Постанова від 19.11.2015 по справі 465/3463/15-а2-а/465/188/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2015 року Справа № 876/8083/15

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

судді-доповідача Богаченка С.І.,

суддів Старунського Д.М., Рибачука А.І.,

при секретарі судового засідання - Ратушній М.І.

за участі представника відповідача Кожухар І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова на постанову Франківського районного суду м.Львова від 02 липня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

26 травня 2015 року ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року); зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 06 березня 2015 року №18/796вих-15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) з розрахунку 86% від середнього заробітку - 8289,26грн. із 01 березня 2015 року, без обмеження суми пенсійної виплати, а також виплатити різницю в пенсії за минулий час (12 місяців).

Постановою Франківського районного суду м.Львова від 02 липня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова стосовно відмови у перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_3 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 06 березня 2015 року №18/796вих.-15 про заробітну плату з розрахунку 86% від суми місячного заробітку. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_3 у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно з довідкою прокуратури Львівської області від 06 березня 2015 року №18/796вих.-15 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05 жовтня 1995 року №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, що діяла у 2010 році) з розрахунку 86% від суми місячного заробітку - 8289,26грн. з 01 березня 2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців) з 01 березня 2014 року.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова подало апеляційну скаргу на неї, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, що при винесенні даної постанови судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.

Також, апелянт по справі зазначив, що зворотна дія закону в часі не може застосуватись у даному випадку тому, що згідно з положеннями частини 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність. Окрім цього, апелянтом зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги строки звернення до адміністративного суду.

Заслухавши суддю доповідача, проаналізувавши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга частково підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_3 з 19 квітня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, з призначеною пенсією за вислугу років як працівнику прокуратури відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), у розмірі 86% середнього заробітку.

27 лютого 2015 року позивача по справі було звільнено за власним бажанням з посади старшого прокурора відділу організації участі прокурорів у кримінальному проваджені в суді прокуратури Львівської області.

12 березня 2015 року ОСОБА_3 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок її пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) та довідки прокуратури Львівської області про заробітну плату від 06 березня 2015 року №18/796вих-15.

14 квітня 2015 року Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова направило позивачу лист №5655/11-09, в якому інформувалось про неможливість проведення перерахунку пенсії за нормами Закону України «Про прокуратуру» до моменту прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів.

Згідно з ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. А згідно ч. 18 цієї ж статті призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

За таких обставин, суд першої інстанції обґрунтовано зобов'язав відповідача провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_3, однак, колегія суддів вважає зазначити, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набув чинності з 1 квітня 2015 року, було внесено зміни в ст.50-1 Закон України «Про прокуратуру», зокрема зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, позовні вимоги в частині щодо проведення перерахунку пенсії без обмеження суми пенсійної виплати з 1 квітня 2015 року не підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог позивача про виплату різниці пенсії за минулий час (12 місяців), то суд апеляційної інстанції зазначає наступне. Право на виплату пенсії за минулий час було встановлено ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Частиною 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Аналіз ч.13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави вважати, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком. Разом з тим, на момент звернення за перерахунком пенсії, норма, яка дає право на виплату пенсії за минулий час за 12 місяців, втратила чинність, що виключає можливість задоволення позовних вимог в цій частині. Судом апеляційної інстанції при вирішення питання застосування в часі ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» враховано правову позицію Верховного Суду України викладену у рішенні Верховного Суду України від 06 лютого 2012 року у справі №21-322а11-1.

Відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність таких обставин; невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення судом норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

З огляду на викладене, оскільки постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, то апеляційна скарга підлягає до задоволення, а оскаржувану постанову слід скасувати та прийняти нову постанову.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.п.1, 4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова - задоволити частково.

Постанову Франківського районного суду м.Львова від 02 липня 2015 року по справі №465/3463/15-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_3 задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова щодо відмови ОСОБА_3 у перерахунку пенсії за вислугу років з розрахунку 80% від суми місячного заробітку відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії починаючи з 12 березня 2015 року з розрахунку 86% від суми заробітної плати, без обмежень граничного розміру пенсії в розмірі зазначеному в довідці прокуратури Львівської області №18/796вих.-15 від 06 березня 2015 року, а з 1 квітня 2015 року з урахуванням Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 2 березня 2015 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя С.І. Богаченко

Суддя Д.М. Старунський

Суддя А.І. Рибачук

Повний текст постанови виготовлено 19 листопада 2015 року.