19 листопада 2015 року Справа № 876/8545/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача Богаченка С.І.,
суддів Старунського Д.М., Рибачука А.І.,
при секретарі судового засідання - Ратушній М.І.
за участі представника позивачів - ОСОБА_2,
представника апелянта - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 квітня 2015 року по справі за позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Відділу Держземагенства у Тернопільському районі Тернопільської області, треті особи - Підгороднянська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_4 про зобов'язання вчинити дії щодо скасування державних записів у поземельних книгах,-
18 серпня 2015 року ОСОБА_5 і ОСОБА_6 звернулись в суд з позовом до Відділу Держземагенства у Тернопільському районі Тернопільської області треті особи - Підгороднянська сільська рада Тернопільського району Тернопільської області, ОСОБА_4 в якому просили витребувати у Відділу Держземагенства у Тернопільському районі, Реєстраційної служби Тернопільського району технічну та іншу документацію на підставі якої проведено державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 та інформацію стосовно можливої реєстрації права власності на вказану земельну ділянку; зобов'язати відповідача вчинити дії щодо скасування державних записів у поземельних книгах, шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про скасування записів про державну реєстрацію земельної ділянки, що розташована в АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 квітня 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Відділ Держземагенства у Тернопільському районі скасувати запис про державну реєстрацію земельної ділянки, що розташована в АДРЕСА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_4 подав апеляційну скаргу на неї, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, винесеною постановою Тернопільський міськрайонний суд позбавив його права володіння і користування земельною ділянкою ст.14 Конституції України.
Також, апелянт по справі зазначив, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, що передана йому рішенням сесії сільської ради у 2006 році у власність, на час прийняття рішення Підгороднянською сільською радою від 26 грудня 2012 року №173 про надання дозволу на складання проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку ОСОБА_5 та ОСОБА_6, не перебувала у комунальній власності територіальної громади с. Підгороднє у відповідності до ст.122 Земельного кодексу України і сільська рада не вправі розпоряджатися даною землею.
Заслухавши суддю доповідача, проаналізувавши матеріали справи, апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Згідно із ч.2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідачем у даному спорі є Відділ Держземагенства у Тернопільському районі Тернопільської області - орган державної влади.
Отже, виходячи із змісту ч.1, 2 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України та враховуючи фактичні обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що даний спір предметно підсудний Тернопільському окружному адміністративному суду.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Судом першої інстанції під час вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі вищенаведеного не враховано, внаслідок чого розглянуто справу з порушенням правил предметної підсудності.
В свою чергу таке порушення означає, що справу розглянуто і вирішено неповноважним складом суду, а тому, враховуючи вимоги п.4 ч.1 ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України, є підстава для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення.
Як вбачається із матеріалів справи, 10 лютого 2006 року рішенням Підгороднянської сільської ради №235 затверджено Акт вибору земельної ділянки під розміщення кварталу індивідуальної забудови в північно-східній частині АДРЕСА_1 та генплану забудови даного кварталу за рахунок земель загального користування (пасовище) площею 7,7 га.
10 лютого 2006 року Рішенням №236 Підгороднянська сільська рада надала у власність земельні ділянки тридцяти чотирьом громадянам площею по 0,14 га кожному для будівництва житлових та господарських будівель, які розміщені в північно-східній частині села на підставі акту вибору земельної ділянки під розміщення кварталу індивідуальної забудови у с. Підгороднє.
24 березня 2006 року Підгороднянська сільська рада прийняла рішення №241, яким було внесено зміни до рішення №236 від 10 лютого 2006 року, а саме замінено текст «за рахунок земель загального користування» текстом «за рахунок земель запасу».
21 червня 2010 року постановою Тернопільського міськрайонного суду по справі №2-а-2423/10 визнано незаконними та скасовано рішення сесії Підгороднянської сільської ради №235, 236 від 10 лютого 2006 року та №241 від 24 березня 2006 року. Зазначену постанову було залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 липня 2014 року по справі №876/4932/14.
26 грудня 2012 року Рішенням Підгороднянської сільської ради №173 надано дозвіл на складання проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території АДРЕСА_1 громадянам (38 осіб), в тому числі і ОСОБА_5 та ОСОБА_6
На підставі рішення Підгороднянської сільської ради №173, ОСОБА_5 і ОСОБА_6 звернулись до Державного кадастрового реєстратора із заявами про державну реєстрацію наданих їм земельних ділянок. Однак, Державний кадастровий реєстратор, рішеннями №РВ-6100038762014 від 05 лютого 2014 року і №РВ-6100039092014 від 11 лютого 2014 року, відмовив позивачам у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру у зв'язку із невідповідністю поданих документів вимогам, установлених Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру, так як дані земельні ділянки перетинаються з земельною ділянкою з кадастровим номером НОМЕР_1.
Відповідно до ч.9, 10 ст.79-1 Земельного кодексу України, земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Згідно із ст.125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.
Згідно із ч.8 ст.9 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відповідно до ч.1, 2, 9 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр», державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Згідно із п.60 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 (далі - Порядок), запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.
Відповідно до п.114 Порядку, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі даних про те, що протягом одного року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації в порядку інформаційного обміну. У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпункті 2 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу згідно з додатком 23, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконання, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково, так як апелянтом по справі не було реалізовано його право на отримання у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 і документ на підставі якого, було внесено відповідний запис в Державний кадастровий реєстр, а саме рішення Підгороднянської сільської ради №241 від 24 березня 2006 року, було скасовано постановою суду. При цьому, існування такого кадастрового номеру порушує права позивачів по справі, які обмежені в реалізації свого права на землю, згідно рішення Підгороднянської сільської ради №173 від 26 грудня 2012 року. Таким чином, на підставі Порядку ведення Державного земельного кадастру, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, якщо речове право на неї не зареєстроване. Колегія суддів, вважає зазначити, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували, що земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1 перебуває у приватній власності апелянта.
Керуючись ст.ст.160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4, ч.1 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - задоволити повністю.
Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 28 квітня 2015 року по справі №607/13834/14-а скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задоволити частково.
Зобов'язати Відділ Держземагенства у Тернопільському районі Тернопільської області скасувати запис про державну реєстрацію земельної ділянки, що розташована в селі Підгороднє Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером НОМЕР_1.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С.І. Богаченко
Суддя Д.М. Старунський
Суддя А.І. Рибачук
Повний текст постанови виготовлено 19 листопада 2015 року.