Ухвала від 18.11.2015 по справі 819/3195/15

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення апеляційної скарги

18 листопада 2015 р.

Справа № 876/10344/15

Суддя Львівського апеляційного адміністративного суду Довгополов О.М., перевіривши апеляційну скаргу Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року про повернення подання у адміністративній справі за поданням Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до Фермерського господарства "Геляс" про стягнення заборгованості, -

встановив:

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року подання Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до Фермерського господарства "Геляс" про стягнення заборгованості повернуто.

Не погодившись із вказаною ухвалою, Збаразька об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області подала на неї апеляційну скаргу.

Однак, оскільки подана апеляційна скарга не відповідала вимогам ч. 6 ст. 187 КАС України, ухвалою від 23 жовтня 2015 року її залишено без руху та надано 10-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для усунення вказаних в ній недоліків.

Відповідно до наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення апелянт копію вказаної вище ухвали отримав 06 листопада 2015 року, однак вказані недоліки шляхом, зазначеним в ухвалі, не усунув.

Водночас 16 листопада 2011 року на адресу Львівського апеляційного адміністративного суду від апелянта надійшло клопотання, в якому просить звільнити від сплати судового збору. Клопотання обгрунтовує тим, що оскільки за пред'явлення позовів на органани ДФС до 01.01.2009 року поширювалися пільги щодо сплати судового збору, в кошторисних призначеннях на 2015 рік кошти для сплати судового збору передбачені не були, станом на дату подання апеляційної скарги зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» щодо фінансування органів державної фіскальної служби в частині виділення коштів на сплату судового збору не внесені, інші джерела фінансування у Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI.

Згідно із ч. 1 ст. 4 цього Закону в редакції, чинній на момент звернення до суду з апеляційною скаргою, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір", в редакції, яка набрала чинності 01.09.2015 року, на органи ДФС не поширюються пільги щодо сплати судового збору, які були передбачені попередньою редакцією цього закону.

Обставини, зазначені в клопотанні, не є підставою для звільнення від сплати судового збору, оскільки звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з пунктом 2 частини третьої статті 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Ця норма Конституції України знайшла своє закріплення також і в Законі України “Про судоустрій і статус суддів” та у процесуальних кодексах України.

Рівність учасників судового процесу, зокрема, перед законом є похідною від інших норм Конституції України, які визначають рівність конституційних прав і свобод громадян та рівність їх перед законом (стаття 24), а також компетенцію органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 19).

Рівність усіх учасників судового процесу перед законом передбачає єдиний правовий режим судочинства, який забезпечує реалізацію їхніх процесуальних прав, тобто є конкретизацією загального принципу рівності громадян перед законом і судом стосовно сфери здійснення судової влади і судочинства.

Тому, звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов'язані сплачувати відповідний збір.

Крім того, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України від 22 травня 2015 року № 484-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору” зобов'язано Кабінет Міністрів України забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

З огляду на наведене суд вважає, що у задоволенні клопотання Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги слід відмовити.

Відповідно до ч.3 ст.189 КАС України до апеляційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.187 цього Кодексу, застосовуються правила ст.108 цього Кодексу.

Згідно п.1 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається, якщо не усунуто недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Станом на день винесення даної ухвали, Збаразька об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області не виконала вимог ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2015 року, що має наслідком повернення апеляційної скарги апелянту.

Керуючись ст.187, ч.3 ст.189, ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про звільнення від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2015 року у адміністративній справі № 819/3195/15 - відмовити.

Апеляційну скаргу Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області на ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року про повернення подання у адміністративній справі № 819/3195/15 за поданням Збаразької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області до Фермерського господарства "Геляс" про стягнення заборгованості - повернути особі, яка її подала.

Роз'яснити, що Збаразька об"єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області не позбавлена права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Копію ухвали направити усім особам, які беруть участь у справі, а особі яка подавала апеляційну скаргу також додані до неї матеріали.

Ухвала набирає законної з моменту постановлення.

На ухвалу протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя О.М. Довгополов