Справа № 2-а-3849/08
27 жовтня 2008 року 09 год. 35 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Кривчук К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивач: представник ОСОБА_2. (угода-доручення в матеріалах справи);
відповідач: представник Симонець Н.П. (копія довіреності в матеріалах справи);
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України про визнання дій щодо проведення перевірок неправомірними, визнання постанов № 040235 від 22.08.2007 року та № 040536 від 23.10.2007 року про застосування фінансових санкцій протиправними та нечинними, суд, -
Позивач - суб'єкт підприємницької діяльностіОСОБА_1 - звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України визнання дій щодо проведення перевірок неправомірними, визнання постанов № 040235 від 22.08.2007 року та № 040536 від 23.10.2007 року про застосування фінансових санкцій протиправними та нечинними.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві, а зокрема зазначив, що на час проведення перевірки у позивача не було узгодження на виконання нерегулярних перевезень пасажирів. Однак, під час здійснення перевірки позивачу було надано завдання на перевірки, в яких не було вказано найменування особи, що перевіряється, не вказано акти законодавства, додержання яких перевіряється. Просив позов задоволити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в запереченнях, а зокрема зазначив, що у позивача на момент проведення рейдових перевірок було відсутнє узгодження на виконання нерегулярного пасажирського перевезення. Законодавством передбачено проведення рейдових перевірок транспортних засобів усіх суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України, а тому зазначення у завданні на проведення рейдової перевірки прізвища, імені та по-батькові суб'єкта господарювання не є обов'язковим. Просить у задоволенні позву відмовити.
Судом досліджені письмові докази, які наявні в матеріалах справи.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, розглянувши письмові заперечення відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 слід задоволити частково.
Суд виходив з такого.
09.08.2007 року автомобілем Фольксваген LT-35, що належить позивачу, здійснювалися нерегулярні пасажирські перевезення з м.Костопіль до м. Київ без узгодження на виконання нерегулярних пасажирських перевезень.
Працівниками Територіального управління Головавтотрансінспекції у Рівненській області, під час здійснення рейдової перевірки, було виявлено вказане порушення, про що складено акт № 047790 від 09.08.2007 року (а.с.8).
За вказане порушення законодавства про автомобільний транспорт до позивача було застосовано штраф в розмірі 1700 грн., про що свідчить постанова № 040235 від 22.08.2007 року (а.с.5).
23.08.2007 року автомобілем Фольксваген LT-35, що належить позивачу, здійснювалися нерегулярні пасажирські перевезення з м.Костопіль до м. Київ без узгодження на виконання нерегулярних пасажирських перевезень.
Працівниками Територіального управління Головавтотрансінспекції в м.Києві, під час здійснення рейдової перевірки, було виявлено вказане порушення, про що складено акт № 042648 від 23.08.2007 року (а.с.7).
За вказане порушення законодавства про автомобільний транспорт до позивача було застосовано штраф в розмірі 1700 грн., про що свідчить постанова № 040536 від 23.10.2007 року (а.с.6).
Згідно ст. 1 Закону України “Про автомобільний транспорт”, нерегулярні пасажирські перевезення - це перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт.
Статтею 39 Закону України “Про автомобільний транспорт” передбачено, що для здійснення нерегулярних пасажирський перевезень необхідні такі документи:
для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Основними вимогами щодо забезпечення безпеки перевезень при здійсненні нерегулярних пасажирських перевезень та порядок узгодження їх виконання, затв. спільним наказом Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства внутрішніх справ України від 25 травня 2007 р. N 450/167 (у редакції, що діяла на дату проведення перевірки), передбачено, що автомобільний перевізник перед початком здійснення нерегулярного пасажирського перевезення узгоджує його виконання з органами контролю та отримує узгодження на виконання нерегулярних пасажирських перевезень. Узгодження повинно зберігатись у водія автобуса і пред'являтись на вимогу посадових осіб органів контролю (п. 4.1, 4.5 Основних вимог).
Таким чином, для здійснення нерегулярних пасажирських перевезень необхідно мати узгодження на виконання нерегулярних пасажирських перевезень.
Позивачем не заперечується, що ним здійснювалися нерегулярні пасажирські перевезення без узгодження на виконання нерегулярних пасажирських перевезень, чим позивач порушив ст. 39 Закону України “Про автомобільний транспорт”, пункти 4.1, 4.5 Основних вимог щодо забезпечення безпеки перевезень при здійсненні нерегулярних пасажирських перевезень та порядок узгодження їх виконання.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про автомобільний транспорт”, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі (п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 (далі по тексту постанови - Порядок).
Пунктами 12-19 Порядку передбачено, що рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення безпеки перевезень автомобільним транспортом здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях вантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагових комплексах, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, у пунктах пропуску через державний кордон за погодженням з начальником органу охорони державного кордону.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Враховуючи специфіку рейдової перевірки, суд вважає неможливим зазначення суб'єкта господарювання, що перевіряється, у завданні на перевірку.
Крім того, працівниками відповідача при проведенні перевірки не було допущено перевищення своїх повноважень щодо предмета перевірки.
А відтак, посилання позивача на те, що суб'єкт владних повноважень не мав права здійснювати перевірку відносно нього у зв'язку з тим, що в завданні на перевірку не було зазначено, хто саме перевіряється та акти законодавства, додержання яких перевіряється, є необґрунтованими.
Перевірка позивача 09.08.2007 року здійснювалася особами, уповноваженими Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції в Рівненській області на проведення перевірок. Перевірку позивача проведено в місцях, зазначених в завданні на перевірку та особами, зазначеними в завданні на перевірку.
Так, рейдову перевірку від 09.08.2007 року було проведено державними інспекторами Сальковим С.В., Нестерчуком Д.П. на підставі завдання на перевірку № 032578 від 09.08.2007 року, виданого Територіальним управлінням Головавторансінспекції в Рівненській області.
Таким чином, дії відповідача щодо проведення перевірки позивача, оформлені актом перевірки № 047790 від 09.08.2007 року є правомірними.
З огляду на обумовлене вище, суд вважає, що Територіальним управлінням Головавтотрансінспекції у Рівненській області правомірно, на підставі акту перевірки від 09.08.2007 року, з дотриманням Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, було винесено постанову про застосування фінансових санкцій № 040235 від 22.08.2007 року, а тому підстави для визнання її протиправною та нечинною відсутні.
Перевірка позивача 23.08.2007 року була проведені державними інспекторами Лісовим С.А та Григор'євим В.В.
Завдання на перевірку від 23.08.2007 року № 028242 було видано державним інспекторам Чернишу В.М., Левчуку О.І., Лісовому С.А. Відповідачем не надано доказів видачі завдання на перевірку Григор'єву В.В. А відтак, перевірка позивача 23.08.2007 року була проведена не уповноваженою особою.
Відповідно до ч. 3 ст. 70 КАС України, докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.
Таким чином, постанову про застосування фінансових санкцій № 040536 від 23.10.2007 року слід визнати протиправною та нечинною, оскільки вона винесена на підставі акта перевірки № 042648 від 23.08.2007 року, складеного не уповноваженими особами.
За таких обставин, позову суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 слід задоволити частково.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 задоволити частково.
2. Визнати дії щодо проведення перевірки суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, оформлені актом перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за № 042648 від 23.08.2007 року Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в м. Києві - неправомірними.
3. Визнати постанову № 040536 від 23.10.2007 року про застосування фінансових санкцій протиправною та нечинною.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Присудити до стягнення з Державного бюджету на користь суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1,70 грн.
6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
7. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Шевчук
Повний текст постанови складено 31.10.2008 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.М.Шевчук