уряду, тому позовні вимоги про перерахунок доплати до пенсії відповідно до ст.39 вказаного Закону, підлягають задоволенню.
Також судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни і відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Управління ПФУ нараховує та виплачує позивачу зазначену соціальну допомогу у розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд приходить до висновку, що при розрахунку щомісячної соціальної допомоги, передбаченої ст.6 ЗУ “Про соціальний захист дітей війни», застосуванню підлягає мінімальний розмір пенсії за віком, який визначений ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а не розмір визначений, постановами КМ України.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати позивачу додаткової пенсії і доплати до пенсії згідно із ст.ст. 39, 51 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та щомісячної соціальної допомоги дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч.І та 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду з позовом 01.12.2010 року, тому, перерахунку пенсія підлягає з 01.06.2010 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Керуючись ст.39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 1,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. ст. 71, 86, 159-163, 183-2, 256 КАС України,-
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області шодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 додаткової пенсії і доплати до пенсії відповідно до ст.ст. 39, 51 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та щомісячної соціальної допомоги дитині війни відповідно до ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області провести ОСОБА_1 з 01 червня 2010 року перерахунок:
-додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров"ю відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі 15% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”;
-доплати до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати;
-щомісячної державної соціальної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та виплатити йому недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського адміністративного апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Шинкар А.О.