Ухвала від 18.11.2015 по справі 821/1238/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2015 р.

м.Одеса

Справа № 821/1238/15-а

Категорія: 10.1

Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого - судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу комунального закладу «Іванівська центральна районна лікарня» на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Комунального закладу «Іванівська центральна районна лікарня» до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області (Іванівське відділення) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску,-

ВСТАНОВИВ:

20 квітня 2015 року Комунальний заклад «Іванівська центральна районна лікарня» (далі - КЗ «Іванівська центральна районна лікарня») звернулося до суду з адміністративним позовом до Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Херсонській області (Іванівське відділення) про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, посилаючись на те, що 16 грудня 2015 року до КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» від Іванівського виділення Генічеської ОДПІ надійшло рішення від 11.12.2014 року №0032811700 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску». В подальшому це рішення було оскаржене та скасоване як таке, що винесено не уповноваженою посадовою особою. 05 лютого 2015 року за тим же №0032811700 було повторно прийняте рішення про застосування штрафних санкцій на суму 3808,54 грн. в тому числі пені у сумі 313,40 грн. Дане рішення позивач вважає неправомірним, оскільки недоїмка склалася не з вини адміністрації КЗ «Іванівська центральна районна лікарня», а сума штрафних санкцій вимагає додаткового фінансування з районного бюджету, яке не передбачене кошторисом закладу. На підставі цього позивач просив суд скасувати рішення від 05.02.2015 року №0032811700 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску».

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 року у задоволенні адміністративного позову комунального закладу «Іванівська центральна районна лікарня» відмовлено.

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Генічеська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Херсонській області (Іванівське відділення) надіслала до апеляційного суду заперечення, у якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Справа розглянута апеляційним судом в порядку письмового провадження в зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 19.11.2014 року КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» подано звіт за жовтень 2014 року, згідно з яким проведено нарахування по сплаті єдиного соціального внеску у обліковій картці платника у розмірі 129528,14 грн. Відповідно, сума недоїмки станом на 21.11.2014 року складає 34951,26 грн., недоїмку повністю погашено - 09.12.2014 року.

11.12.2014 року заступником начальника Іванівського відділення Генічеської ОДПІ ГУ Міндоходів у Херсонській області прийнято рішення №0032811700, яким до КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» застосовано штрафні санкції в сумі 3495,14 грн. (10%) та нараховано пеню в розмірі 313,40 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.11.2014 року по 09.12.2014 року.

Згідно рішення про результати розгляду первинної скарги від 21.01.2015 року за №45/10/21-22-10-04-06 було відкликано рішення від 11.12.2014 року №0032811700 та зобов'язано Генічеську ОДПІ (Іванівське відділення) ГУ ДФС у Херсонській області винести нове.

05.02.2015 року заступником начальника - начальником Іванівського відділення Генічеської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області прийнято рішення №0032811700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску до КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» у вигляді стягнення штрафу в розмірі 3495,14 грн. та пені в розмірі 313,40 грн. за період з 21.11.2014 року по 09.12.2014 року за несвоєчасну сплату єдиного внеску за листопад 2014 року.

Відмовляючи у задоволенні позову КЗ «Іванівська центральна районна лікарня» суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Закон №2464-VI) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Частиною 8 статті 9 Закону встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з частиною 10 статті 9 Закону днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Частиною 12 статті 9 Закону встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 13 Закону передбачено, що органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Частиною 2 статті 25 Закону передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Згідно із пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Крім того, на підставі частини 10 цієї статті на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

При цьому, слід колегія суддів підкреслює, що вказаний закон не передбачає обставин, за яких можливе звільнення платника від відповідальності, що визначена цим законом. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені, згідно з ч. 16 Закону, не застосовується.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про правомірність рішення відповідача від 05.02.2015 року №0032811700 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску».

Отже, відсутні підстави для задоволення позову КЗ «Іванівська центральна районна лікарня».

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію довів та обґрунтував. В свою чергу позивач, всупереч наведеним приписам, не довів протиправність прийнятого відповідачем рішення.

Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.

Відтак, апеляційна скарга Комунального закладу «Іванівська центральна районна лікарня» задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комунального закладу «Іванівська центральна районна лікарня» залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 07 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий В.О.Скрипченко

Суддя О.С.Золотніков

Суддя Ю.В.Осіпов