Ухвала від 05.11.2015 по справі 804/5098/15

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2015 рокусправа № 804/5098/15

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Юхименка О.В. Нагорної Л.М.

за участю секретаря судового засідання: Лащенка Р.В..

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Сільськогосподарського риболовецького товариства з додатковою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду 14 травня 2015 року у справі №804/5098/15 за позовом Сільськогосподарського риболовецького товариства з додатковою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького до Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагенства в Апостолівському районі Дніпропетровської області Липської О.Є. про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2015 року Сільськогосподарське риболовецьке товариство з додатковою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького звернулось до суду з адміністративним позовом в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за №РВ-1200189422015 від 25.03.2015 року, зобов'язати Державного кадастрового реєстратора відділу Держземагенства в Апостолівському районі Дніпропетровської області - Липську О.Є зареєструвати земельну ділянку площею 95. 8206 га, яка розташована за адресою Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар'янівська сільська рада та належить позивачу на праві постійного користування відповідно до Державного акту на право користування від 11 серпня 1959 року.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивачем було подано відповідачу заяву про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, а саме: щодо реєстрації земельної ділянки площею 95,8206 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар'янська сільська рада. Дана земельна ділянка належить позивачу на праві постійного користування відповідно до Державного акту на право користування від 11.08.1959 року. Однак відповідачем протиправно було прийнято оскаржуване рішення про відмову у внесенні таких відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Як на підставу обґрунтованості своїх позовних вимог товариство посилається на рішенням суду щодо скасування розпоряджень Голови Апостолівської районної державної адміністрації, на підставі яких були надані земельні ділянки у власність особам та скасування Державних актів на земельні ділянки та вважає протиправною відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з огляду на перетин із іншими земельними ділянками за наведеним переліком.

Постановою Дніпропетровського оружного адміністративного суду від від 14 травня 2015 в задоволенні позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся із заявою до відповідача про внесення відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру, а саме: щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 95.8206 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар'янівська сільська рада, яка зареєстрована 16.03.2015 року за реєстраційним номером ЗВ-1202548832015. До заяви додано: оригінал технічної документації, ХML-файл, копія постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року по справі №804/8978/13-а.

Розглянувши зазначену відповідачем прийнято Рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру від 25.03.2015 року, а саме: щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 95.8206 га, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар'янвська сільська рада, яка зареєстрована 16.03.2015 року за реєстраційним номером ЗВ-1202548832015, з підстав невідповідності поданих документів вимога ЗУ «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення державного земельного кадастру, а саме перетин земельних ділянок, зазначених в заяві, площа співпадає на 100% (накладка).

Також, в оскаржуваному рішенні відповідачем зазначено про невідповідність електронного документу установленим вимогам в частині геометрії (віддаленості). Внаслідок зазначеного, відповідачем було рекомендовано позивачу перетини із вищевказаними земельними ділянками.

Правомірність та обґрунтованість Рішення відповідача про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру від 25.03.2015 року є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції дійшов висновку, що наявні помилки та неточності в поданих до реєстрації документів унеможливили реєстрацію відомостей (змін до них) в силу закону.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Порядок формування Державного земельного кадастру регламентовано Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 р. №3613-VI (далі Закон № 3613-VІ).

Згідно ст.1 цього Закону № 3613- VІ державна реєстрація земельної ділянки - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Ця стаття визначає кадастровий номер земельної ділянки, як індивідуальну, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр га знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

У відповідності до вимог ст. 5 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру. Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. У разі виявлення розбіжностей між відомостями на електронних та паперових носіях пріоритет мають відомості на паперових носіях. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до цього Закону.

За приписами ст.ст. 6,7 Закону України «Про Державний земельний кадастр» ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. До повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, належать, зокрема , ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; здійснення підготовки земельно-кадастрової документації; внесення до Державного земельного кадастру на надання відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні; ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; створення документів Державного земельного кадастру.

Згідно ст. 9 Закону №3613-VІ, внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюється державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних ресурсів. Державний кадастровий реєстратор, зокрема, здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій. Державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державним кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки.

Відповідно положень ст. 24 Закону № 3613-VІ державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку, а для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

-заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

-оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

-документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Згідно ч.5 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.

Відповідно до ч.6 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Аналогічні приписи містяться також у Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до п.12 Порядку ведення Державного земельного кадастру відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що підставою для звернення до державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення відомостей (змін до них) до державного земельного кадастру щодо державної реєстрації земельної ділянки, що розташована за адресою: Дніпропетровська область, Апостолівський район, Мар'янівська сільська рада, до заяви додано оригінал технічної документації, ХML-файл, копія постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2014 року по справі №804/8978/13-а.

