20 листопада 2015 року справа № 823/5271/15
м. Черкаси
17 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Каліновської А.В.,
суддів: Гараня С.М., Тимошенко В.П.,
при секретарі - Шалько І.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати до Черкаської обласної ради ОСОБА_1 до Черкаської обласної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Регіональна організація політичної партії «Опозиційний блок» в Черкаській області, про визнання протиправними та скасування рішень, -
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської обласної виборчої комісії, оформлене протоколом «Про результати виборів депутатів Черкаської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі» від 16.11.2015;
- визнати протиправними та скасувати постанови Черкаської обласної виборчої комісії від 16.11.2015 №86 «Про затвердження виборчих списків місцевих організацій політичних партій, сформованих за результатами чергових виборів депутатів Черкаської обласної ради від 25.10.2015»; від 16.11.2015 №87 «Про офіційне оприлюднення результатів виборів депутатів Черкаської обласної ради».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем встановлено результати виборів депутатів до Черкаської обласної ради, що підтверджується протоколом від 16.11.2015 та рішеннями від 16.11.2015 №86, №87. На думку позивача, Черкаська обласна виборча комісія приймаючи оскаржувані рішення порушила вимоги виборчого законодавства України, оскільки кількість голосів, відданих за регіональну організацію політичної партії «Опозиційний блок» в Черкаській області, зазначених у протоколах Шполянської територіальної виборчої комісії в межах територіальних округів №51, №52, №53, які враховувались відповідачем при встановлені результатів голосування значно менша, ніж та кількість голосів, яка зазначена у примірниках протоколів №10 Шполянської територіальної виборчої комісії в межах територіальних округів №51, №52, №53. Позивачем 16.11.2015 за вхідним №197 подана скарга до відповідача, в якій позивач просив врахувати кількість голосів, відданих за регіональну організацію політичної партії «Опозиційний блок» в Черкаській області, які зазначені саме у примірниках протоколів №10 Шполянської територіальної виборчої комісії в межах територіальних округів №51, №52, №53 та врахувати дану обставину при повторному встановленні результатів виборів депутатів Черкаської обласної ради від 25.10.2015. Вказана скарга повернута Черкаською обласною виборчою комісією без розгляду згідно ч. 2 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», як таку, що оформлена без додержання вимог ст. 96 зазначеного Закону. Позивач вважає, що приймаючи оскаржувані рішення на підставі примірників протоколу Шполянської територіальної виборчої комісії, які містять розбіжності та неточності, відповідач порушив його право бути обраним у депутати до Черкаської обласної ради.
Сторони та третя особа, повідомлені про час, дату та місце судового засідання, в судове засідання не з'явились, про причину неявки не повідомили, заперечення на позов не надали.
Частиною 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив, що на відкритому засіданні Черкаської обласної ради, яке відбулось 16.11.2015 на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 13.11.2015 по справі №823/5204/15 встановлено результати виборів депутатів до Черкаської обласної ради, прийнято протокол від 16.11.2015 про встановлення результатів виборів до Черкаської обласної ради та постанови від 16.11.2015 №86 «Про затвердження виборчих списків місцевих організацій політичних партій, сформованих за результатами чергових виборів депутатів Черкаської обласної ради від 25.10.2015»; від 16.11.2015 №87 «Про офіційне оприлюднення результатів виборів депутатів Черкаської обласної ради».
16.11.2015 позивачем подана скарга до відповідача, в якій позивач просив врахувати кількість голосів, відданих за регіональну організацію політичної партії «Опозиційний блок» в Черкаській області, які зазначені саме у примірнику протоколу №10 Шполянської територіальної виборчої комісії в межах територіальних округів №51, №52, №53 та врахувати дану обставину при повторному встановленні результатів виборів депутатів Черкаської обласної ради від 25.10.2015.
Вказана скарга позивача від 16.11.2015 повернута Черкаською обласною виборчою комісією без розгляду згідно ч. 2 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», як така, що оформлена без додержання вимог ст. 96 зазначеного Закону.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року №595-VIII (далі - Закон №595-VIII).
Так, відповідно до ст. 11 Закону № 595-VІІІ виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до п. 15 і 20 ч. 2 ст. 25 Закону № 595-VІІІ виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія: встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Згідно із ч. 1 ст. 86 Закону № 595-VІІІ виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на десятий день з дня голосування установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Судом встановлено, що за наслідками розгляду протоколів дільничних виборчих комісії, Шполянською територіальною виборчою комісією 27 жовтня 2015 року о 21 годині 15 хвилин складено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів Черкаської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №51, №52, №53.
