ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
18.11.2015Справа № 910/24738/15
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Енерго - сервісна компанія "Еско-Північ"
доТоргово - промислової палати України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаТовариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс"
провизнання недійсним та скасування сертифікату
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачаЖданова В.П. - представник;
від відповідачаСтуденніков С.В. - представник;
від третьої особиБакулін О.Ю. - представник;
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-сервісна компанія "Еско-Північ" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Торгово - промислової палати України та просить суд визнати недійсним та скасувати сертифікат №4459 від 10.06.2015.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Торгово - промислова палата України видала сертифікат №4459 від 10.06.2015, який не відповідає дійсним обставинам форс-мажору, у зв'язку з чим даний сертифікат став підставою для ухилення Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" від відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань перед позивачем за договором купівлі - продажу природного газу №49-09/13 від 25.09.2013. На думку позивача, відповідач не належним чином та неповно розглянув документи, які стали підставою для видачі оскаржуваного сертифікату, а отже сертифікат №4459 від 10.06.2015 є таким, що виданий з порушенням норм чинного законодавства та порядку засвідчення форс - мажорних обставин, який передбачений регламентом, є виданим без належних правових підстав.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.09.2015 за вказаним позовом порушено провадження у справі №910/24738/15 та призначено розгляд справи на 07.10.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.10.2015, у зв'язку з неявкою в судове засідання представника відповідача, неподанням відповідачем витребуваних судом документів, розгляд справи відкладено на 11.11.2015.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.11.2015, прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд визнати недійсним сертифікат №4459 від 10.06.2015, з моменту його видання - 10.06.2015, а також скасувати сертифікат №4459 з моменту винесення рішення у справі, залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс", а у зв'язку із залученням до участі у справі третьої особи, необхідністю витребування нових доказів, розгляд справи відкладено на 18.11.2015.
Представники сторін та третьої особи в судове засідання, призначене на 18.11.2015, з'явились.
Представник позивача в судовому засіданні 18.11.2015 надав суду додаткові пояснення по суті спору, в яких позовні вимоги підтримав, наголошуючи на тому, що оспорюваний сертифікат №4459 від 10.06.2015 є письмовим документом - рішенням Торгово-промислової палати України, яке породжує певні правові наслідки по договору купівлі-продажу природного газу №49-09/13 від 25.09.2013, укладеного між позивачем та третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, спрямоване на регулювання суспільних відносин сторін і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин - звільняє від відповідальності третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача за порушення грошового зобов'язання перед позивачем, а отже, на думку позивача, даний сертифікат відноситься до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), які породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані. Позивач звернув увагу суду на те, що відповідачем незаконно та безпідставно були засвідчені обставини, які третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача вказала як форс-мажорні, всупереч ч.2 ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", де чітко визначений перелік обставин, які є надзвичайними та невідворотними, а дія органів державної влади в особі Кабінету міністрів України в результаті прийняття постанови №647 від 26.11.2014 не є надзвичайною та невідворотною, а тому не є форс-мажорною обставиною.
Представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), так як і інші доказі при вирішенні судом спору, оцінюється на предмет належності та допустимості, й за наслідками такої оцінки суд вирішує питання про можливість звільнення боржника від відповідальності перед кредитором у зобов'язанні, застосовуючи відповідні приписи законодавства, а сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) по своїй суті є результатом практичної діяльності торгово-промислової палати з визначених питань та не є актом державного чи іншого органу, який може бути предметом оскарження в господарському суді, тобто актом, який сам по собі тягне за собою виникнення, зміну або припинення прав та обов'язків у будь-яких сторін, породження певних правових наслідків. Сертифікат, дійсність якого оспорюється позивачем, не спрямований на регулювання суспільних відносин і не має обов'язкового характеру для суб'єктів таких відносин, а отже, спір про визнання недійсним та скасування сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) не може бути вирішений в порядку господарського судочинства. Сертифікатом № 4459 від 10.06.2015 засвідчений період дії форс-мажорних обставин незалежно від того, коли заявник звернувся до відповідача за отриманням сертифіката.