Так, як вбачається з матеріалів справи постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 07 жовтня 2014 року позов Сільськогосподарського риболовецького товариства з додатковою відповідальністю імені Богдана Хмельницького задоволено частково: визнано протиправними та скасувати (визнано нечинними) розпорядження Голови Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області: № 287-р-12 від 27.03.2012, № 296-р-12 від 27.03.2012, № 631-р-12 від 20.07.2012, № 649-р-12 від 20.07.2012, № 650-р-12 від 20.07.2012, № 652-р-12 від 20.07.2012, № 653-р-12 від 20.07.2012, № 654-р-12 від 20.07.2012, № 663-р-12 від 20.07.2012, № 664-р-12 від 20.07.2012, № 665-р-12 від 20.07.2012, № 668-р-12 від 20.07.2012, № 669-р-12 від 20.07.2012, № 670-р-12 від 20.07.2012, № 672-р-12 від 20.07.2012, № 676-р-12 від 20.07.2012, № 889-р-12 від 19.10.2012, № 890-р-12 від 19.10.2012, № 895-р-12 від 19.10.2012, № 896-р-12 від 19.10.2012, № 897-р-12 від 19.10.2012, № 898-р-12 від 19.10.2012, № 901-р-12 від 19.10.2012, № 902-р-12 від 19.10.2012, № 905-р-12 від 19.10.2012, № 906-р-12 від 19.10.2012, № 907-р-12 від 19.10.2012, № 908-р-12 від 19.10.2012, № 909-р-12 від 19.10.2012, № 910-р-12 від 19.10.2012, № 911-р-12 від 19.10.2012, № 912-р-12 від 19.10.2012, № 913-р-12 від 19.10.2012, № 914-р-12 від 19.10.2012, № 915-р-12 від 19.10.2012, № 916-р-12 від 19.10.2012, № 917-р-12 від 19.10.2012, № 918-р-12 від 19.10.2012, № 919-р-12 від 19.10.2012, № 920-р-12 від 19.10.2012, № 921-р-12 від 19.10.2012, № 922-р-12 від 19.10.2012, № 923-р-12 від 19.10.2012, № 924-р-12 від 19.10.2012, № 925-р-12 від 19.10.2012, № 926-р-12 від 19.10.2012, № 927-р-12 від 19.10.2012, № 928-р-12 від 19.10.2012, № 929-р-12 від 19.10.2012, № 931-р-12 від 19.10.2012, № 930-р-12 від 19.10.2012, визнано протиправними та скасовано (визнано нечинними) рішення Голови Апостолівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, що розташовані на земельній ділянці на території Мар'янської сільської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, наступним особам: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_15 ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, ОСОБА_44, ОСОБА_45, ОСОБА_46, ОСОБА_47, ОСОБА_48, ОСОБА_49, ОСОБА_50, ОСОБА_51, ОСОБА_52, ОСОБА_53, скасувано (визнати нечинними) державні акти про право власності на земельні ділянки, видані Апостолівською державною адміністрацією Дніпропетровської області: серія ЯК № НОМЕР_1 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_2 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_3 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_4 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_5 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_6 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_7 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_8 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_9 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_10 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_11 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_12 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_13 від 01.09.2012, серія ЯК № НОМЕР_14 від 01.09.2012, серія ЯМ № НОМЕР_15 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_16 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_17 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_18 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_19 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_20 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_21 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_22 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_23 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_24 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_25 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_26 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_27 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_28 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_29 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_30 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_31 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_32 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_33 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_34 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_35 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_36 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_37 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_38 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_39 від 30.11.2012, серія ЯМ № НОМЕР_40 від 30.11.2012, в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації актів на право власності на земельні ділянки- в задоволенні відмовлено.

Постанова набрала законної сили у відповідності до ст. 255 КАС України з моменту свого проголошення.

В свою чергу, відповідно до п.114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворились в результаті такого поділу чи об'єднання; коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі даних про те, що протягом року Державному кадастровому реєстраторові органом державної реєстрації прав не надано відповідної інформації в порядку інформаційного обміну.

Аналогічні приписи містить ч.10 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Вказаний перелік є вичерпним, його розширене тлумачення не допускається, отже скасування правовстановлюючого документу не може свідчити про безумовне скасування реєстрації земельної ділянки.

Позивачем надано відповідачу правовстановлюючий документ, а саме Акт на право користування землею від 11 серпня 1959 року на 107,5 гектарів, з них: орних земель (рілля, городи та залежі) 99, 0 гектарів та інших угідь 8,5 гектарів, при цьому в заяві на державну реєстрацію зазначено земельну ділянку площею 95,8206 га.

Однак, за офіційними даними Державного земельного кадастру по вказаним земельним ділянкам зафіксовано перетин земельних ділянок, площа співпадає на 100% (накладка), також існує невідповідність електронного документу установленим вимогам в частині геометрії (віддаленості).

В свою чергу, за даними державного кадастрового реєстратора земельна ділянка загальною площею 107.5 га вилучена сільською радою, та надана інша, площею 87.5602 правовстановлюючий документ на яку не виданий.

У відповідності до п.77, п.79 Порядку ведення Державного земельного кадастру, у разі невідповідності електронного документа вимогам, зазначеним у пункті 74 цього Порядку, у заявника у разі помилки є право на повторне звернення із заявою про реєстрацію земельної ділянки.

В свою чергу, Державний кадастровий реєстратор повинен діяти в порядку та в межах повноважень визначених Законом, як то передбачено ст. 19 Конституції України.

Отже, з огляду на те, що державний кадастровий реєстратор зобов'язаний діяти у відповідності до вимог Закону та керуватись офіційними даними Державного земельного кадастру, реєстрація ним земельної ділянки, зазначеної в заяві позивача, не є можливою без приведення у відповідність відомостей, що вносяться в Державний земельний кадастр.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність винесеного відповідачем рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за заявою №РВ-1200189422015 від 25.03.2015 року, яке прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачене чинниим законодавством України, вказане, в свою чергу, свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з зазначеним, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського риболовецького товариства з додатковою відповідальністю ім. Богдана Хмельницького - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду 14 травня 2015 року у справі №804/5098/15 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: О.В. Юхименко

Суддя: Л.М. Нагорна