61022, м.Харків, пр. Леніна, 5
17.11.2015р. Справа № 905/1898/15
Суддя господарського суду Донецької області Попов О.В.
Розглянувши заяву Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма імені Орджонікідзе" м.Краматорськ Донецька область
про банкрутство
Ухвалою господарського суду Донецької області від 30.09.2015р. за результатами підготовчого засідання порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма імені Орджонікідзе" м.Краматорськ Донецька область; визнано вимоги кредитора Державної податкової інспекції у м.Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області м.Краматорськ у загальному розмірі 780254,74грн.; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника та призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Сиволобова М.М.
На виконання вимог ухвали від 30.09.2015р. на сайті Вищого господарського суду України 01.10.15р. здійснено публікацію повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма імені Орджонікідзе" м.Краматорськ Донецька область.
В порядку ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутствов) 21.10.15р. Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області звернулось до суду із заявою про визнання кредитором у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма імені Орджонікідзе" м.Краматорськ Донецька область на суму 26206,30грн.
Відповідно до ч.1 ст.24 Закону про банкрутство, господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Судом, розглянувши вищезазначену заяву 26.10.15р. повідомлено заявника, що подана ним заява про визнання кредиторських вимог містить недоліки, а саме відсутні докази її надіслання боржнику і розпоряднику майна, та в строк до 12.11.11р. було запропоновано усунути вказані недоліки,
Вказане повідомлення було направлено на адресу Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області 26.10.15р. рекомендованим листом.
05.11.15р. на адресу господарського суду Донецької області надійшов лист №28911/11 від 02.11.15р. з доданими до нього фіскальними чеками та описами вкладеного з яких вбачається про направлення на адресу розпорядника майна та боржника заяви про визнання кредиторських вимог.
У зв'язку з вищевикладеним, заявником були усунуті недоліки про які було зазначено судом у повідомленні від 26.10.15р.
Вказана заява Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області підлягає призначенню до розгляду у судовому засіданні.
Окрім того, згідно підпункту 10 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України „Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви кредитора, який звертається з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом справляється судовий збір у розмірі 2 (двох) мінімальних заробітних плат встановлених законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду.
До заяви Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області від 13.10.15р. №27277/11 про визнання кредиторських вимог не додано доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі, проте до заяви про визнання кредиторських вимог додано клопотання №27278/11 від 13.10.15р. про звільнення від сплати судового збору з посиланням на ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір".
Вказане клопотання обґрунтоване тим, що в бюджет Пенсійного фонду України на 2015рік не були закладені кошти для сплати судового збору.
Розглянувши вказане клопотання суд дійшов висновку, що воно задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади. Самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення.
Зазначена правова позиція викладена у п.3.1. постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 21.02.2013, № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України".
Разом з тим, згідно ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
У разі відстрочення або розстрочення сплати судового збору господарський суд повинен зазначити в ухвалі (про прийняття заяви чи скарги до провадження або в іншій) конкретний строк (строки) сплати судового збору, який (які) не може бути пізнішим за дату, на яку судом призначено розгляд заяви чи скарги. У разі перенесення цієї дати (в зв'язку з відкладенням розгляду справи або з інших причин) відповідно може бути продовжено й строк (строки), на які відстрочено або розстрочено сплату судового збору, про що господарським судом зазначається у відповідній ухвалі.
Господарський суд вправі вчинити дії, про які йдеться у ст.8 Закону України "Про судовий збір", і зі своєї ініціативи з наведенням в ухвалі відповідних мотивів.
Зважаючи на наявність обставин, які свідчать про труднощі в здійсненні оплати судового збору, суд у даному випадку дійшов висновку про можливість відстрочення сплату судового збору до 24.11.15р.
Керуючись ст.ст.23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.8 Закону України «Про судовий збір», ст.86 ГПК України, господарський суд, -
1. У задоволенні клопотання Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області №27278/11 від 13.10.15р. про звільнення від сплати судового збору, відмовити.
2. Відстрочити сплату судового збору до 24.11.15р.
3. Заяву Управління Пенсійного Фонду України у м.Краматорську Донецької області від 13.10.15р. №27277/11 про визнання кредиторських вимог на суму боргу 26206,30грн. призначити до розгляду у судовому засіданні на 24.11.15р. о 10.30 (каб.105).
4. Боржнику та розпоряднику майна до дня судового засідання надати відзив на заяву.
5. Явка розпорядника майна, представників боржника та заявника в судове засідання обов'язкова.
Суддя О.В. Попов