Представник третьої особи у судовому засіданні 12.11.2015 надав суду пояснення по суті спору, в яких проти задоволення позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що позивач та третя особа в п. 7.4. договору купівлі - продажу природного газу №49-09/13 від 25.09.2013 добровільно та свідомо погодили, що сертифікат, виданий відповідачем, як недержавною неприбутковою самоврядною організацією відповідно до своїх внутрішніх документів буде беззаперечно визнаний сторонами договору, як доказ дії форс-мажорних обставин. Третя особа також стверджує про те, що порядок видачі сертифікатів та засвідчення форс-мажорних обставини (обставин непереборної сили) встановлюється виключно членами торгово-промислової палати, така діяльність регламентована внутрішніми актами юридичної особи, не спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність, а тому не підпадає під ознаки господарської діяльності, а відносини, що виникли з приводу отримання сертифіката - до господарських. На думку третьої особи, за своєю правовою природою сертифікат № 4459 від 10.06.2015 не є актом або правочином, що унеможливлює його скасування або визнання його недійсності, оцінка сертифікату № 4459 від 10.06.2015 та існування форс-мажорних обставин здійснювалася Вищим господарським судом України під час розгляду справи № 910/11934/15 за позовом "Енерго-сервісна компанія "Еско-Північ" до ТОВ "Нафтогаз-Альянс", за результатам якої прийнята постанова від 04.11.2015 про відмову в задоволенні позову з посиланням не тільки на оспорюваний сертифікат, а і на наявність підстав, встановлених ст.617 Цивільного кодексу України, ст.218 Господарського кодексу України. Третя особа просила суд провадження у справі №910/24738/15 припинити, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників процесу, суд дійшов висновку про те, що провадження у справі №910/24738/15 підлягає припиненню відповідно до п.1 ч. 1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір не підлягає вирішенню в господарських судах України з таких підстав.
Як встановлено судом, 10.06.2015 Торгово - промисловою палатою України було видано сертифікат №4459, яким засвідчено Товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтогаз-Альянс" настання форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), а саме: дія органів державної влади в особі Кабінету Міністрів України в результаті прийняття незаконної і не чинної постанови №647 від 26.11.2014 "Про порядок закупівлі природного газу промисловими, енергогенеруючими та теплогенеруючими (в частині промислових обсягів газу) підприємствами", як регуляторного акта під час виконання договору купівлі-продажу природного газу від 25.09.2013 №49-09/13, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго-сервісна компанія "Еско-Північ". Початок дії обставин форс-мажору (обставин непереборної сили) - 29.11.2014, дата закінчення терміну дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) - 31.03.2015.
Дійсність сертифіката № 4459 від 10.06.2015 і є предметом позовних вимогу справі №910/24738/15.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.
Згідно з ч.1 ст. 14-1 вказаного вище Закону України торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо (ч. 2 ст.14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні").
Як роз'яснило Міністерство юстиції України в листі від 30.05.2014 №6602-0-26-14/8.1 торгово-промислова палата (далі - ТПП) засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів (контрактів) на підставі чинного законодавства України, Методики про порядок засвідчення Торгово-промисловою палатою України форс-мажорних обставин.
До ТПП зацікавлена сторона договору (контракту) подає письмову заяву, підписану її керівником. Заява прописується у довільній формі. В заяві вказуються початок виникнення подій (які віднесені в контракті/договорі до форс-мажорних обставин), період дії цих обставин та їх наслідки. Також у заяві вказується, які зобов'язання за договором не можуть бути виконані внаслідок настання форс-мажорних обставин, та контактна інформація для зворотного зв'язку.
До заяви додаються такі документи: належним чином засвідчена копія договору (контракту) з усіма додатками (змінами та доповненнями, якщо вони були). У ньому мають бути вказані обставини, що звільняють сторони від відповідальності, перераховані події, які сторони погодилися вважати форс-мажорними, вказані органи країн, що підтверджують факт настання обставин форс-мажору; інформація про обсяг виконаних (або невиконаних) зобов'язань по договору (контракту); документи компетентних державних органів, що підтверджують настання події.
Заявник несе відповідальність за достовірність наданих документів згідно з чинним законодавством України.
За результатами розгляду документів ТПП видає сертифікат (висновок) про форс-мажорні обставини. Сертифікат (висновок) про форс-мажорні обставини - це документ установленої форми, який є підтвердженням настання форс-мажорних обставин на території України, виданий ТПП згідно з нормами чинного законодавства.
