Постанова від 19.11.2015 по справі 817/477/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" листопада 2015 р. Справа № 817/477/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Євпак В.В.

Капустинського М.М.,

при секретарі Гунько Л.В. ,

за участю сторін:

представника відповідача: Ражик Я.М.

представника третьої особи: Пшеничної В.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської районної державної адміністрації на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Відділу містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської районної державної адміністрації третя особа: Рокитнівська районна державна адміністрація про визнання дій протиправними, стягнення шкоди ,-

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2015 року ОСОБА_5 звернулася з адміністративним позовом до Відділу містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської Районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та відшкодування шкоди.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправними дії Відділу містобудування, архітектури, будівництва з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської РДА, щодо видачі ОСОБА_5 примірника №1 будівельного паспорта №01-22/202 "Житловий будинок, господарські будівлі і споруди с.Сновидичі по АДРЕСА_1, Рокитнівського району" із зазначенням місця розташування об'єкта будівництва, що не відповідає будівельним нормам ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Присуджено на користь позивача ОСОБА_5 із Державного бюджету України судовий збір у розмірі 36,54 грн.

Не погоджуючись з прийнятою постановою Відділ містобудування, архітектури,

будівництва з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської РДА звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача та представника третьої особи, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, що 31 грудня 2013 року Відділом містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської РДА, на підставі документів поданих ОСОБА_5 затверджено будівельний паспорт № 01-22/202 "Житловий будинок, господарські будівлі і споруди с.Сновидовичі по АДРЕСА_1, Рокитнівського району" Примірник № 1 якого видано позивачці.

Відповідно до вимог до забудови земельної ділянки (плану схеми забудови), згідно вказаного будівельного паспорта, мінімальні відстані від об'єкта, який проектується, до меж земельної ділянки (житловий будинок) становить: фронтально -7.7 м., з тильної сторони - 12.0 м., бокової - 1,6 м.

Від об'єкта який проектується, до існуючих будинків та споруд у межах земельної ділянки яка проектується, не менше 8 м.

Водночас, судом встановлено, що у позивача наявний ще один будівельний паспорт, №01-22/202 "Житловий будинок, господарські будівлі і споруди с.Сновидовичі по АДРЕСА_1, Рокитнівського району" від 31 грудня 2013 року Примірник 2, з відмінними від зазначених у попередньому, вимогами до забудови земельної ділянки та плану схеми забудови.

Зокрема у вказаному Примірнику 2 збільшено мінімально допустимі відстані від об'єкта який проектується до меж земельної ділянки (фронтальна - 7,7 м., тильна - 12,0 м., бокова - 5,0 м.).

Факт видачі двох різних примірників будівельних паспортів представником відповідача в судовому засіданні під час розгляду справи не заперечувався.

В подальшому, 19 серпня 2014 року начальником інспекційного відділу по північних районах області територіального управління № 1 інспекції ДАБК у Рівненській області ОСОБА_6, проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил з боку, ОСОБА_5, при здійсненні робіт на об'єкті будівництва за адресою: Рокитнівський район, с.Сновидовичі, АДРЕСА_1.

За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки від 19 серпня 2014 року відповідно до якого виявлено Порушення вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджених проектних рішень.

Зокрема, виявлено не дотримання відстані від межі сусідньої земельної ділянки, що не відповідає схемі забудови відповідно до затвердженого будівельного паспорта № 01-22/202 від 31 грудня 2013 року, яка має бути не менше 5,0 м. (по факту 1,6 м.), що є порушенням ч.1 ст.2 Закону України "Про архітектурну діяльність" та недотримання протипожежної відстані до сусіднього житлового будинку, яка має бути не меншою 8 м. для житлових будинків III ступеня вогнестійкості (по факту 4 м.), що є порушенням п.2 таблиці 1 додатку 3.1. п.3.25а ДБН 360- 92** "Містобудування, планування і забудова міських і сільських поселень".

За результатами перевірки начальником інспекційного відділу по північних районах області територіального управління №1 інспекції ДАБК у Рівненській області ОСОБА_6 складено приписи за № 356 від 19 серпня 2014 року про усунення порушень та № 357 від 19 серпня 2014 року про зупинення будівельних робіт.

В подальшому, 09 вересня 2014 року начальником інспекційного відділу по північних районах області територіального управління №1 інспекції ДАБК у Рівненській області ОСОБА_6, знову було проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил при здійсненні робіт на об'єкті будівництва за адресою: Рокитнівський район, с.Сновидовичі, АДРЕСА_1.

За результатами проведеної перевірки було складено Акт перевірки від 09 вересня 2014 року та припис № 371 про зупинення будівельних робіт.

Будучи переконаним, що вказані порушення були зумовлені протиправною поведінкою відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.

Зі змісту ч.1 ст.9 Закону України "Про архітектурну діяльність" слідує, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

В свою чергу абзацом 2 ч.1 ст.27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

У відповідності до ч.1 ст.27 Закону України "Про основи містобудівної діяльності", забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Разом із тим, ч.3 ст.27 вказаного Закону передбачає, що надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Пунктом 1.1. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (Затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України 05 липня 2011 року N 103, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за N 902/19640) визначено, що цей Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.

Пунктом 1.2. вказаного Порядку передбачено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.

Зі змісту п.1.3. даного Порядку слідує, що параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення", ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень".

