11 листопада 2015 року Справа № 876/9805/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області на постанову Личаківського районного суду м. Львова від 08 вересня 2014 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови,
встановив:
У серпні 2014 року позивач УПФ України в Личаківському районі м. Львова звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача УДВС ГУЮ у Львівській області, в якому просив: 1) визнати неправомірними дії відповідача в особі відділу ПВР; 2) скасувати постанову державного виконавця ВП № 43717732 від 14.08.2014 року про накладення на позивача штрафу в сумі 1020 грн. за невиконання судового рішення.
Постановою Личаківського районного суду м. Львова від 08.09.2014 року позов задоволено. Визнано незаконними дії державного виконавця Відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області Романа Назара Олеговича по винесенню постанови про накладення штрафу від 14.08.2014 р. ВП № 43717732. Скасовано постанову ВП № 43717732 від 14.08.2014 р. про накладення штрафу винесену державним виконавцем Відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області Романом Назаром Олеговичем.
З цією постановою суду не погодився Відділ ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області і оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова прийнята судом з порушенням норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому постанова суду від 08.09.2014 року підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що Відділ ПВР не може бути суб'єктом оскарження в суді оскільки не є органом державної виконавчої служби. Вказує також апелянт, що у зв'язку з відсутністю у державного виконавця інформації про виконання позивачем виконавчого листа №2-а/463/138/13 від 18.03.2014 року, державним виконавцем 14.08.2014 р. винесено оскаржену постанову про накладення на позивача (боржника) штрафу у розмірі 1020 грн.. Вважає апелянт, що державний виконавець діяв з урахуванням вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Просить апелянт оскаржену постанову суду від 08.09.2014 року скасувати, а в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково.
Так, судом встановлено, що на виконанні відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області перебував виконавчий лист № 2-а/463/138/13 виданий 18.03.2014 р. Личаківським районним судом м. Львова, про зобов'язання УПФ України в Личаківському районі м. Львова відновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_2 з 12.02.2013 року.
Постановою державного виконавця від 14.08.2014 року на боржника УПФ України в Личаківському районі м. Львова накладено штраф у розмірі 1020 грн. за повторне невиконання рішення суду в строк до 04.08.2014 року, відповідно до ст.ст. 11, 89 Закону України «Про виконавче провадження» (а.с. 5).
Суд апеляційної інстанції враховує, що відповідно до ст.181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовної заявою, якщо вважають, що рішенням дією чи бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Згідно ст.11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що у розглядуваній позовній заяві відповідачем було визначено Управління ДВС ГУЮ у Львівській області.
Однак, суд першої інстанції із незрозумілих причин змінив вказаного відповідача на неналежного відповідача Відділ ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області.
Крім цього, із змісту резолютивної частини позовної заяви видно, що позивач оскаржив дії Управління ДВС в особі Відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області. При цьому, немає у позовній заяві вимог щодо оскарження дій державного виконавця Романа Н.О..
Однак, суд першої інстанції із незрозумілих причин змінив зміст вимог пункту 2 резолютивної частини позовної заяви, без обґрунтування виходу за межі позовних вимог.
З врахуванням наведеного, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції від 08.09.2014 року є незаконною і підлягає скасуванню.
Вирішуючи по суті позовні вимоги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що такі вимоги підлягають до часткового задоволення, з врахуванням наступного.
Статтями 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено можливість накладення штрафу на боржника лише за невиконання рішення у визначений строк без поважних причин.
Із матеріалів адміністративної справи видно, що виконавчий лист № 2-а/463/138/13 від 18.03.2014 р. виданий на виконання постанови Личаківського районного суду м. Львова від 20.12.2013 р..
Однак, вказана постанова суду була оскаржена в апеляційному порядку, про що УПФ України в Личаківському районі м. Львова поінформувало Відділ ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області листом № 5118/06-20 від 27.06.2014 року.
Крім цього, 27.06.2014 р. УПФ України в Личаківському районі м. Львова подало до Личаківського районного суду м. Львова заяву № 5119/06-15 про визнання виконавчого листа № 2-а/463/138/13 від 18.03.2014 р. таким, що не підлягає виконанню.
Наведені вище обставини і вимоги чинного законодавства вказують на те, що оскаржену постанову державного виконавця про накладення штрафу від 14.08.2014 р. ВП № 43717732 було винесено передчасно, без врахування усіх обставин справи та з порушенням вимог законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, підлягає до задоволення позовна вимога про скасування вказаної вище постанови державного виконавця.
Відносно позовної вимоги про визнання неправомірними дій Управління ДВС в особі Відділу ПВР УДВС ГУЮ у Львівській області, та така позовна вимога до задоволення не підлягає, оскільки є неконкретизованою, необґрунтованою і бездоказовою.
З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції від 08.09.2014 року слід скасувати і прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задоволити частково.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області - задоволити частково.
Постанову Личаківського районного суду м. Львова від 08 вересня 2014 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови - скасувати і прийняти нову постанову.
Позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова - задоволити частково.
Визнати протиправною і скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 14.08.2014 року ВП № 43717732 про накладення на Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова штрафу у розмірі 1020 грн..
У задоволенні решта позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16.11.2015 року.