Сертифікат (висновок) видається заявнику на бланку ТПП. У сертифікаті (висновку) вказуються сторони контракту (договору), дата його укладення, місце, час, період (якщо це можливо вказати на дату звернення), протягом якого мали місце надзвичайні та невідворотні події.
Сертифікат (висновок) підписується Президентом ТПП, Першим віце-президентом або Віце-президентами. На сертифікаті (висновку) ставиться печатка ТПП.
Порядок видачі сертифікатів визначено Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженим рішенням Президії ТПП України від 15.07.2014 №40 (3) та новою редакцією Регламенту, затвердженою рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 (5).
Пунктом 7 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) в редакції рішення Президії ТПП України від 15.07.2014 № 40 (3) було передбачено порядок оскарження виданих сертифікатів про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), оскарження відмови у їх видачі.
Відповідно до п.п.7.1 - 7.7 Регламенту було визначено, що виданий Торгово-промисловою палатою України/регіональними торгово-промисловими палатами сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) може бути оскаржений в Регламентний комітет ТПП України з питань сертифікації форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який призначається рішенням Президії ТПП України.
Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) може бути оскаржено стороною по договору, контракту, угоді протягом трьох місяців з дати, коли стороні стало відомо про його видачу.
Заявник може оскаржити відмову у видачі сертифіката щодо висновку про відсутність форс-мажорних обставин або відсутність причинно-наслідкового зв'язку між форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) і невиконанням зобов'язання протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати отримання відмови.
Регламентний комітет зобов'язаний розглянути заяву про оскарження сертифіката або оскаржити відмову у його видачі протягом 30 календарних днів з дня її надходження до ТПП України. Рішення Регламентного комітету про залишення сертифіката/відмови в його видачі в силі або їх скасування приймається більшістю голосів його членів і є остаточним.
У разі скасування сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) про це робиться відповідний запис в єдиному Реєстрі сертифікатів про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).
При скасуванні відмови у видачі сертифіката про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) розгляд заяви зацікавленої особи поновлюється і здійснюється відповідним уповноваженим органом у складі іншої уповноваженої особи.
У новій редакції Регламенту, затвердженій рішенням Президії ТПП України від 18.12.2014 (5), положення про можливість оскарження до Регламентного комітету виданих сертифікатів та відмови у їх видачі, не передбачено.
Отже, сертифікат засвідчує існування форс-мажорних обставин, якими в розумінні ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", п.п. 3.1, 6.2, 6.4 Регламенту є обставини, що унеможливлюють виконання певного зобов'язання.
Згідно зі ст. 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Перелік категорій справ, які підвідомчі господарським судам наведено у ст. 12 Господарського процесуального кодексу України, частиною першою якої визначено, що господарським судам підвідомчі, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів та з інших підстав.
Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 1, 4-1, 12 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає положенням статті 1 Господарського процесуального кодексу України, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Сертифікат не є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки він не породжує прав і обов'язків для позивача та йому не адресований, а є лише результатом практичної діяльності торгово-промислової палати з визначених питань. Сертифікат, дійсність якого оспорюється скаржником, не спрямований на регулювання суспільних відносин і не має обов'язкового характеру для суб'єктів таких відносин.
Крім того, суд зазначає про те, що оцінка спірного сертифікату Торгово-промислової палати та існування форс-мажорних обставин здійснена Вищим господарським судом України під час розгляду справи № 910/11934/15 за позовом "Енерго-сервісна компанія "Еско-Північ" до ТОВ "Нафтогаз-Альянс", за результатам якої прийнята постанова від 04.11.2015 про відмову в задоволенні позову з посиланням не тільки на оспорюваний сертифікат, а і на наявність підстав, встановлених ст.617 Цивільного кодексу України, ст.218 Господарського кодексу України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських судах України.
Відтак, Господарський суд міста Києва дійшов висновку про те, що спір про визнання недійсним та скасування сертифіката не підлягає вирішенню в господарських судах України, а тому провадження у справі №910/24738/15 підлягає припиненню на підставі п.1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
Провадження у справі № 910/24738/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-сервісна компанія "Еско-Північ" до Торгово - промислової палати України про визнання недійсним та скасування сертифікату припинити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Копію ухвали направити учасникам процесу.
Суддя Ю.М.Смирнова