10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"19" листопада 2015 р. Справа № 806/2367/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3, що діє у своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_5 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3, що діє у своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про зобов'язання вчинити дії ,
23 червня 2015 року ОСОБА_3, що діє у своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2.), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3) звернувся з позовом з врахуванням уточнених позовних вимог до Державної фіскальної служби України, Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, а саме:
- зобов'язати Державну фіскальну службу України вилучити інформацію про ОСОБА_3, яка була надана під час отримання ідентифікаційного номеру та у подальшому не вносити інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків використовуючи цифрові ідентифікатори;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України зберегти за ОСОБА_3 форму обліку платника податків за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації;
- зобов'язати Володарсько-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області вилучити інформацію про ОСОБА_3, яка була надана під час видачі ідентифікаційного номера і в подальшому вести облік ОСОБА_3 як платників податків за раніше встановленими формами обліку: без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії та номеру паспорта, за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації;
- зобов'язати Володарсько-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області знищити інформацію про ОСОБА_3 з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків;
- зобов'язати Володарсько-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області проставити у паспортах ОСОБА_3 та його неповнолітніх дітей ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2.), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3) на сторінках 7,8 та 9 відмітку про наявність права здійснювати будь-який платіж без цифрового ідентифікатора за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження та за місцем реєстрації, та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 серпня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятою постановою представник позивача ОСОБА_6 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 проживає по АДРЕСА_1 разом із своїми дітьми ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2.), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3).
ОСОБА_3 має діючий номер реєстраційної картки платника податків - НОМЕР_1, а у ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2.) та ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3) - реєстраційна картка платника податків відсутня.
ОСОБА_3 звертався із заявами в своїх інтересах, крім того, його дружина ОСОБА_7 зверталась в інтересах неповнолітніх ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_2.) та ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_3) до Державної фіскальної служби України та Володарсько-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області щодо відмови від реєстраційного номера облікової картки платника податків та бажання перебувати на обліку як платник податків без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії та номеру паспорта, а лише за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації. Вказані звернення відповідачами не були задоволені із мотивів, викладених у листах про результати розгляду звернень.
Сторони по справі визнають право позивачів через свої релігійні переконання відмовитися від реєстраційного номера облікової картки платника податків. Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності у позивачів права перебувати на обліку як платники податків без застосування цифрового ідентифікатора та без використання серії та номеру паспорта, а лише за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації, а у відповідачів - обов'язку забезпечити реалізацію такого права позивачів щодо такого обліку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до положень п.63.6. ст.63 ПК України, облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами. Порядок визначення податкового номера встановлюється центральним органом державної податкової служби.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом державної податкової служби.
Відповідно до п.70.5 ПК України, для заповнення облікової картки фізичної особи-платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.
З метою єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори у порядку на умовах, що визначаються Податковим кодексом України, Міністерство фінансів України Наказом № 1147 від 06.11.2012 року затвердило Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.
Відповідно до п.4 Розділу І Положення визначено, що порядок проведення реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі включає, зокрема внесення до паспортів фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, відмітки про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України (далі - паспорт) без використання реєстраційного номера облікової картки. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.
Отже, для здійснення обліку фізичних осіб-платників податків, які через свої релігійні переконання в установленому законом порядку відмовились від використання ідентифікаційного номера - використовується прізвище, ім'я, по батькові, а також серія та номер паспорта. Облік таких осіб ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта громадянина України.
При цьому відповідно до положень ст.35 Конституції України, кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Разом з тим згідно ч.4 ст.35 Конституції України, ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.
Відповідно до ст.9 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод - кожен має право на свободу думки, совісті та релігії.
Свобода сповідувати свою релігію або переконання підлягає лише таким обмеження, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах громадської безпеки, для охорони публічного порядку, здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших людей.
Відповідно до положень ст.63 Податкового Кодексу України, облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних органах державної податкової служби за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, органи державної податкової служби за місцезнаходженням таких об'єктів у порядку, встановленому центральним органом державної податкової служби.
Крім того ст.19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Враховуючи викладене положення Податкового кодексу України є обов'язковими до застосування суб'єктами владних повноважень, а саме відповідачами на час виникнення спірних правовідносин та спрямовані на забезпечення встановленого Конституцією та Законами України публічного порядку.
При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що облік платників податків за паспортними даними в тому числі за серією та номером паспорта і раніше використовувався для ідентифікації фізичних осіб - платників податків, оскільки прізвище, ім'я та по батькові особи не є унікальними.
Відповідно до п.10 Розділу VIII вказаного вище Положення - у разі якщо фізична особа подавала Облікову картку і відомості про неї включено до Державного реєстру, але яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, вона зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.
Облік таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному цим Положенням. Підставою для виключення відомостей про фізичну особу з Державного реєстру є її облік в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Таким чином, Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, чітко встановлено форму повідомлення, яке має подати фізична особа відповідному органу державної податкової служби у разі якщо вона через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, а саме, зазначене повідомлення подається за формою № Ш, яка є додатком № 8 до зазначеного Положення.
У зазначених додатках № 8 (а.с.58, 70, 82) позивачем не зазначено даних про паспорт громадянина України, а саме, серія та номер, дата видачі, ким видано.
Враховуючи те, що Податковим кодексом України не передбачено можливості виключення або невнесення відомостей про особу до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків у випадку якщо через свої релігійні переконання такі особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера, а навпаки передбачено ведення обліку таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта, а не тільки за прізвищем, ім'ям та по-батькові, датою народження та місцем проживання, колегія суддів приходить до висновку щодо необґрунтованості позовних вимог.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 02.07.2015 року № К/800/58083/13, 17.06.2015 року № К/800/65005/13, 28.04.2015 року № К/800/14249/13.
З урахуванням зазначених обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Колегія суддів вважає, що позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, в той час як відповідачем правомірність оспорюваних дій доказана повністю.
Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, що діє у своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" серпня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3, що діє у своїх інтересах та в інтересах своїх малолітніх дітей: ОСОБА_4, ОСОБА_5 АДРЕСА_1
представник позивача ОСОБА_6 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Володарсько-Волинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області вул.Володарського,4,смт.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100 Державна фіскальна служба України Львівська площа,8,м.Київ,04655
- ,