Постанова від 10.08.2009 по справі 2а-1482/09/1211/09

Справа № 2а-1482/09/1211

2009р.

ПОСТАНОВА

іменем України

10 серпня 2009 року

Суддя Краснолуцького міського суду Луганської області Бойко С.Л., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області про визнання дій посадових осіб неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

встановив:

05.05.2009 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до УПтСЗН Краснолуцької міської Ради Луганської області про визнання дій посадових осіб неправомірними щодо відмови у донарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'зання донарахувати та виплатити суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. В обґрунтування позову позивач пояснила, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_2. З часу народження дитини на підставі Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми їй призначили виплату одноразової допомоги при народженні дитини, а також щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Нарахування та виплату допомоги проводить відповідач. Згідно ч.1 ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вона звернулася до відповідача в середині жовтня місяця 2008 року, де вказала, що він неправильно враховує розмір вищезазначеної допомоги, відповідно діє незаконно. Відповідач дав відповідь, що дії вчинені відповідно до Закону, в межах повноважень Управління Праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області, без порушення прав і інтересів. Пунктом 14 ст.71 Закону України Про Державній бюджет України на 2007 рік було зупинено дію ч.1 ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми. Згідно рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 1-29/07 визнано такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними) положення Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік ( а також і пункту 14 ст.71 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми). Враховуючі вищезазначене, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. складає 2703,15грн., з урахуванням виплат, за 2008р. - 5926грн., за 2009р. - 395,29грн. Тому вона просить визнати дії посадових осіб УПтСЗН м.Красний Луч щодо відмови у перерахунку та сплаті їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. у розмірі 2070,27грн., за 2008р. - 4366грн., за 2009р. - 395,29грн. мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років неправомірними, та зобов'язати відповідача нарахувати та сплатити їй різницю недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року у сумі 2070,27грн., за 2008р. - 4366грн., за 2009р. - 395,29грн.

Позивач уточнила свої позовні вимоги, де просить УПтСЗН Краснолуцької міської Ради дорахувати недоплачену та виплатити додаткову суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., а також залишити без розгляду її вимоги про стягнення з відповідача допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008р., 2009р. Крім того, просить поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом, посилюючись на те, що вона доглядала за малолітньою дитиною і не мала змоги своєчасно звернутися до суду з позовом.

До суду від позивача надійшла заява про розгляд адміністративної справи без її участі у порядку письмового провадження.

До суду від відповідача надійшло заперечення проти позову, в якому він просить відмовити позивачу у задоволені позову та закрити провадження у справі, так як оскаржувані дії вчинені відповідно до Закону, в межах повноважень УПтСЗН м.Красний Луч Луганської області, без порушення прав і інтересів позивача. Крім того, вважає, що позивачем пропущений строк для звернення до суду з даним адміністративним позовом. Також відповідач просить розглянути адміністративну справу у його відсутність у порядку письмового провадження.

22 червня 2009р. суддею постановлено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши у сукупності доводи сторін, на які вони посилюються, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Предметом спору в цій справі є визнання протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області і на час пред'явлення позову дана справа підсудна Краснолуцькому міському суду у відповідності до ст.19 КАС України.

Судом встановлено, що позивач є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1, яке видане повторно відділом РАЦС Краснолуцького МУЮ 12.07.2009р., актовий запис № 75, здійснює догляд за дитиною, перебуває на обліку у відповідача з квітня 2006 року, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та є не застрахованою особою.

Відповідно до положення ч.1 ст.1 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 15 вищезазначеного Закону України, в редакції від 22 березня 2001 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

При цьому допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася позивачеві в розмірах, визначених Законом України Про Державний бюджет України на 2007 рік.

Відповідно до ст.14 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки. Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено.

Пунктом 3 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми в редакції від 25 березня 2005 року передбачено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.

Відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік № 489-V від 19.12.2006 р., в черговий раз було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає розмір, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14 ст.71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік було призупинено дію ст.15 та п.3 розділу VIII Прикінцеві положення Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми.

Судом встановлено, що саме в такому порядку та розмірі з липня 2007 року позивачу нараховувалася та виплачувалася спірна допомога, про що свідчить довідка № 1466/1 від 11.03.2009 року, видана УПтСЗН в м.Красний Луч.

Однак, Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнано неконституційним положення абз.3 ч.2 ст.56 та п.14 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік, щодо „встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З моменту визнання норми неконституційною вона втрачає чинність, інших Законів України щодо порядку та розміру вказаних виплат допомоги по догляду за дитиною до трьох років, в установленому порядку на 2007р. не приймалося.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2007рік” встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434грн., з 1 квітня - 463грн., з 1 жовтня - 470грн.

Враховуючи, що вказане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними, суд вважає, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років виникає за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Частиною 2 ст.99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів.

Враховуючи, що позивач постійно здійснювала догляд за малолітньою дитиною, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання позивача про поновлення строку для звернення до суду, та поновити строк звернення до адміністративного суду за захистом порушеного права в перерахунку суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до частини 1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” за 2007р.

Суд не може взяти до уваги наданні представником відповідача письмові заперечення, оскільки вони не ґрунтуються на законі.

У відповідності зі ст.22 Конституції України конституційні права і волі гарантуються і не можуть бути скасовані при прийнятті нових законів чи внесення змін до діючих законів. Не допускається звуження змісту й обсягу існуючих прав і воль.

Встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007р. було врегульовано і повинно проводитись відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.

Суд не приймає посилення відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.

Згідно ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини “Кожна людина має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права”.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Відповідно до ст.162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Беручи до уваги вищезазначене, керуючись принципом верховенства права, з метою захисту передбаченого Конституцією України права позивача на належне соціальне забезпечення, суд вважає за можливе визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов'язати провести нарахування та виплату позивачу суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням раніш здійснених виплат.

Оскільки позовні вимоги задоволенні в повному обсязі, суд, вважає за необхідне на підставі ч.3 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем, стягнути з відповідача за рахунок держави на користь позивача у сумі 3,40грн.

Керуючись ст.1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, Конституцією України, ст.ст.86, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” , Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп, суд

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 пропущений процесуальний строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом.

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області про визнання дій посадових осіб неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області щодо відмовиОСОБА_1 у донарахуванні та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Краснолуцької міської Ради Луганської області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з урахуванням раніш здійснених виплат.

Стягнути на користь ОСОБА_1з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 3,40грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий: