19 листопада 2015 р.Справа № 534/1284/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Перцової Т.С.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Комсомольську Полтавської області на постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 06.07.2015р. по справі № 534/1284/15-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Комсомольську Полтавської області
про перерахунок та виплату пенсії державного службовця,
16.06.2015 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Комсомольського міського суду Полтавської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Комсомольську (далі по тексту - УПФУ в м. Комсомольську, відповідач), в якому просив суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Комсомольську здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 04.11.2014 року.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 17.06.2015 року по справі № 534/1284/15-а позовну заяву ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Комсомольську про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 04.11.2014 року по 15.12.2014 року включно залишено без розгляду.
Постановою Комсомольського міського суду Полтавської області від 06.07.2015 року по справі № 534/1284/15-а, прийнятою в порядку скороченого провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Комсомольську про перерахунок та виплату пенсії державного службовця - задоволено повністю.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Комсомольську здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих сум, починаючи з 16.12.2014 року.
Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 06.07.2015 року по справі № 534/1284/15-а, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 до УПФУ в м. Комсомольську відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги з посиланням на ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу", ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", постанову Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року стверджує, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати не відносяться до структури заробітної плати, а тому не враховуються при обчисленні пенсії позивача.
З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга УПФУ в м. Комсомольську не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Комсомольську та з 04.11.2011 року отримує пенсію на підставі Закону України "Про державну службу".
21.04.2015 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ в м. Комсомольську із заявою, в якій просив надати роз'яснення, які складові заробітної плати позивача були враховані при розрахунку пенсії виплати позивача і надати копії довідок про заробітну плату.
Листом № 2157/06-06 від 05.05.2015 року відповідачем було повідомлено позивача про те, що пенсія позивачеві призначена в розмірі 70% заробітку з 04.11.2014 року на підставі довідок про складові заробітної плати № 42 та № 43 від 03.11.2014 року, при цьому до складу заробітної плати для обчислення пенсії враховано такі складові заробітної плати : посадовий оклад з урахуванням доплати за ранг та надбавки за вислугу років на момент виникнення права на призначення (перерахунок) пенсії, надбавку за високі досягнення у праці, визначену за 60 місяців перед зверненням за призначенням (перерахунком) пенсії, премію до державних, професійних свят, визначену за останні 60 місяців перед зверненням за призначенням (перерахунком) пенсії, надбавку за роботу з таємними документами за 60 місяців перед зверненням за призначенням (перерахунком) пенсії. Для розрахунку використані складові заробітної плати за останні 60 календарних місяців шляхом ділення загальної суми виплат на 60 з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років у розмірах, на момент виникнення права на призначення (перерахунку) пенсії. Таким чином, розмір пенсії виплати після перерахунку склав 2798,27 грн. (а.с.6-7).
Не погодившись з розміром нарахованої відповідачем пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання УПФУ в м. Комсомольску здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати з дати призначення пенсії - 04.11.2014 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що пенсія позивачеві повинна обчислюватись з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, з яких сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 16.12.2014 року.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон № 3723-XII) (у редакції, чинній на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
При обчисленні позивачеві пенсії без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідач керувався положеннями Законів України "Про державну службу" і "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними.
У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається зі змісту довідки № 43 від 03.11.2014 року, виданої виконкомом Комсомольської міської ради, яка надавалась позивачем при зверненні за призначенням пенсії, в графі "інші виплати" включені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. На всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.10-11).
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати повинні враховуватись при обчисленні пенсії позивача, призначеної на підставі Закону України "Про державну службу".
Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України викладеними у постановах від 20.02.2012р. (справа № 21-430а11) та від 14.03.2013р. (справа № 21-125а13), які, у відповідності до ст.244-2 КАС України, є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач, обчислюючи позивачеві пенсію без урахування до заробітної плати, з якої нарахована пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Законами України "Про державну службу", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про пенсійне забезпечення", з порушенням вимог ч.3 ст.2 КАС України, а відтак, наявні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вказаних видів виплат, починаючи з 16.12.2014 року, та провести відповідні виплати.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Комсомольську Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Комсомольського міського суду Полтавської області від 06.07.2015р. по справі № 534/1284/15-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч.8 ст.183-2 КАС України.
Головуючий суддя Перцова Т.С.
Судді Дюкарєва С.В. Жигилій С.П.