Частиною 6 ст. 83 Закону №595-VІІІ, визначено, що за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Положеннями ч. 18 ст. 80 Закону №595-VІІІ встановлено, що протоколи про підсумки голосування у відповідних виборчих округах складаються територіальною виборчою комісією у кількості примірників, що на три більша за кількість осіб, які входять до складу територіальної виборчої комісії. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
З аналізу положень ч. 18 ст. 80 Закону №595-VІІІ вбачається, що примірники протоколів № 10 Шполянської територіальної виборчої комісії від 27.10.2015 в межах територіальних округів №51, №52, №53, які надані позивачем не мають вищої юридичної сили ніж ті примірники, що враховані Черкаською обласною виборчою комісією під час встановлення результатів виборів депутатів до Черкаської обласної ради 16.11.2015.
У матеріалах справи відсутні докази щодо оскарження позивачем протоколів Шполянської територіальної виборчої комісії від 27.10.2015 в межах територіальних округів №51, №52, №53 та докази, що дають підстави ставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців з виборів депутатів до Черкаської обласної ради.
Згідно з ч. 1 ст. 84 Закону №595-VІІІ протоколи та інші виборчі документи територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, відповідно до ч. 4 ст. 84 Закону №595-VІІІ наділена правом зобов'язати територіальну виборчу комісію, що встановлює підсумки голосування, внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 цього Закону, у разі виявлення у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей.
Положеннями ч. 23 ст. 83 Закону №595-VІІІ визначено, що перший примірник протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у виборчих округах по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (у містах з районним поділом) рад разом із протоколами та актами дільничних виборчих комісій, рішеннями, прийнятими на підставі цих актів, і за наявності протоколами територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців, поданих на відповідних місцевих виборах на відповідній виборчій дільниці, окремими думками членів територіальної виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, заявами і скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією за результатами їх розгляду, територіальна виборча комісія транспортує до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 86 Закону №595-VІІІ, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів (у тому числі з позначкою "Уточнений") не пізніш як на десятий день з дня голосування установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
Тобто, законодавством чітко визначено примірник протоколу (перший) територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у виборчих округах, на підставі якого встановлюються результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, а тому підстав для врахування примірників протоколів з іншими номерами не вбачється.
Згідно із частинами 4-6 ст. 95 Закону № 595-VІІІ скарга на рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування, може бути подана до виборчої комісії вищого рівня у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 96 Закону № 595-VІІІ, скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі. Скарга має містити: 1) назву виборчої комісії, до якої подається скарга; 2) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта звернення зі скаргою, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові (за наявності) або найменування суб'єкта оскарження, адресу місця його проживання, місцезнаходження (поштова адреса), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення зі скаргою обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від суб'єкта розгляду скарги; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) у разі їх наявності зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги (або зазначення про відсутність таких осіб); 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою або його представника із зазначенням дати підписання.
Положеннями ч. 2 ст. 97 Закону № 595-VІІІ визначено, що скарга, оформлена без додержання вимог статті 96 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або за його дорученням іншим членом Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови територіальної чи дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніше наступного дня після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, у день голосування чи наступного дня після дня голосування, - невідкладно.
Оскільки скарга позивача від 16.11.2015 за вхідним №197 не містила чітко сформованих вимог із зазначенням суті рішення, яке вимагається від суб'єкта розгляду скарги, та відсутній підпис позивача, Черкаською обласною виборчою комісією повернуто вказану скаргу без розгляду, згідно ч. 2 ст. 97 Закону України «Про місцеві вибори», як таку, що оформлена без додержання вимог ст. 96 зазначеного Закону.
У справі відсутні докази оскарження позивачем дій відповідача щодо залишення без розгляду його скарги від 16.11.2015 за вхідним №197.
Посилання позивача на розбіжності у загальній кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації політичних партій у багатомандатному виборчому окрузі не береться судом до уваги, оскільки вказане не впливає на результати виборів депутатів до Черкаської обласної ради.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Частиною 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Абзацом 2 частини 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Отже за три позовні вимоги немайнового характеру позивача розмір судового збору складає 1461 грн. 60 коп. (3 позовні вимоги х 487 грн. 20 коп. = 1461 грн. 60 коп.).
Зважаючи на не сплату судового збору під час подання позовної заяви, суд відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновку про стягнення з кандидата у депутати до Черкаської обласної ради ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судового збору в сумі 1461 грн. 60 коп.
Керуючись ст. 14, 86, 94, 159-163, 167, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Стягнути з кандидата у депутати до Черкаської обласної ради ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1461 (одна тисяча чотириста шістдесят одна) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя А.В. Каліновська
Судді: С.М. Гарань
В.П. Тимошенко