Постанова від 20.10.2015 по справі 748/2109/15-а

Провадження №2-а/748/60/15

Єдиний унікальний № 748/2109/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 року місто Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області

в складі :

головуючого - судді Кухти В.О.

при секретарі - Борисенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Чернігів адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області, в якому просить визнати дії відповідача по неврахуванню до заробітної плати для нарахування пенсії за віком з 24.09.2014 року сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи за рік, як це встановлено у постанові КМУ від 20.04.2005 року № 306, відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 22.09.2014 року № 164/01, ОСОБА_1 - протиправними, та зобов'язати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 24.09.2014 року із зарахуванням до заробітної плати для обчислення пенсії сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи рік згідно довідки Чернігівської облспоживспілки від 22.09.2014 року № 164/01.

Ухвалою судді Чернігівського районного суду Чернігівської області від 07.08.2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 24 вересня 2014 року по 05 лютого 2015 року включно залишено без розгляду, в іншій частині відкрито скорочене провадження.

Заперечення на адміністративний позов надійшли до суду 17 серпня 2015 року, в яких зазначено, що позивач з 22.10.2014 року звернулась до УПФУ Чернігівського району з заявою про призначення пенсії за віком, та за результатом розгляду заяви та доданих до неї документів, їй призначено пенсію за віком відповідно до вимог п.7-2р.XV «Прикінцеві положення» Закону №1058. В довідці, виданій гр. ОСОБА_2 Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств 22.09.2014 р. № 164/01 підставою для виплати заробітної плати заявниці за результатами виконаної роботи вказано Постанову правління Центроспілки від 23.07.1970 року № 112. Проте, однозначно стверджувати про те, що виплата заробітної плати позивачці проводилась саме за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, нема законних підстав, оскільки Постанова правління Центроспілки № 112 від 23 липня 1970 року є типовим положенням і не регулює порядок виплати заробітної плати працівникам Чернігівського звірогосподарства з чого випливає, що зазначений документ не може бути підставою видачі довідки для нарахування пенсії, а тому просить відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою судді Чернігівського районного суду Чернігівської області від 21.08.2015 року зазначену справу призначено до розгляду у загальному порядку.

В судове засідання позивач не з'явилась, через канцелярію суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позов підтримує та просить задовольнити.

Відповідач в судове засідання не забезпечив явку свого представника, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи у відсутність свого представника, проти позову заперечує.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксуваня судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, в період: з 03.05.1983 року по 01.03.1986 року; з 01.03.1991 року по 07.10.1996 року; з 15.05.1997 року по 05.01.1999, року працювала звіроводом в управлінні заготівель Чернігівської облспоживспілки /а.с.11-12/. Як юридична особа звірогосподарство припинило своє існування відповідно до розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації від 15 вересня 2003 року №558. Всі документи звірогосподарства за 1958-1999 роки були передані у відомчий архів Чернігівської обласної спілки споживчих товариств.

Позивач звернулась до Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області із заявою про призначення її пенсії в порядку та на умовах, передбачених ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ від 20.04.2005 року №306, але листом від 14.11.2014 року за №50/04/Л-2 /а.с.18/ Управління відмовило їй в задоволенні заяви в частині обчислення заробітку для призначення пенсії з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року №306 та перерахунку пенсії згідно довідки про заробітну плату № 164/01 від 22.09.2014 року виданою Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств за результатами роботи за рік.

Статтею 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV

від 09.07.2003 року, з наступними змінами, передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2005 року №306 «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 ст.41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії особам, що в період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищує календарний місяць.

Пунктом 1 передбачено, що до осіб, на яких розповсюджується дія цього Порядку, відносяться особи, які до 01 липня 1998 року отримували заробітну плату по результатам роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, котрі працювали в сільському господарстві.

Частиною 1 статті 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

У відповідності до пунктів 2 та 3 Порядку, до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, особа звертається із заявою до відповідного управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.

Аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що однією з умов врахування суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у спосіб визначений Порядком, є наявність доказів про виплату особі заробітної плати у строк понад один місяць.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 з 24 вересня 2014 року перебуває на обліку в УПФУ у Чернігівському районі і їй призначена пенсія за віком.

Пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №221 передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку встановленого формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Положенням п.6 Постанови №306 передбачено, що підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір.

Заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи (п. 8 Постанови №306).

Відповідно до акту від 16 серпня 2001 року прийому-передачі документів у відомчий архів Чернігівської обласної спілки споживчих товариств були передані документи працівників звірогосподарства за 1958-1999 роки.

Згідно виданої Чернігівською обласною спілкою споживчих товариств довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 164/01 від 22.09.2014 року /а.с.21/ та додатку до цієї довідки за № 165/01 від 22.09.2014 року /а.с.22/, в період з 01.03.1991 р. по 31.12.1995 р. позивачу виплачувалась заробітна плата за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності ДК 009-96 державного класифікатора України (код 01.25.0) до сільського господарства відноситься розведення хутрових звірів.

Оплата праці працівників звірогосподарства проводилася у відповідності до постанови Правління Центроспілки №112 від 23.07.1970 року «Про умови оплати праці працівників сільськогосподарських підприємств споживчої кооперації». П.1 даної постанови передбачено введення умов оплати праці згідно з Типовим положенням про оплату праці робітників радгоспів і других державних підприємств сільського господарства (далі Типове положення), затвердженим Поставною Держкомпраці та соціальним питанням СРСР та Президії ВІДСПС від 15.07.1970 року №182 (П-13). Пунктами 1 і 3 даного Положення передбачено розмір заробітної плати керівників та спеціалістів відділень, ферм та сільськогосподарських підрозділів в залежності від умов виробництва, норм і розцінок по реалізаційним цінам і затвердженої річної норми виробництва.

Дослідивши зміст довідки про отриману позивачем заробітну плату, суд вважає, що її зміст відповідає вимогам Додатку до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №306, зокрема у ній зазначено підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, відомості про документи, на підставі яких її видано.

Суд не може погодитись із запереченнями Управління ПФУ в Чернігівському районі які зводяться до того, що підставою для видачі вказаної довідки повинно бути положення про оплату праці працівників, яке згідно припису Типового положення належало розробити у Чернігівському звірогосподарстві.

Як вбачається з матеріалів справи, Положення про оплату праці працівників Чернігівського звірогосподарства до архіву Чернігівської обласної спілки споживчих товариств не надходило, а тому стверджувати про існування такого документа взагалі і вимагати від позивача його надання суду, підстав не має, враховуючи також і тривалий строк, що минув після ліквідації підприємства.

Суд приймає до уваги, що відсутність в архіві такого окремого положення не впливає на право позивача в перерахунку її пенсії та враховує, що постанова Правління Центроспілки №112 була обов'язковою для всіх сільськогосподарських підприємств споживчої кооперації та являлась нормативним документом, яким для виконання введено в дію Типове положення про основні умови оплати праці робітників радгоспів і других державних підприємств сільського господарства, в тому числі і звірогосподарств.

До того ж, Порядком не встановлено обов'язкове посилання на Положення про оплату праці конкретного господарства, як на підставу для видачі довідки про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії і, крім того, норми вказаного вище Порядку не містять заборони пенсіонеру надавати разом з довідкою про заробітну платню (доход) інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами річної роботи, якими по даній справі є особові рахунки позивача.

Таким чином, враховуючи вище викладене суд погоджується із позицією позивача щодо порушення її права на призначення їй пенсії з урахуванням отриманих нею доходів за результатами роботи за рік відповідно до наданих довідок.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

УПФУ в Чернігівському районі не надало суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №306, ст.ст. 2, 7, 11, 14, 71, 94, 158-163, 185-186, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області по неврахуванню до заробітної плати для нарахування пенсії за віком ОСОБА_1 сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи за рік, як це встановлено у Постанові Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 відповідно до довідки Чернігівської облспоживспілки від 22.09.2014 року за № 164/01 з 06.02.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 06.02.2015 р. із зарахуванням до заробітної плати для обчислення пенсії сум заробітної плати, виплаченої за результатами роботи за рік згідно довідки Чернігівської облспоживспілки від 22.09.2014 року №164/01.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. А суб'єктом владних повноважень в цей же строк з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя В.О. Кухта