Ухвала від 19.11.2015 по справі 686/12882/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 686/12882/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Демінська А. А.

Суддя-доповідач: Граб Л.С.

19 листопада 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Граб Л.С.

суддів: Боровицького О. А. Сапальової Т.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, за участю третьої особи - ДПІ у м. Хмельницькому Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити пенсію,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому, в якому просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому стосовно утримання з його пенсії податків в розмірі 15%+1,5% та виплату 85% розміру пенсії, як працюючому пенсіонеру, незаконними; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому Хмельницької області виплачувати йому пенсію в повному розмірі - 5317,86грн. та виплатити недоплачену частину пенсії, починаючи з 1 квітня 2015 року.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 31 липня 2015 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ДПІ у м. Хмельницькому ГУ ДФС у Хмельницькій області.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року в задовленні позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції від 09 жовтня 2015 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом при ухваленні рішення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Особи, які беруть участь у справі, будучи належним чином повідомленими про час, дату та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явились.

Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, давши правову оцінку обставинам у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року - без змін, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та отримує пенсію за віком на загальних підставах, розмір якої після останнього перерахунку з 28.03.2014 року становив 5317,86 грн.

При цьому, ОСОБА_2 з 25.08.1999 року працює у ВАТ "Укртелеком".

Однак, в квітні 2015 року ОСОБА_2 отримав пенсію в розмірі 4377,26 грн., не погоджуючись з вказаним розміром пенсії, 21.04.2015 року останній звернувся до УПФУ в м. Хмельницькому з відповідною заявою.

Листом управління від 27.04.2015 року повідомлено позивача, що базою оподаткування у 2015 році є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3 654, 00 грн. на місяць, а тому, ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування, що не досягає десяти мінімальних заробітних плат на 01 січня звітного року та ставка військового збору 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» від 31.07.2014 року № 1621-VII.

Не погодившись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що саме податковим законодавством встановлюються пільги зі сплати податків, зборів.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України ,які набули чинності з 01.01.2015 р.

Згідно п.п.164.2.19 п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації , нараховану відповідно до закону ) або щомісячного грошового утримання , отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно з законом,якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць ), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати , встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

З 01 січня 2015 р. відповідно до ст. 8 Закону України від 28.12.2014 р. № 80- VІІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218 грн. на місяць.

Тобто, починаючи з 01.01.2015 р. податковий агент, яким у даному випадку є управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницькому, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654 грн.(розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн.х3), зобов'язаний утримати податок на доходи фізичних осіб за ставкою 15 відсотків.

Згідно п.168.3 ст. 168 Податкового кодексу України розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом, тобто - органами Пенсійного фонду України.

Також Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 р., у частині обкладення військовим збором.

Згідно з пп..1.1 п. 16.1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України платниками збору є особи , визначені п.162.1 ст.162 Податкового кодексу України , а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, податковий агент.

Об'єктом обкладення військовим збором є доходи, визначені ст.. 163 Податкового кодексу України (п.п..1.2 п.16.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Згідно п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід до якого відповідно до пп..164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ включаються, зокрема сума пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону), що отримуються платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2015 р.-3654грн.(1218 грн.х3) , в частині такого перевищення.

Ставка збору становить 1,5 відсотки об'єкта оподаткування, визначеного п.п.1.2 п.16 прим.1 підрозд.10 розд. ХХПодаткового кодексу України ( п.п.1.3 п.16 прим.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюється у порядку, встановленому ст.. 168 Податкового кодексу України (п.п 1.4 п.16 прим.1 підрозд.10 розд.ХХ ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника, зобов'язаний утримувати збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка (п.п.168.1.1 п.168.1 ст. 168 ПКУ).

Крім того, ст. 168 Податкового кодексу України встановлено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, провадиться податковим агентом.

Таким чином, якщо сума пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) перевищує у 2015 р. 3654 грн., то частина такого перевищення обкладається військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

Відповідно до п.п.1.6 п.16.1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, що визначені ст. 176 Податкового кодексу України.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 9 жовтня 1979 року у справі "Airey проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Kjartan Asmundsson проти Ісландії" від 12 жовтня 2004 року. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Колегія суддів вважає також обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання виплачувати пенсію без відрахування з неї податку на дохід фізичних осіб та військового збору, оскільки судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та не може обмежувати волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин.

Виходячи із викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що управління Пенсійного Фонду України в м. Хмельницькому - податковий агент, який нараховує та виплачує пенсію ОСОБА_2, правомірно утримує з його пенсії податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та військовий збір 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198 , ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 09 жовтня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Граб Л.С.

Судді Боровицький О. А.

Сапальова Т.В.