16 листопада 2015 року Чернігів Справа № 825/3500/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Поліщук Л.О.,
за участі секретаря Клименок А.С.,
за участі позивача ОСОБА_1 ,
за участі представника відповідача Подибайла В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною бездіяльність, стягнення грошової компенсації, -
23.10.2015 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому просить: визнати неправомірною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 стосовне незарахування позивача на продовольче забезпечення з 18.03.2014 до Військової частини НОМЕР_1 та несвоєчасне подання документів на виплату грошової компенсації замість встановлених норм харчування до Військової частини НОМЕР_1 ; визнати неправомірною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 стосовно не виплати позивачу нарахованої згідно наказу ТВО військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_3 від 10.12.2014 №575 за період з 18.03.2014 по 21.11.2014, грошової компенсації замість встановлених норм харчування в сумі 4140,70 грн.; стягнути з Військової частини НОМЕР_1 нараховану грошову компенсацію в сумі 4140,70 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні заявив клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду.
Позивач у судовому засідання зазначив, що він був ознайомлений з наказом ТВО військового комісара Чернігівського ОВК від 10.12.2014 №575, який був доведений йому під час стройової підготовки.
Представник Чернігівського ОВК у судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі та заперечення в яких просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні та витребувані докази, на переконання суду, позовну заяву слід залишити без розгляду, з мотивів пропущення позивачем встановлених законом строків для звернення до суду, з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно пункту 6 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
Частиною 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Позивач проходив військову службу, яка відноситься до публічної служби.
У відповідності до вимог статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
При поданні позовної заяви позивач звернувся до суду з заявою про визнання причини пропуску строку звернення до суду поважними та його поновлення, в якій посилається на те, що порушення свої прав дізнався лише 17.09.2015 від третіх осіб
Ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 26.10.2015 позивачу поновлено строк для звернення до суду з позовною заявою.
Проте, як встановлено судом в судовому засіданні та не заперечується позивачем під час надання пояснень йому було відомо, що Чернігівським обласним військовим комісаріатом згідно наказу від 10.12.2014 № 575 за період з 18.03.2014 по 30.11.2014 нарахована грошова компенсація замість встановлених норм харчування була нарахована, але не виплачена Військовою частиною НОМЕР_1 на продовольчому забезпеченні якої перебував позивач.
Позовну заяву подано до суду 23.10.2015 (згідно відмітки суду), що свідчить про пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду і позивач не заявив клопотання про поновлення строку звернення до суду та жодним чином не обґрунтував причини його пропущення, що перешкоджали йому звернутися за захистом порушених прав у строки.
За таких обставин, суд вважає, що відсутні підстави для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, тому адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст.155 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Крім того, суд звертає увагу, що особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, тобто подання клопотання про поновлення строку звернення до суду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
На підставі наведеного та керуючись статтями 99, 100, 155, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Клопотання предстаника Війської частини НОМЕР_1 про залишення адміністративного позову без розгляду - задовольнити.
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання неправомірною бездіяльність, стягнення грошової компенсації- залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.О. Поліщук