Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м.Харків
09.11.2011 р. №2а-11300/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Підгорному М.І.
за участю сторін: представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління агропромислового розвитку Золочівської районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного відділу у Золочівському районі Харківської області, Контрольно-ревізійного управління Харківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Золочівська районна державна адміністрація Харківської області, СТОВ "Перше Травня" про визнання протиправним та скасування вимоги, -
встановив:
Позивач, Управління агропромислового розвитку Золочівської районної державної адміністрації, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Контрольно-ревізійного відділу у Золочівському районі Харківської області, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати вимогу від 28.07.2011 року №112-12/1075 про усунення виявлених ревізією в Управлінні агропромислового розвитку Золочівської РДА порушень законодавства з фінансових питань.
Ухвалою суду від 26.09.2011 року до участі у справі залучено в якості другого відповідача ОСОБА_6 управління Харківської області, а також третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Золочівську районну державну адміністрацію Харківської області та СТОВ "Перше Травня".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі акту ревізії 28.07.2011 року ОСОБА_6 відділом у Золочівському районі Харківської області складена вимога про усунення виявлених ревізією порушень щодо повернення позивачем до Державного бюджету незаконно виплаченої фінансової підтримки на вирощування цукрових буряків у сумі 166610,00 грн. Висновки акта ревізії в частині визнання незаконною видачу з бюджету дотації на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" по КПКВ 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" не відповідають чинному законодавству та не можуть бути підставою для повернення коштів до Державного бюджету, а саме позивач посилався на постанову КМУ від 29.09.2010 року №897 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва". Відповідно до вказаної постанови питання про виплату дотації приймалось комісією, створеною при управлінні агропромислового розвитку Золочівської РДА. На підставі поданих документів рішення комісії про надання дотації ТОВ "Перше Травня" прийнято одноголосно, згідно протоколу №4 від 29.11.2010 року, заперечень від керівництва КРУ щодо законності отримання дотації ТОВ "Перше Травня" не надходило.
Від представника відповідача КРУ в Харківській області - ОСОБА_2 надійшли до суду письмові заперечення, в яких вона посилалася на висновки акту ревізії від 07.07.2011 року та зазначила про невідповідність сертифікатів на насіння цукрових буряків або сертифікатів на насіння України. Таким чином, господарства, що на підтвердження якості насіння мали сертифікати відповідності в 2010 році, здійснили посів неперевіреним насінням цукрового буряка на сортові якості. Отже, згідно ст.18 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" воно вважається не введеним в обіг, а відтак, його посів проведено всупереч вимог чинного законодавства. Крім того, представник відповідача посилалася на ст.ст.21, 22, 24, 34 Закону України "Про насіння і садивний матеріал".
В судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представники відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог, посилаючись на висновки акту ревізії.
Представники третіх осіб - ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
Як вбачається з акту ревізії від 07.07.2011 року, ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління агропромислового розвитку Золочівської РДА за період 2008-2010 р.р., проведеної на виконання п.2.32 плану роботи ГоловКРУ України на ІІ квартал 2011 року та п.1.1.5.1 плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в Золочівському районі на ІІ квартал 2011 року встановлено фінансові порушення на загальну суму 169091,60 грн. Зокрема, перевіркою з питань законності використання в 2010 році по КПКВ 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, а саме для виплати дотації на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А" в розмірі 500,00 грн. на 1 гектар посівів встановлено, що комісією, яку створено при управлінні агропромислового розвитку Золочівської РДА, в порушення п.7 п.п.4 Постанови КМУ від 29.09.2010 року №897 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва" від СТОВ "Перше Травня" прийнято копії сертифікатів відповідності на цукровий буряк, тоді як вищезазначеною постановою передбачено копії сертифікатів на насіння цукрових буряків або сертифіката на насіння України. Проведеною зустрічною звіркою у ТОВ "Перше Травня" підтверджено посів цукрових буряків на площі 333,22 га та відсутність сертифікатів на насіння цукрових буряків або сертифікатів на насіння України. Внаслідок чого, відповідачем зроблений висновок щодо незаконності надання з державного бюджету по КПКВ 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" СТОВ "Перше Травня" дотації на вирощування цукрових буряків в сумі 166610,00 грн.
