28 жовтня 2015 рокусправа № 808/2822/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Чабаненко С.В.
суддів: Іванова С.М. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року по справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Торговий будинок "Южний" до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.02.2015р. №0002061502, -
Приватне акціонерне товариство «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «Южний» звернувся із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 11.02.2015 № НОМЕР_1.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області від 11.02.2015 № НОМЕР_1 про збільшення Приватному акціонерному товариству «ТОРГОВИЙ БУДИНОК «Южний» грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 783 705 грн., в т.ч. 626 964,54 грн. за основним платежем та 156 741,15 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Вирішено питання по розподілу судових витрат.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, заявник просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти апеляційної скарги, та просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили її задовольнити в повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що згідно наказу ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області від 29.12.2014 № 09 головним державним ревізором-інспектором відділу податку на прибуток, місцевих, ресурсних, рентних платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_1 проведено невиїзну документальну перевірку ПАТ «ТБ «Южний» з питання дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01.01.2012 по 31.12.2014 по земельній ділянці площею 0,3454 га та 0,6241 га, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, 40-річччя Перемоги, 31.
За результатами перевірки складено акт від 26.01.2015 № 154/08-27-15-01/19282490, за висновками якого встановлено порушення ПАТ «ТБ «Южний» вимог розділу 07 Наказу №548, до пункту 1.4. Порядку №18/15/21/11 та ст. 271 Податкового кодексу України від 02.10.2012, що призвело до заниження суми орендної плати за землю та несплати до бюджету суми податкового зобов'язання ПАТ «ТБ «Южний» по орендній платі за землю у розмірі 626 964,54 грн., а саме : за 2012 рік - 208 988,18 грн., за 2013 рік - 208 988,18 грн., за 2014 рік - 208 988,18 грн.
11 лютого 2015 року, на підставі акту контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, за яким ПАТ «ТБ «Южний» нараховано суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 783 705,69 грн., в т.ч. 626 964,54 грн. за основним платежем та 156 741,15 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Встановлено, що 13 липня 2005 року між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ВАТ «ТБ «Южний» (орендар), відповідно до рішення Запорізької міської ради від 20.05.2005 №44/190, укладено договір оренди землі № 040526100426, згідно з умовами якого орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування багатофункціонального комплексу, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул.40-річчя Перемоги, 31.
Пунктом 2 договору оренди землі передбачено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6241та.
Згідно із п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для розташування багатофункціонального комплексу. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п. 15 договору).
Відповідно до п.5 договору оренди землі грошова оцінка земельної ділянки складає 3 371 513,02 грн. в цінах 2004 року.
Додатковою угодою до договору оренди від 04.04.2009 року внесено зміни до п.9 договору оренди землі, та викладено його в такій редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 76747,44 грн., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2009 року».
Відповідно до ОСОБА_2 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 17.03.2009 №к-14/1, виданого ВАТ «ТБ «Южний» ОСОБА_2 Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області для розрахунку земельного податку та для визначення орендної плати за землю, нормативна оцінка земельної ділянки загальною площею 6241,00 м.кв, (кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:03:039:0100) складає 2 558 248,31грн на 2009 рік.
У витягу визначено цільове призначення земельної ділянки, як землі громадського призначення, функціональне призначення розташування багатофункціонального комплексу. Відповідно до цього ОСОБА_2 Держкомзему у м. Запоріжжя Запорізької області розмір нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки розрахований з урахуванням коефіцієнту функціонального призначення 0,7 (як для земель громадського призначення).
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки позивачем здійснювалась сплата орендної плати за земельну ділянку, кадастровий номер 2310100000:03:039:0100, згідно встановленої у витягу ОСОБА_2 Держкомзему у м. Запоріжжі Запорізької області від 17.03.2009 №к-14/1 нормативної грошової оцінки, тому порушення вимог ст. 271 ПК України з боку позивача відсутні, а отже податкове повідомлення-рішення від 11.02.2015 року № НОМЕР_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно до ч.1,2 ст.21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Статтею 269 ПК України визначено, що платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Підпунктом 270.1.1 п. 270.1 ст. 270 передбачено, що об'єктами оподаткування є, зокрема, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.
