Постанова від 20.11.2015 по справі 812/1612/15

1.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

20 листопада 2015 рокуОСОБА_1Справа № №812/1612/15

о 20 год. 30 хв.

ОСОБА_2 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихонова І.В.,

суддів Борзаниці С.В., Смішливої Т. В.,

за участю

секретаря судового засідання Лященка А.Ю.,

та

представників сторін:

від позивача - ОСОБА_3,

від відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,

від представника третьої особи, яка не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 обласна військово - цивільна адміністрація - ОСОБА_8,

третя особа - ОСОБА_9 - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_10 до ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 обласна військово-цивільна адміністрація та ОСОБА_9 про визнання протиправними та скасування постанови № 120 від 18.11.2015; постанови №121 від 18.11.2015 в частині реєстрації депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області ОСОБА_9 та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 листопада 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_10 до ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області про визнання протиправною та скасування постанови № 120 ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року «Про визнання ОСОБА_10 таким, який відмовився від депутатського мандата ОСОБА_1 міської ради Луганської області та визнання обраним наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії «Наш край»; зобов'язання ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_10 депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що на початку виборчого процесу він був зареєстрований кандидатом у депутати ОСОБА_1 міської ради від місцевої організації політичної партії «Наш край», а 30 жовтня 2015 року згідно з постановою ОСОБА_1 виборчої комісії Луганської області № 87 його визнано обраним депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області.

Позивач зазначив, що відповідно до вимог Закону України «Про місцеві вибори» особа, обрана депутатом міської ради, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата. На підставі зазначеного позивач 14 листопада 2015 року особисто подав відповідну заяву до ОСОБА_1 міської виборчої комісії щодо надання документів для реєстрації обраного кандидата депутатом міської ради, який відмовився від депутатського мандату.

20 листопада 2015 року до початку судового засідання від представника позивача через канцелярію суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій представник позивача зазначає, що на даний час стало відомо, що ОСОБА_1 міська виборча комісія на підставі постанови №120 від 18 листопада 2015 року «Про визнання ОСОБА_10 таким, який відмовився від депутатського мандата ОСОБА_1 міської ради Луганської області та визнання обраним наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії «Наш край», яка оскаржується, прийняла постанову № 121 від 18 листопада 2015 року «Про реєстрацію обраних депутатів ОСОБА_1 міської ради Луганської області», якою був зареєстрований депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, від Політичної партії «Наш край».

На підставі вищезазначеного позивач вважає, що своїм рішенням, а саме: постановою №120 від 18 листопада 2015 року та постановою №121 від 18 листопада 2015 року ОСОБА_1 міська виборча комісія грубо порушила вимоги Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів, а також обмежила позивача у реалізації конституційного права бути обраним до органу місцевого самоврядування.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві та у заяві про збільшення позовних вимог.

Представники відповідача ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення позивачем ч.1 ст.89 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: не надання ОСОБА_10 особистої заяви про припинення іншого представницького мандату поданого до відповідної ради. Копія заяви про відмову від представницького мандату, надана ОСОБА_10, не містить даних про її подання до Стахановської міської ради, депутатом якої він є. Подання вказаної заяви до ОСОБА_2 обласної військово-цивільної адміністрації Закону України «Про місцеві вибори» не передбачено. На думку представників відповідача, заява про відмову від представницького мандату повинна бути подана до Верховної Ради України або до Центральної виборчої комісії України. Зазначили, що ОСОБА_10 на засідання міської виборчої комісії 18.11.2015 не викликався, тому що його присутність на засіданні комісії не є обов'язковою.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 обласної військово-цивільної адміністрації вважав позов обґрунтованим, зазначив, що у зв'язку зі знаходженням міста Стаханов на тимчасово окупованій території та фактичним не здійсненням Стахановською міською радою своїх повноважень ОСОБА_10 правомірно звернувся із заявою про відмову від представницького мандату до ОСОБА_2 обласної військово-цивільної адміністрації.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи, дослідивши та розглянувши докази у справі, встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_10 14.11.2015 за вхідним № 400 на адресу ОСОБА_1 міської виборчої комісії подано заяву, в якій зазначено, що на виконання вимог п.1 ст. 89 Закону України «Про місцеві вибори» надає документ, який посвідчує особу громадянина України та повідомляє, що особисту заяву про припинення дії іншого представницького мандата, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом депутата ОСОБА_1 міської ради, подав до відповідно ради.

До вказаної заяви надано копію документа, який посвідчує особу та підтверджує громадянство України - копія першої, другої сторінок паспорта громадянина України, сторінок з відомостями про місце проживання; копію заяви до Стахановської міської ради Луганської області (а.с.12).

ОСОБА_10 11.11.2015 за вхідним № 9/6902 на адресу ОСОБА_2 обласної військово-цивільної адміністрації подано заяву, в якій зазначено, що у зв'язку з тим, що він обраний депутатом Сєвєродонецьцкої міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, цим повідомляє, що відмовляється від представницького мандата депутата Стахановської міської ради Луганської області, який відповідно до Конституції України та законів України несумісний з мандатом депутата ОСОБА_1 міської ради. Другим адресатом у заяві зазначено Стахановську міську раду Луганської області (а.с.13).

