ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
19 листопада 2015 року м. Київ № 826/25412/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Нагорянський С.І., ознайомившись з позовною заявою
ОСОБА_1
доДеснянського районного у місті Києві військового комісаріату
прооскарження незаконних дій
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Деснянського районного у місті Києві військового комісаріату, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність призовної комісії Деснянського району м. Києва;
- скасувати рішення призовної комісії Деснянського району м. Києва про призов ОСОБА_2 на строкову службу.
При вирішенні питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Частиною 1 статті 47 КАС України зазначено, що особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Згідно частин 1-3, 7 ст. 53 КАС України, сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону. Законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
За результатами вивчення матеріалів позовної заяви судом встановлено, що позивачем у даному позові зазначено ОСОБА_1 , водночас, позовні вимоги стосуються прав та інтересів іншої особи - ОСОБА_2 .
Так, в матеріалах позову міститься копія довіреності, якою ОСОБА_1 уповноважує ОСОБА_3 представляти його інтереси.
Водночас, адміністративний позов не містить документів, які б уповноважували вказаних осіб звертатись в інтересах ОСОБА_2 .
Вищенаведений недолік позову є перешкодою у відкритті провадження у справі.
У відповідності до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1.Залишити позовну заяву без руху.
2.Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3.Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені п. 1 ч.3 ст. 108 КАСУ.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.І. Нагорянський