Відповідно до п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з 14.1.125 п.14.1 ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 року №224 (чинна на момент видачі витягу позивачу 17.03.2009), Держкомзем відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до законодавства державне регулювання у сфері оцінки земель, організовує та забезпечує виконання відповідних робіт, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, організовує професійну підготовку оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, веде Державний реєстр оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, яким видано кваліфікаційне свідоцтво, готує пропозиції щодо вдосконалення методики та порядку виконання робіт з грошової оцінки земель.
Відповідно до Земельного кодексу України, Закону України «Про оцінку земель» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.95 N 213 «Про Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» (зі змінами) розроблено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджений спільним наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за №388/12262.
Згідно до п.1.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, нормативна грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Розділом 4 Порядку визначено, що за результатами нормативної грошової оцінки земель складається технічна документація. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з додатком 2.
Відповідно до п. 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, встановлено, що коефіцієнт який характеризує функціональне використання земельної ділянки, ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності, а віднесення земельної ділянки до будь-якої категорії провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 №377, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за №788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Відповідно до пункту 3 означеного порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його територій та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Тобто класифікація категорій земель за функціональним використанням, визначеним в додатку 1 до вищевказаного Порядку, здійснюється за видами економічної діяльності, що провадиться на земельній ділянці.
Коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності та становить для категорії земель за функцією використання, зокрема, такі коефіцієнти: землі комерційного використання - Кф = 2,5, землі громадського призначення - Кф = 0,7.
Колегія суддів, враховуючи вищенаведене, дійшла висновку, що донарахування податковим органом ПАТ “ТД “Южний” суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням- рішенням є протиправним, оскільки позивач правомірно здійснював нарахування і сплату орендної плати за землі комунальної власності за договором оренди та відповідно до витягу ОСОБА_2 Держкомзему у м. Запоріжжі Запорізької області від 17.09.2009 року № к-14/1, яким встановлено коефіцієнт функціонального призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:039:0100 як за землі громадського призначення.
В апеляційній скарзі апелянт стверджує, що на земельній ділянці, переданій в оренду за договором від 13.07.2005 № 040526100426, розташований багатофункціональний комплекс, в якому, зокрема, приміщення здаються в оренду іншим особам, а також той факт, що там розташований спорткомплекс, більярдний зал, сауна, клубне приміщення та готельні номери, а тому земельна ділянка з кадастровим номером 2310100000:03:039:0100 за функціональним використанням відноситься до земель комерційного призначення, що в свою чергу підтверджується листом Держземагенства №31-28-0.3-2010/2-15 від 29.05.2015 року. Проте дане твердження не ґрунтується на належних доказах.
Згідно витягу з технічної документації №К-14/1 від 15.08.2008р., витяг втрачає чинність у разі зміни функціонального призначення або площі земельної ділянки.
Витягом з технічної документації від 17.03.2009р. № К-14/1 змінено коефіцієнт функціонального призначення, а отже витяг з технічної документації К-14/1 від 15.08.2008р. не є чинним та його застосування при визначенні розміру грошового зобов'язання з орендної плати є протиправним.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що оскільки платником податків належним чином виконано свій обов'язок щодо розрахунку орендної плати у розмірі відповідно до вимог чинного законодавства, то податковий орган, виконуючи покладені на нього законом функції податкового контролю з метою забезпечення правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, має право лише здійснювати контроль за належністю виконання платниками податків зобов'язань щодо сплати податків, зборів та обов'язкових платежів до бюджету.
Проте нормами ПК України не передбачено право податкового органу встановлювати інший, ніж передбачено податковим законодавством порядок нарахування, сплати податків та зборів.
Отже, колегія суддів не погоджується з доводами відповідача про наявність у нього підстав для донарахування суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю із застосуванням штрафних санкцій, оскільки винесене податковим органом податкове повідомлення-рішення на підставі проведеної перевірки, є втручанням у відносини сторін договору оренди, і не є адміністративним заходом, спрямованим саме на відновлення публічного порядку у встановлених між сторонами правовідносинах на підставі чинних у державі нормативно - правових актів, обов'язкових для виконання суб'єктами господарювання.
Окремо колегія суддів зазначає, що докази того, що витяг ОСОБА_2 Держкомзему у м.Запоріжжі Запорізької області від 17.09.2009 року № к-14/1 оскаржений, скасований чи відкликаний в матеріалах справи відсутні, а тому він є чинним.
За таких обставин суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.
Керуючись ст.ст.160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 26 червня 2015 року по справі № 808/2822/15 - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: С.В. Чабаненко
Суддя: С.М. Іванов
Суддя: А.В. Шлай