На підставі зазначеного висновку, ОСОБА_6 відділом у Золочівському районі Харківської області складена вимога від 28.07.2011 року №112-12/1075 про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з фінансових питань, відповідно до якої позивачу належить повернути до Державного бюджету незаконно виплачену фінансову підтримку на вирощування цукрових буряків у сумі 166610,00 грн. У разі необхідності провести претензійно-позовну роботу щодо повернення СТОВ «Перше Травня»незаконно отриманих коштів.
Суд не погоджується з висновками, зазначеними в акті ревізії, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 року №897 затверджено "Порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва", яким визначено механізм використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду, передбачених пунктом 1 частини першої статті 74 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", що спрямовуються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 р. N496 "Про затвердження Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для здешевлення кредитів, фінансування інвестиційних проектів, загальнодержавних та державних цільових програм в агропромисловому комплексі, вирішення питань матеріально-технічного забезпечення бюджетних установ агропромислового комплексу" для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.
Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики, а також головний розпорядник коштів. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є головні управління агропромислового розвитку обласних та управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій.
Бюджетні кошти виділяються на безповоротній основі та спрямовуються сільськогосподарським підприємствам для виплати, зокрема, дотацій на вирощування цукрових буряків для виробництва цукру в межах квоти "А".
Для формування реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання бюджетних коштів, управління агропромислового розвитку районної держадміністрації утворює комісію, до складу якої входять начальник управління (голова комісії), представники фінансового органу, органу державної контрольно-ревізійної служби, державної податкової служби, управління земельних ресурсів, державної насіннєвої інспекції та державної інспекції захисту рослин, а також за згодою представники громадських організацій агропромислового комплексу та цукрових заводів (далі - комісія).
Сільськогосподарські підприємства, які вирощують сільськогосподарські культури, мають право подати до 1 грудня поточного року комісії за місцем провадження діяльності заявку на отримання бюджетних коштів, крім сільськогосподарських підприємств, які визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство, або які мають прострочену більш як півроку заборгованість перед державним та місцевим бюджетами, іншими цільовими фондами.
До заявки на отримання бюджетних коштів додаються:
1) заповнена форма державного статистичного спостереження N4-сг "Посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2010 р.";
2) довідка про фактичні площі посіву сільськогосподарських культур за підписом керівника підприємства;
3) спеціалізовані бухгалтерські форми первинного обліку "Акт N ____ про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин" (форма N ВЗСГ-3) та "Акт N ____ витрати насіння і садивного матеріалу" (форма N ВЗСГ-4);
4) копії:
сертифіката на насіння цукрових буряків або сертифіката на насіння України (ДСТУ 4138-2002);
довідки відповідного органу державної податкової служби та Пенсійного фонду України про відсутність (наявність) заборгованості за податковими зобов'язаннями та платежами до Пенсійного фонду України;
довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України;
довідки про розмір площі земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності, постійному користуванні чи оренді, виданої Центром державного земельного кадастру, та/або довідки про розмір земельних часток (паїв), виданої органом, який зареєстрував договір оренди земельної частки (паю) відповідно до Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 р. N 119 (Офіційний вісник України, 2000 р., N 4, ст. 113);
5) довідка про відсутність (наявність) заборгованості перед місцевим бюджетом із сплати податку з доходів фізичних осіб за підписом керівника, скріпленим печаткою сільськогосподарського підприємства.
Комісія розглядає подані сільськогосподарським підприємством згідно з пунктом 7 цього Порядку документи, проводить перевірку достовірності наведених у них даних, за результатами якої складає акт і приймає рішення про включення підприємства до реєстру.
Реєстр разом з документами зберігається протягом трьох років в управлінні агропромислового розвитку районної держадміністрації.
У разі відмови у включенні сільськогосподарського підприємства до реєстру комісія у триденний строк після прийняття такого рішення видає (надсилає) йому обґрунтовану відповідь.
Форму реєстру затверджує Мінагрополітики.
Як встановлено з листа Мінагрополітики від 24.06.2011 року №37-13-1-7/9684 (а.с.33-34), який адресований у відповідь на звернення Головному КРУ України, постановою Кабінету Міністрів України від 29.09.2010 року №897 затверджено порядок використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, яким передбачена часткова компенсація сільськогосподарським підприємствам понесених витрат на вирощування цукрових буряків в розмірі 500 грн. на 1 гектар посіву і не ставиться вимога посіву тільки насіння вітчизняної селекції. З метою запобігання вирощування цукрових буряків не сертифікованим насінням, що призводить до зниження урожайності та якісних показників цукросировини, до переліку документів, які подавалися на розгляд районних комісій було включено подання копії сертифікату на насіння цукрових буряків. Сертифікати на насіння цукрових буряків видаються заводами на насіння сортів та гібридів вирощених в Україні, форма яких затверджена наказом Мінагрополітики України від 12.10.2000 р. №202. Згідно Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції", Українською державною насіннєвою інспекцією як органом сертифікації в системі УкрСЕПРО, на насіння ввезене з-за меж України до квітня 2011 року, видавалися Сертифікати відповідності, що засвідчували сортові та посівні якості насіння сільськогосподарських культур. Таким чином, Мінагрополітики України, як головний розпорядник коштів, не вбачає порушення при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності.