Статтею 8 Закону України "Про архітектурну діяльність" передбачено, що робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.

Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкта архітектури.

У відповідності до ч.1 ст.13 Закону України "Про архітектурну діяльність" визначено, що до уповноважених органів містобудування та архітектури належать структурні підрозділи обласних, районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Зі змісту ст.26 Закону України "Про архітектурну діяльність" слідує, що архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані:

• додержуватися державних стандартів, норм і правил, вимог вихідних даних на проектування;

• не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови;

Проектна організація, яка розробляла проектну документацію, а також головний архітектор та головний інженер проекту несуть відповідальність за відповідність проектної документації вихідним даним на проектування, вимогам державних стандартів, норм і правил.

Пунктом 1 Положення про відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Рокитнівської районної державної адміністрації Рівненської області, Затвердженого Розпорядженням голови Рокитнівської районної державної адміністрації від 07.06.2012 року № 213, передбачено, що відділ містобудування, архітектури та житлово - комунального господарства райдержадміністрації (далі - відділ) є її структурним підрозділом, підзвітним і підконтрольним голові райдержадміністрації, управлінню з питань будівництва та архітектури облдержадміністрації.

Підпунктом 12 п.5. даного Положення, передбачено, що у сфері містобудування та архітектури відділ відповідно до покладених на нього завдань надає забудовникам необхідну документацію на будівництво та реконструкцію індивідуальних житлових будинків і господарських будівель у населених пунктах на території району, погоджує проекти забудови і благоустрою земельних ділянок, проекти житлових будинків, господарських будівель.

Таким чином Відділ містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської РДА, являється уповноваженим структурним підрозділом Рокитнівської РДА, що здійснює архітектурну діяльність та несе відповідальність за прийняті архітектурні рішення.

П.2.1. Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (Затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України 05 липня 2011 року N103, Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 липня 2011 року за N 902/19640) передбачено, що для отримання будівельного паспорта забудовник звертається до відповідного спеціально уповноваженого органу містобудування та архітектури з письмовою заявою щодо намірів забудови земельної ділянки.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем шляхом внесення виправлень у будівельний паспорт, фактично було видано позивачу два різні за своїми технічними параметрами будівельні паспорти на об'єкт будівництва за адресою: Рокитнівський район, с.Сновидовичі, АДРЕСА_1 (Будівельний паспорт № 01-22/202 від 31.12.2013 року Примірник 1 та Примірник 2).

Суд не прийняв до уваги посилання представника відповідача на те, що вказані виправлення були зроблені до початку реєстрації позивачем повідомлення про початок виконання будівельних робіт, оскільки на переконання суду, не спростовують факту допущення протиправних дій, які виразились у внесенні в будівельний паспорт відомостей які не відповідають ДБН 360-92**. Суд першої інстанції зазначає, що відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивача було повідомлено про вказані виправлення та не підтверджено факт початку будівництва до реєстрації відповідного повідомлення в Інспекції ДАБК.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_5 почала будівельні роботи за адресою: Рівненська області Рокитнівський район село Сновидовичі АДРЕСА_1 ще до моменту звернення до відповідача за будівельним паспортом. Зокрема, наявність фундаменту житлового будинку, на місці якого впродовж 2014 року позивачем велося будівництво, зафіксовано на схемі-розташуванні ескізів намірів забудови, складеному начальником архітектурно-планувального бюро Бугайчуком Р.С. Наявність ескізів намірів забудови є передумовою видачі будівельного паспорта.

Свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_6 будучи допитаними в суді апеляційної інстанції підтвердили, що 19.08.2014 року під час проведення позапланової перевірки дотримання ОСОБА_5 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час забудови земельної ділянки за адресою: Рокитнівський район, с.Сновидовичі, АДРЕСА_1 позивач надавала перевіряючим копію будівельного паспорта, де зазначено, що відстань від межі земельної ділянки повинна складати 5 метрів.

Тобто, колегія суддів наголошує, що позивач надала другий, виправлений примірник будівельного паспорта. Вказані обставини також були зафіксовані і у постанову Рокитнівського районного суду Рівненської області від 11.12.2014 року у справі № 571/1505/14-а за адміністративним позовом ОСОБА_5 до інспекції Державного архітектурно будівельного контролю у Рівненській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 347-ф від 02.09.2014 року.

Незважаючи на те, що за результатами перевірки начальником інспекційного відділу по північних районах області територіального управління №1 інспекції ДАБК у Рівненській області ОСОБА_6 складено приписи за № 356 від 19 серпня 2014 року про усунення порушень та № 357 від 19 серпня 2014 року про зупинення будівельних робіт, позивач ігнорувала зазначені приписи та продовжувала будівельні роботи.

Всі наведені факти залишились поза увагою суду першої інстанції, а тому зазначене рішення суду першої інстанції не може вважатись законним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Відділу містобудування, архітектури, будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської районної державної адміністрації задовольнити. Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "14" серпня 2015 р. скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: В.В. Євпак

М.М. Капустинський

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" листопада 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_5 АДРЕСА_2

3- відповідачу/відповідачам: Відділ містобудування,архітектури,будівництва та з питань надзвичайних ситуацій Рокитнівської районної державної адміністрації вул.Незалежності,13,смт.Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200

4-третій особі: Рокитнівська районна державна адміністрація - вул.Незалежності,13,смт. Рокитне,Рокитнівський район, Рівненська область,34200,