18 листопада 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/3311/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Циганій С.І.,
при секретарі: Пономаренко М.М.,
за участю представника позивача - Колесника Ю.В., представників відповідачів - Кравченка П.Г., Середи О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонській області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,
встановив:
ТОВ «Машинобудівна комплектація» звернулося до суду з позовом до ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області, управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області в якому просить, з урахування заяви про зміну позовних вимог від 18.11.2015р.:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, яка виразилася у не поверненні товариству з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" помилково сплаченого єдиного соціального внеску у сумі 1063305,07 грн.;
- стягнути з Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" суму помилково сплаченого єдиного соціального внеску в розмірі 1063305,07 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач сплатив за ПАТ «Херсонський завод карданих валів» грошові кошти в сумі 1063305,07 грн., які платник податків не зарахував в оплату єдиного соціального внеску за контрагента, в зв'язку з чим у позивача виникла переплата на вказану суму. Позивачем подано заяву до ДПІ у м.Херсоні про повернення надміру сплачених коштів на власний розрахунковий рахунок, яка розглянута ДПІ у м.Херсоні. Проте ДПІ у м.Херсоні надано управлінню Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області висновок про повернення коштів, чим допустив протиправну бездіяльність і порушив права позивача на повернення з бюджету переплати. Враховуючи зазначене та те що у позивача відсутній податковий борг вважає, що у позивача достатньо підстав для повернення надміру сплачених коштів по єдиному соціальному внеску.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав. Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник Державної податкової інспекції у м.Херсоні в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, з підстав викладених в письмових запереченнях. В яких зазначив, що належним чином оформлена заява від позивача не надходила, а тому відсутні підстави для визнання протиправною бездіяльності ДПІ у м.Херсоні та повернення коштів.
Представник управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні в судовому засіданні зазначив, що при винесенні рішення по справі покладається на розсуд суду.
Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ТОВ «Машинобудівна комплектація» перебуває в договірних відносинах з ПАТ «Херсонський завод карданних валів» на підставі договору підряду №25-15 від 26.02.2015р., відповідно до предмету якого Підрядник (ПАТ «Херсонський завод карданних валів») зобов'язується на власний ризик виконати роботи по виготовленню карданних валів із матеріалів Замовника (ТОВ «Машинобудівна комплектація»), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані Підрядником роботи.
Згідно п.5.2 вказаного договору передбачено, відшкодування витрат Підрядника (ПАТ «ХЗКВ») - це витрати, що виникають у Підрядника (ПАТ «ХЗКВ») при виконанні роботи (витрати на енергоносії, заробітну плату, нарахування на заробітну плату, тощо), які закладені ним в ціну роботи, і відшкодовуються Замовником (ТОВ «Машинобудівна комплектація») шляхом перерахування коштів відповідним підприємствам, установам, організаціям, фізичним особам на їх розрахункові рахунки або розрахункові рахунки, у відповідності до калькуляції витрат, погоджені між сторонами строки враховуючи специфіку платежів.
На підставі вищевказаного положення договору, ТОВ «Машинобудівна комплектація» в період з 26.02.2015р. по 30.06.2015р. здійснило відвантаження продукції та сплатило за ПАТ «ХЗКВ» заробітну плату, а також перерахувало від свого імені, але в інтересах ПАТ «Херсонський завод карданних валів» на р/р ДПІ у м.Херсоні єдиний соціальний внесок в сумі 1063305,07 грн. з призначенням платежу «ЕСВ за ПАТ «ХЗКВ»», що підтверджується платіжними дорученнями.
Відповідно до листа ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області від 06.07.2015р. №7984/10/21032002, яке отримало ПАТ «ХЗКВ», контролюючий орган не зарахував ЄСВ, що був сплачений від ТОВ «Машинобудівна комплектація» за період з 26.02.2015р. по 30.06.2015р. в інтересах ПАТ «ХЗКВ» на р/р ДПІ у Херсоні на суму 1063305,07 грн. Тому фактично за цей період у ПАТ «ХЗКВ» виник по ЄСВ на цю суму борг, а у ТОВ «Машинобудівна комплектація» - переплата.
07.07.2015р. позивач на адресу ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області направив лист з проханням повернути на розрахунковий рахунок ТОВ «Машинобудівна комплектація» грошові кошти в сумі 1063305,07 грн., перераховані, як єдиний соціальний внесок в період з 26.02.2015р. по 30.06.2015р. в інтересах ПАТ «ХЗКВ», з метою приведення у відповідність платежів з податків та зборів, для належної сплати єдиного соціального внеску від ПАТ «ХЗКВ».
Проте, відповіді від ДПІ у м.Херсоні не надано позивачу, кошти не повернено.