З копії сертифікату відповідності Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серія ВВ UA 1.095.Х004308-10, який видано органом з сертифікації насіння сільськогосподарських культур «СЕПРО-НАСІННЯ»на підставі протоколів випробування №№ 330-332 від 13.03.2010 р. акредитованої випробувальної лабораторії Черкаської обласної державної насіннєвої інспекції, вбачається, що в силу Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" зазначеним сертифікатом засвідчено сортові та посівні якості насіння цукрових буряків.
Зазначений сертифікат відповідності сортових та посівних якостей насіння було надано СТОВ «Перше Травня»до заявки на отримання бюджетних коштів, яка розглянута 29.11.2010 року на засіданні комісії для визначення переліку сільськогосподарських підприємства, які мають право на отримання коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва.
З протоколу засідання комісії для визначення переліку сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва від 29.11.2010 року (а.с.32), вбачається, що комісією у складі: голова комісії ОСОБА_1 - в.о. начальника управління агропромислового розвитку, члени комісії: ОСОБА_7 - начальник відділу - головний бухгалтер управління агропромислового розвитку; ОСОБА_8 - начальник відділу ринкових відносин маркетингу продукції рослинництва управління АПР, секретар комісії; ОСОБА_9 - начальник КРВ в Золочівському районі; ОСОБА_10 - головний державний податковий ревізор-інспектор Дергачівської МДПІ; ОСОБА_11 - начальник відділу доходів фінансового управління; ОСОБА_12 - заступник начальника, завідувач сектору державного земельного кадастру; ОСОБА_13 - провідний агроном з інспекторської роботи Золочівської РДНІ, прийнято рішення про надання СТОВ «Перше Травня»компенсації за посіви цукрового буряка.
Судом встановлено, що у складі комісії при розгляді поданих підприємством СТОВ "Перше Травня" документів, був присутній, зокрема, спеціаліст КРУ - начальник КРВ в Золочівському районі, а також представники інших органів -органу державної податкової служби, фінансового управління, державного земельного кадастру, тощо.
Рішення щодо надання СТОВ "Перше Травня" компенсації за посіви цукрового буряка на суму 166610,00 грн. прийнято комісією, згідно постанови Кабінету Міністрів України №897, на підставі проведеної перевірки достовірності наведених у документах даних, через що комісією вирішено включити СТОВ "Перше Травня" до реєстру сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва та надати таку компенсацію.
При цьому будь-яких заперечень та зауважень з боку члена комісії - начальника КРВ в Золочівському районі не надходило, що підтверджується поясненнями представників сторін, наданих у судовому засіданні.
Як вбачається з листа ГоловКРУ від 01.07.2011 року №07-18/731, адресованого начальникам КРУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі про особливості ревізій за КПКВ 2801210, зокрема щодо надання державної підтримки для виробництва продукції рослинництва за бюджетною програмою 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка продукції рослинництва" відповідно до сертифікатів відповідності, ГоловКРУ рекомендувало враховувати роз'яснення державної насіннєвої інспекції та Мінагрополітики. Оскільки Мінагрополітики листом від 24.06.2011 року №37-13-1-7/9684 (а.с.33) повідомило ГоловКРУ, що "не вбачає порушення при подачі до комісії ... сертифікату відповідності", ГоловКРУ рекомендувало в актах ревізій управлінь агропромислового розвитку держадміністрацій відображати факти отримання сільгосппідприємствами дотацій на вирощування цукрових буряків на підставі сертифікатів відповідності як порушення вимог п.7 Порядку №897, що не призвели до збитків. При цьому, враховуючи, що зазначені порушення не мають механізму відшкодування, ГоловКРУ рекомендує утриматись від відображення цих фактів у звітності як порушень, що призвели до втрат (збитків).
