Справа №2-а-1858/09
3 вересня 2009 року Володимир-Волинський міський суд Волинської області у складі: головуючого - судді Артиша Я.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Володимир-Волинський в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про поновлення пропущеного строку на оскарження, визнання неправомірною відмову у проведенні перерахунку та виплаті допомоги, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та її виплату,
ОСОБА_1 звернулась з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради про поновлення пропущеного строку на оскарження, визнання неправомірною відмову у проведенні перерахунку та виплаті допомоги, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та її виплату.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є матір'ю малолітнього сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження. Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в редакції від 09.07.2007 року), на підставі якого відповідачем проводиться виплата допомоги по догляду за дитиною. Проте, належна їй грошова допомога у визначеному законом розмірі відповідачем не виплачувалась, тому просить зобов'язати останнього провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 березня 2008 року по 29 листопада 2010 року відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» та ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», якими визначено розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, проте заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Відповідно до ч. 3 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.
В поданих суду запереченнях проти адміністративного позову відповідач позов не визнав, зазначаючи, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалась в межах коштів, які були виділені державним бюджетом для таких виплат. Просив в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради у зв'язку з народженням дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується довідками відповідача №1389 від 20.08.2009 року.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини), яка фактично здійснює догляд за дитиною, а відповідно до ст. 14 цього Закону зазначена допомога виплачується щомісяця з дня її призначення по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Отже, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 15 ч. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції станом на 2007 рік) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), положення п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зазначене рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положення статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки відповідно до ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" виплата зазначеної допомоги позивачу покладається на органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків дитини, тому саме відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок та виплату такої допомоги позивачці.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107- VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", що діяв з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008 року) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Заперечення відповідача судом не беруться до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Як встановлено в судовому засіданні позивач пропустила строк звернення до суду у зв'язку з доглядом за малолітньою дитиною, а тому суд вважає за необхідне поновити пропущений строк звернення за захистом своїх порушених прав, свобод та інтересів.
На підставі ст. ст. 13, 14, 15 ч. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008 року, Закону України від 28.12.2007 року № 107- VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»,, керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 161-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Поновити пропущений строк на оскарження.
Визнати відмову управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 11 березня 2008 року по 10 серпень 2009 року, протиправною.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 березня 2008 року по 10 серпня 2009 року включно у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) грн. 40 коп. відшкодування сплаченого судового збору.
Заяву про апеляційне оскарження постанови може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову може бути також подана в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя Володимир-Волинського
міського суду Я.Д.Артиш