01.09.2015р. за вих.№ 030/216 на адресу ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області направлена заява, в порядку ст.43 Податкового кодексу України, про повернення коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «Машинобудівна комплектація» в розмірі 1063305,07 грн.
Листом від 02.10.2015р. ГУ ДКСУ у Херсонській області повідомило позивача про відмову в поверненні коштів, посилаючись на відсутність відповідних повноважень.
Відповідно до довідки ДПІ у м.Херсоні у ТОВ «Машинобудівна комплектація відсутній податковий борг.
В судовому засіданні представник ДПІ у м.Херсоні підтвертив те, що ДПІ у м.Херсоні отримано лист від 01.09.2015р. за вих. №030/216. Також представник ДПІ у м.Херсоні зазначив, що вказаний лист (заява) не відповідає вимогам чинного законодавста, а тому ДПІ у м.Херсоні не повернула надміру сплачених коштів позивачу.
Проте суд не погоджується з даним твердженням представника ДПІ у м.Херсоні враховуючи наступне.
Згідно статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Згідно п.5 Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства Доходів і зборів України від 09.09.2013р. №450 (далі - порядку), повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 цього Порядку (окрім випадку надходження до органу доходів і зборів рішення суду про визнання безпідставним стягнення ним з юридичних і фізичних осіб сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій), здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі- заява), яка подається в довільній формі до органу доходів і зборів.
У заяві обов'язково зазначаються: найменування платника (суб'єкта господарювання); код ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті); місцезнаходження та номер контактного телефону; причини повернення коштів; сума коштів, що підлягає поверненню; напрям перерахування коштів із зазначенням реквізитів рахунка одержувача коштів.
До заяви платник обов'язково додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), який підтверджує сплату коштів на рахунок відповідного органу доходів і зборів.
Відповідно до п.6 Порядку, структурний підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, одержавши від платника заяву, у строк не більше п'яти робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних та у разі необхідності вимагає від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень.
У разі наявності у платника єдиного внеску заборгованості зі сплати єдиного внеску або фінансових санкцій за іншими рахунками, повернення надміру або помилково сплачених коштів здійснюється після погашення платником такої заборгованості.
У разі відмови в задоволенні заяви, платнику єдиного внеску структурним підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається (надсилається) повідомлення за підписом посадової особи органу доходів і зборів із зазначенням причин відмови.
У разі задоволення заяви, заява з відміткою про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передається до координаційно-моніторингового підрозділу для підготовки висновку.
Згідно п.7 Порядку, координаційно-моніторинговий підрозділ органу доходів і зборів у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів, на підставі даних інтегрованих карток платників готує висновки за формою, наведеною у додатку 1, та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - Реєстр висновків) за формою, наведеною у додатку 2. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою, наведеною у додатку 3, та протягом одного робочого дня від дати реєстрації передаються до підрозділів фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів згідно з Реєстром висновків для підготовки розрахункових документів.
Відповідно до п.8 Порядку, на підставі висновку у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня отримання Реєстру, до якого включено такий висновок, підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів здійснює повернення надміру або помилково сплачених коштів з рахунку, на який їх було сплачено, шляхом оформлення розрахункових документів та направлення їх відповідним органам Казначейства.
Органи Казначейства на підставі розрахункових документів органу доходів і зборів перераховують кошти за належністю за рахунок поточних надходжень за день з відповідних рахунків органу доходів і зборів.
Повернення коштів здійснюється на рахунки платників єдиного внеску, відкриті в банках або органах Казначейства, зазначені в заяві платника. Платникам, які сплатили кошти готівкою, повернення коштів здійснюється на рахунки, вказані у заяві платника.
З досліджених матеріалів справи вбачаться, що позивач звертався з заявою до ДПІ у м.Херсоні, щодо повернення сплачених надміру коштів. Проте ДПІ у м.Херсоні не здійснило повернення коштів позивачу у сумі 1063305,07 грн.
Відповідно до положень ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду представник ДПІ у м.Херсоні, як суб'єкт владних повноважень, не довів належним чином правомірність бездіяльності щодо не повернення позивачу коштів у сумі 1063305,07 грн., в той час як позивач надав достатні та належні докази зворотного.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, яка виразилася у не поверненні товариству з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" помилково сплаченого єдиного соціального внеску у сумі 1063305,07 грн.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" суму помилково сплаченого єдиного соціального внеску в розмірі 1063305,07 грн.
Стягнути з Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Машинобудівна комплектація" (код ЄДРПОУ 38560725) сплачений судовий збір в сумі 15949,57 грн. (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот сорок дев'ять гривень 57 коп. ) шляхом безспірного списання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 листопада 2015 р.
Суддя Циганій С.І.
кат. 10.1