Таким чином, на час проведення ревізії (з 04.05.2011 року по 30.06.2011 року) та складання акту ревізії 07.07.2011 року діяли роз'яснення ГоловКРУ щодо рекомендації утримуватись від відображення фактів отримання сільгосппідприємствами дотацій на вирощування цукрових буряків на підставі сертифікатів відповідності як порушень, що призвели до втрат (збитків). При цьому ГоловКРУ зазначило, що такі порушення не мають механізму відшкодування.
Проте в подальшому, після складання акту ревізії щодо позивача, ГоловКРУ листом від 15.07.2011 року №07-18/781, який адресовано начальникам КРУ в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, повідомило, що у разі виявлень порушень вимог п.п.4 п.7 Порядку використання у 2010 році коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, затвердженого постановою КМУ України від 29.09.2010 року №897, в частині надання сільгосппідприємствам державної дотації відповідно до сертифікату відповідності, більшістю голосів членів Робочої групи прийнято рішення щодо трактування цього порушення як незаконних видатків, що призвели до нанесення державі збитків. Винними у наданні сільгосппідприємствам державної підтримки є члени комісії, якими при відсутності пакету документів (без сертифіката на насіння України або сертифіката на насіння цукрових буряків), прийнято позитивне рішення.
Таким чином, суд зазначає, що питання щодо того, чи є отримання сільгосппідприємствами дотацій на вирощування цукрових буряків на підставі сертифікатів відповідності порушенням вимог п. 7 Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №897, є неоднозначним для ГоловКРУ, яке надавало суперечливі роз'яснення з цього приводу.
Проте суд при вирішенні цього спору враховує, що Мінагрополітики, який є головним розпорядником коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, не вбачає порушення при подачі до комісії сертифікату на насіння цукрових буряків чи сертифікату відповідності, що підтверджується листом від 24.06.2011 року №37-13-1-7/9684. При цьому листом Мінагрополітики від 08.09.2011 року №37-13-1-11/13656, адресованого Харківській обласній державній адміністрації, яке розглянуто за дорученням Кабінету Міністрів України, повторно підтверджено, що Мінагрополітики як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади з питань формування та забезпечення реалізації державної аграрної політики і головний розпорядник коштів не вбачає порушень під час виплати дотацій при наданні сільгоспвиробниками до районних комісій сертифікатів відповідності.
Також при прийнятті рішення суд виходив з того, що наданий до заявки СТОВ "Перше Травня" сертифікат відповідності Державної системи сертифікації УкрСЕПРО серія ВВ UA 1.095.Х004308-10 видано у відповідності до ст. 18 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" органом з сертифікації насіння сільськогосподарських культур «СЕПРО-НАСІННЯ»на підставі протоколів випробування №№ 330-332 від 13.03.2010 р. акредитованої випробувальної лабораторії державної насіннєвої інспекції, та в силу Закону України "Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції" зазначеним сертифікатом засвідчено сортові та посівні якості насіння цукрових буряків.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність в діях комісії для визначення сільськогосподарських підприємств, які мають право на отримання коштів Стабілізаційного фонду для державної підтримки виробництва продукції рослинництва, при наданні СТОВ "Перше Травня" 29.11.2010 року дотації на вирощування цукрових буряків в сумі 166610,00 грн. з державного бюджету по КПКВ 2801210 "Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва" порушень, що призвели до збитків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Оскільки факт порушення Управлінням агропромислового розвитку Золочівської РДА законодавства з фінансових питань, що призвели до збитків, у судовому засіданні не підтвердився, зазначені порушення не мають механізму відшкодування, що підтверджено безпосередньо ГоловКРУ листом від 01.07.2011 року №07-18/731, вимога КРВ в Золочівському районі Харківської області від 28.07.2011 року №112-12/1075 про усунення виявлених ревізією в Управлінні агропромислового розвитку Золочівської РДА порушень законодавства з фінансових питань є протиправною та підлягає скасуванню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Управління агропромислового розвитку Золочівської районної державної адміністрації до Контрольно-ревізійного відділу у Золочівському районі Харківської області, Контрольно-ревізійного управління Харківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Золочівська районна державна адміністрація Харківської області, СТОВ "Перше Травня" про визнання протиправним та скасування вимоги -задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного відділу в Золочівському районі Харківської області від 28.07.2011 року №112-12/1075 про усунення виявлених ревізією в Управлінні агропромислового розвитку Золочівської РДА порушень законодавства з фінансових питань.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У повному обсязі постанова виготовлена 16.11.2011 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко