Рішення від 10.11.2015 по справі 924/1445/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"10" листопада 2015 р.Справа № 924/1445/15

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Заярнюк І.В., розглянувши матеріали справи

за позовом заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

до житлово-будівельного кооперативу "Козацький", м. Хмельницький

про визнання договору укладеним

Представники сторін:

від позивача: Демчук Л.Г. - представник згідно довіреності №02-15-1541 від 24.11.2014р.

від прокуратури: Олійник І.О. прокурор відділу згідно посвідчення №031297 від 12.01.15р.

від відповідача: Карєпова Г.А. - засновник юридичної особи.

В судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення

Суть спору: заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Хмельницької міської ради, м. Хмельницький звернувся до суду з позовом до житлово-будівельного кооперативу "Козацький", м. Хмельницький про визнання укладеним договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького між Хмельницької міською радою та житлово-будівельним кооперативом "Козацький" в редакції викладеній у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог посилається на ч.ч. 2, 3, 5, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, затвердженого рішенням двадцять другої сесії Хмельницької міської ради від 17.12.2008 №23 та ст. 179 Господарського кодексу України.

Ухвалою суду від 31.08.2015р. порушено провадження у справі №924/1445/15 та призначено до розгляду в засіданні суду 15.09.2015р.

Ухвалами суду від 15.09.2015р., від 07.10.2015р. та від 27.10.2015р. розгляду справи відкладався.

Ухвалою суду від 27.10.2015р. строк розгляду спору продовжено на 15 днів.

В судовому засіданні 10.11.2015р. прокурор та представник позивача викладені у позовній заяві вимоги підтримали та наполягали на її задоволені.

Представник відповідача в судове засідання 10.11.2015р. з'явився, проти задоволення позовних вимог заперечив. В письмовому відзиві від 02.10.2015р. зазначив, що 19 червня 2015 року на адресу житлово-будівельного кооперативу «КОЗАЦЬКИЙ», надійшов лист з додатками та вимога про підписання договору про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького з розрахунком до нього. 02 квітня 2015 року ЖБК «Козацький» звернувся з листом та додатками до нього з приводу прийняття в комунальну власність об'єктів інфраструктури, а саме мереж електропостачання, водопостачання та каналізаційних, а також благоустрою прилеглої території до комунальної власності, з відрахуванням їх вартості від пайової участі, проте даний лист був проігнорований збоку Управління капітального будівництва Хмельницької міської ради. Відповідно до частини 5 статті 30 Закону, якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Проте, зазначає відповідач прохання щодо прийняття в комунальну власність зовнішніх мереж була проігнорована, а звернення ЖБК "Козацький" від 22.06.2015 року щодо зарахування вартості будівництва цих мереж відхилено.

Окрім того, пояснює, що нормами абзацу першого частини дев'ятої статті 40 Закону №3038 встановлено строки, протягом яких укладається договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Вказує, що до обов'язкових платежів відповідно до чинного законодавства України, а саме положень Податкового кодексу України, пайова участь у розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста не належить, даний платіж згідно основоположних принципів права є добровільний, який сплачується на підставі договору. Одним із основоположних принципів договірного права, є принцип ДОБРОВІЛЬНОСТІ під час укладення договору. Звертає увагу суду, що судова практика з розгляну аналогічних та подібних справ, висловила чітку позицію щодо добровільності укладення таких договорів.

Розглядом матеріалів справи судом встановлено наступне.

Рішенням №23 від 17.12.2008 року „Про затвердження Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та визнання таким, що втратили чинність, рішень міської ради та пунктів рішення виконавчого комітету" Хмельницька міська рада затвердила Порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

Згідно Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького, замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у м. Хмельницькому, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури міста, крім випадків, передбачених пунктом 1.7 цього Порядку. Пайова участь замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького полягає у відрахуванні замовником, для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста, коштів до міського бюджету - цільового фонду соціально-економічного та культурного розвитку міста, положення про який затверджується міською радою (п.1.2., 1.3. Порядку).

Відповідно до п.4.1. Порядку Договір про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького (далі - договір про пайову участь) укладається між міською радою та замовником не пізніше п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, а з 01.01.2013 року кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Істотними умовами договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту є: розмір пайової участі (внеску); терміни (графік) сплати пайового внеску; відповідальність сторін (п.4.2. Договору).

Пайова участь сплачується у терміни, встановлені договором, але обов'язково не пізніше одного місяця після прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію (п. 4.5. Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що 05.03.2015р. управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області зареєстровано декларацію про готовність об'єкта до експлуатації (ХМ 1421506404) житлово-будівельного кооперативу "Козацький".

Відповідно до листа №38 від 02.04.2015р. житлово-будівельний кооператив "Козацький" звернувся до управління капітального будівництва Хмельницької міської ради з проханням прийняти в комунальну власність мережі електропостачання, мережі водопроводу, каналізації, та благоустрій прилеглої території поза межами земельної ділянки біля якої будується об'єкт та відняти вартість виконаних робіт від пайової участі, згідно кошторису та актів виконаних робіт.

Згідно з листом від 10.03.2015р. №01-16-171 управління капітального будівництва Хмельницької міської ради звернулося до ЖБК "Козацький" з проханням в 10 денний термін надати документи необхідні для укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького.

07.04.2015 року житлово-будівельний кооператив "Козацький" звернувся до Хмельницької міської із заявою про укладення договору про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького в зв'язку із закінченням будівництва 32-х квартирного житлового будинку з вбудованим офісними приміщеннями та гаражами по вул. Козацькій, 46 в місті Хмельницькому. Термін здачі об'єкта в експлуатацію: березень 2015 року. Термін сплати до 31.12.2015р.

Відповідно до розрахунку №01-20-168 від 07.04.2015р. розмір пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького для ЖБК "Козацький" по об'єкту будівництва 32-х квартирного житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та гаражами по вул. Козацькій, 46 у м. Хмельницькому склав 320 980,00 грн.

Рішенням №66 від 27.05.2015р. "Про укладення договорів про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького" Хмельницька міська рада вирішила укласти договори про пайову участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького із замовником згідно додатку, а саме з ЖБК "Козацький", об'єкт будівництва - 32-х квартирний житловий будинок з вбудованими офісними приміщеннями та гаражами по вул. Козацькій, 46, сума внеску 320980,00 грн., термін сплати - 31.12.2015р.

Листом №01-16-396 від 19.06.2015р. управління капітального будівництва Хмельницької міської ради звернулося до відповідача з проханням в терміновому порядку повернути підписаний договір для подальшої реєстрації його в Хмельницькій міській раді.

Згідно з листом №82 від 22.06.2015р. ЖБК "Козацький" повідомив управління капітального будівництва, що розрахунок пайової участі вчинений не вірно, та підлягає перерахуванню, а саме звертає увагу позивача на ч. 5 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності " - якщо технічними умовами передбачається необхідність будівництва замовником інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами його земельної ділянки, розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту зменшується на суму їх кошторисної вартості, а такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

Листом №01-16-440 від 07.07.2015р. управління капітального будівництва Хмельницької міської ради повідомило відповідача, що звернення від 22.06.2015р. №82, щодо невірного проведення розрахунку є безпідставним, враховуючи що договір пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького укладається на підставі ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", рішення двадцять другої сесії Хмельницької міської ради від 17.12.2008р. №23 "Про затвердження Порядку участі замовників у створенні і розвитку інженерно - транспортної та соціальної інфраструктури м. Хмельницького та визнання таким, що втратили чинність, рішень міської ради та пунктів рішення виконавчого комітету" із внесеними змінами та доповненнями. Зазначено, що частина 5 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" застосовується при передачі інженерних мереж або об'єктів інженерної інфраструктури (крім мереж, призначених для передачі та розподілу електричної енергії, трубопроводів, призначених для розподілу природного газу, транспортування нафти та природного газу) поза межами земельної ділянки і такі інженерні мережі та/або об'єкти передаються у комунальну власність.

У зв'язку з тим, що станом на 27.07.2015р. відповідачем договір про пайову участь не укладено, 28.07.2015р. листом №05-15-1222 Хмельницька міська рада звернулась до прокурора міста Хмельницького з проханням звернутися до господарського суду Хмельницької області з позовом до ЖБК "Козацький" про зобов'язання укласти договір про пайову участь.

Враховуючи вищевикладене, прокурор в інтересах позивача звернувся з даним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи та подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, прокурора, суд встановив, що заявлена позовна вимога задоволенню не підлягає з врахуванням наступного.

Згідно ч.ч. 1, 2, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 179 Господарського кодексу України, майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і не господарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Примусовий порядок укладення господарських договорів за рішенням суду регулюється ст. 187 ГК України та ст. 649 ЦК України, згідно яких спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Виходячи зі змісту вказаних норм і принципу свободи договору, можливість розгляду судом спорів про укладення договору обумовлюється обов'язковістю договору (за державним замовленням, на підставі правового акту органу державної влади чи місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом).

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням і використанням коштів забудовників об'єктів містобудування у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури у зв'язку з будівництвом об'єктів містобудування на території міста Хмельницького регулюється відповідним Порядком участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького, затвердженого рішенням дванадцять другої сесії міської ради від 17.12.2008 року №23 (з подальшими змінами) (далі - Порядок).

За приписами ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 1.2 Положення, обов'язок взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста покладено на замовника, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у м. Хмельницькому.

При цьому, в силу вимог ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Аналогічні строки укладання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту передбачені п. 4.1 Порядку.

Відповідно до ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката.

Наведені норми кореспондуються з приписами пунктів 2, 11 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №461.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги, що декларація про готовність об'єкта до експлуатації - 32-х квартирний житловий будинок з вбудованими офісними приміщеннями та гаражами по вул. Козацькій, 46 у м. Хмельницькому, код об'єкта 1122.1., категорія складності ІІІ, зареєстрована управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області 05.03.2015 року за №ХМ14215064004, суд дійшов висновку, що вказаний об'єкт будівництва було прийнято в експлуатацію 05.03.2015 року відповідно.

Водночас, з позовною заявою про визнання укладеним договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького між Хмельницької міською радою та ЖБК "Козацький" прокурор звернувся лише 31.08.2015, тобто після спливу встановленого ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» строку для укладення такого виду договорів.

За таких обставин, беручи до уваги наведені нормативні приписи, суд приходить до висновку, що пайова участь замовника у розвитку інфраструктури можлива лише до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію, а перерахування коштів для створення і розвитку інфраструктури до відповідного місцевого бюджету після законодавчо визначених строків не може розумітись як пайова участь.

Таким чином, враховуючи те, що до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію договір про пайову участь між сторонами укладений не був, у той час, як укладення названого договору після введення об'єкта будівництва в експлуатацію суперечить нормам ч. 3, ч. 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 4.1 Порядку, суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання укладеним договору пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Хмельницького між Хмельницькою міською радою та ЖБК "Козацький" задоволенню не підлягає з підстав її нормативної необґрунтованості (аналогічна правова позиція викладена у постановах Вищого господарського суду України від 02.07.2014р. у справі №909/1434/13, від 02.12.2014р. у справі №925/1305/14, від 21.01.2015 у справі №917/1840/14, від 25.06.2015 у справі №911/4727/14).

Витрати по сплаті судового збору покладаються судом на позивача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 34, 43, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову відмовити.

Стягнути з Хмельницької міської ради (Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код 38045529) в доход Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ОКРО 38045529, банк отримувача - ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128") судовий збір у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 13.11.2015 року

Суддя І.В. Заярнюк

Віддрук. 1 прим.: 1 - до справи.