Постановою ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року № 120 визнано ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, обраного депутатом ОСОБА_1 міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року від місцевої організації політичної партії «Наш край», таким, який відмовився від депутатського мандата ОСОБА_1 міської ради Луганської області. Визнано наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку місцевої організації Політичної Партії «Наш край» - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, обраним депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області (а.с.15-16).

Постановою ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року №121 про реєстрацію обраних депутатів ОСОБА_1 міської ради Луганської області зареєстровано депутатів ОСОБА_1 міської ради Луганської області, у тому числі: ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, Політична партія «Наш край» (а.с.31-32).

Вирішуючи питання по суті спору, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регламентує порядок підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є Закон України від 14 липня 2015 року № 595-VIII «Про місцеві вибори» (далі - Закон).

Статтею 1 Закону встановлено, що організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост (далі - місцеві вибори) регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Статтею 24 Закону (Повноваження Центральної виборчої комісії) визначені додаткові повноваження, окрім передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію"

Частиною 5 статті 27 Закону передбачено, що засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний.

Статтею 12 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» передбачено, що за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови.

Статтею 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» визначено, що рішення Комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

З метою дотримання при розгляді питань порядку денного права особи на участь у процесі прийняття рішення на засідання виборчої комісії запрошуються заявники та інші заінтересовані особи. Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду питань порядку денного.

Постановою Центральної виборчої комісії від 05 вересня 2015 року № 228 затверджений Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів (далі за текстом - Порядок).

Таким чином, в силу приписів ст. ст. 1, 24 Закону, ст. ст. 12, 13 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» положення Порядку є обов'язковим для виконання всіма суб'єктами відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму, в тому числі відповідними виборчими комісіями і комісіями з референдумів нижчого рівня, а також органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами України.

Відповідно до п. 3.4 вказаного Порядку (скликання засідання виборчої комісії) засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії, заявників та інших заінтересованих осіб.

Пунктами 4.4. - 4.5. Порядку визначено, що на засідання виборчої комісії обов'язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи. Інформація про дату, час проведення, порядок денний засідання виборчої комісії розміщується на стенді офіційних матеріалів комісії, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання виборчої комісії.

Пунктом 9.7. Порядку визначено, що постанова виборчої комісії повинна містити: найменування комісії; найменування рішення (постанова); час, дату та місце прийняття; порядковий номер; мотивувальну частину; нормативно-правове обґрунтування; резолютивну частину.

Дослідженням протоколу засідання ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року встановлено, що ОСОБА_10 участі у засіданні комісії не приймав, а згідно пояснень представника відповідача ОСОБА_6 позивача про проведення зазначеного засідання та розгляд його заяви, поданої в порядку ч. 1 ст. 89 Закону, взагалі не повідомляли, що є порушенням вимог ст. 27 Закону, п.п. 3.4, 4.4 Порядку та прав Позивача.

Відповідно до ст. 89 Закону особа, обрана депутатом міської ради, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до міської ради.

У разі звернення особи, обраної депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою, до територіальної виборчої комісії щодо наявності поважних причин, які перешкоджають виконанню вимог частини першої цієї статті, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання цих причин поважними і встановити інший строк виконання зазначених вимог або про відмову у визнанні цих причин поважними.

У п'ятиденний строк з дня отримання документів, зазначених у частині першій цієї статті, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови, старости.

У разі невиконання без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому цим Законом порядку.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1085 від 07.11.2014 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» затверджений перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, згідно з додатком 1, в якому зазначене м. Стаханов Луганської області.

Статтею 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» визначено, що для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, у районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.

Військово-цивільні адміністрації району, області - це тимчасові державні органи, що здійснюють на відповідній території повноваження районних, обласних рад та/або державних адміністрацій та інші повноваження, визначені цим Законом.

Згідно частини 3 статті 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» районні, обласні військово-цивільні адміністрації поряд із здійсненням повноважень місцевих державних адміністрацій на відповідній території також здійснюють повноваження із здійснення відповідно до закону повноважень щодо організації проведення в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці всеукраїнських референдумів та виборів органів державної влади і місцевого самоврядування.

В судовому засіданні встановлено, що місто Стаханов Луганської області, в якому розташована Стахановська міська рада Луганської області, депутатом якої був Позивач, згідно розпорядження КМУ № 1085 від 07.11.2014 включено в перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Також загальновідомим фактом є те, що органи місцевого самоврядування в м. Стаханов Луганської області фактично не здійснюють свої повноваження, а тому у Позивача була відсутня реальна можливість подання до Стахановської міської ради заяви про відмову від представницького мандату в межах визначеного частиною 1 статті 89 Закону двадцятиденного строку.

Враховуючи положення статті 1, ч. 3 статті 4 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації», з метою реалізації гарантованих статтею 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спільних інтересів громад міст, розташованих на тимчасово непідконтрольній українській владі території, саме ОСОБА_2 обласна військово-цивільна адміністрація є належним, законодавчо визначеним органом, який тимчасово виконує повноваження органів місцевого самоврядування.

Тому, в рамках виконання обов'язків, передбачених абз. 1 ч. 1 ст. 89 Закону, Позивач звернувся до належного органу - ОСОБА_2 обласної військово-цивільної адміністрації із заявою про відмову від представницького мандату.

Посилання представників Відповідача на те, що Позивачу із заявою про відмову від представницького мандату необхідно було звертатися до Верховної Ради України або до Центральної виборчої комісії України є безпідставними, оскільки вказані органи законодавчо не наділені повноваженнями для вирішення зазначеного питання.

Приймаючи постанову № 120 від 18.11.2015, відповідачем не наведено в мотивувальній частині обґрунтування, чому комісією не прийнято до уваги неможливість подання ОСОБА_10 заяви про відмову від представницького мандату до органу місцевого самоврядування, розташованого на тимчасово окупованій території, хоча таке питання зазначалося на засіданні комісії членом комісії ОСОБА_11

З'ясування поважності причин невиконання вимог ч. 1 ст. 89 Закону при прийнятті рішення про визнання особи такою, яка відмовилась від депутатського мандату, прямо передбачено ч. 4 вказаної статті.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку, що вимога визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області № 120 від 18 листопада 2015 року «Про визнання ОСОБА_10 таким, який відмовився від депутатського мандата ОСОБА_1 міської ради Луганської області та визнання обраним наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії «Наш край» є обґрунтованою.

Таким чином, суд прийшов до висновку про належне виконання ОСОБА_10 вимог ч. 1 ст. 89 Закону під час надання до ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області копії заяви про відмову від представницького мандату Стахановської міської ради Луганської області, зареєстрованої в ОСОБА_2 обласній військово-цивільній адміністрації.

Інші обставини, які б могли виключати реєстрацію ОСОБА_10 депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області, під час розгляду справи судом не встановлені, а відповідачем не доведені.

Враховуючи швидкоплинність виборчого процесу, відсутність перешкод для реєстрації Позивача депутатом відповідної ради, суд вважає за необхідне застосувати положення п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України та зобов'язати відповідача прийняти рішення про реєстрацію позивача депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області, таким чином в повній мірі захистивши порушені виборчі права позивача.

Щодо позовної вимоги визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області № 121 від 18 листопада 2015 року «Про реєстрацію обраних депутатів ОСОБА_1 міської ради Луганської області» в частині реєстрації депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, від Політичної партії «Наш край», суд зазначає наступне.

Оскільки судом встановлена протиправність рішення Відповідача про визнання ОСОБА_10 таким, який відмовився від депутатського мандату ОСОБА_1 міської ради Луганської області, рішення про реєстрацію депутатом наступного за черговістю кандидата від політичної партії «Наш край» ОСОБА_9 - є незаконним та підлягає скасуванню.

Згідно з частиною 9 статті 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, зазначена норма передбачає фактичне відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення у справі.

При зверненні до суду з даним позовом позивачем частково сплачено судовий збір за одну позовну вимогу у розмірі 487,20 грн. з трьох заявлених.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою 0,3 розміру мінімальної заробітної плати.

За результатами розгляду даного позову, у якому заявлено три немайнові вимоги, суд приходить до висновку про необхідність його задоволення, у зв'язку з чим з відповідача необхідно стягнути 974,40 грн. витрат зі сплати судового збору в дохід державного бюджету України та 487,20 грн. на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 160-165, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_10 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області від 18 листопада 2015 року №120 про визнання ОСОБА_10 таким, який відмовився від депутатського мандата ОСОБА_1 міської ради Луганської області та визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата від місцевої організації Політичної Партії «Наш край».

Визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області № 121 від 18 листопада 2015 року «Про реєстрацію обраних депутатів ОСОБА_1 міської ради Луганської області» в частині реєстрації депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_1, від Політичної партії «Наш край».

Зобов'язати ОСОБА_1 міську виборчу комісію Луганської області зареєструвати ОСОБА_10 депутатом ОСОБА_1 міської ради Луганської області.

Стягнути з ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області (інд. номер 33968676, адреса: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Леніна, буд. 32, кімната 20) в дохід державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів УК у м. Сєвєродонецьку /ОСОБА_2 окр.адмін.суд 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944909, банк отримувача (МФО) 804013, рахунок отримувача 31217206784080, код класифікації доходів бюджету 22030001, судовий збір у розмірі 974,40 грн. (дев'ятсот сімдесят чотири грн. 40 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 міської виборчої комісії Луганської області (інд. номер 33968676, адреса: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Леніна, буд. 32, кімната 20) на користь ОСОБА_10 витрати зі сплати судового збору у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.)

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_2 окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя ОСОБА_12

Суддя Суддя ОСОБА_13 ОСОБА_14