17 листопада 2015 року Справа № 911/996/15
Вищий господарський суд України в складі колегії
Овечкін В.Е. - головуючого,
Корнілова Ж.О., Чернов Є.В.
за участю представників: Броварської міської ради Управління освіти та науки Броварської міської ради ПуАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" Регіональне відділення Фонду державного майна по Київській області Фернега І.В. Сальницька Т.В. Галінська Ю.М. Колода Є.Г.
розглянув касаційну скаргуПублічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій"
на постановуКиївського апеляційного господарського суду від 10.09.2015 року
у справі№ 911/996/15 господарського суду Київської області
за позовомБроварської міської ради Київської області та Управління освіти та науки Броварської міської ради Київської області
до третя особа:Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" Регіональне відділення Фонду державного майна по Київській області
прозобов'язання вчинити дії
Рішенням господарського суду Київської області від 25.05.2015р. (суддя Щоткін О.В.) позовні вимоги задоволені повністю.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" (07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Порошкова, 2, код ЄДРПОУ 01273711) передати з балансу на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області (07400, Київська обл. м. Бровари, вул. М. Лагунової, 9, код ЄДРПОУ 02143838) дошкільний навчальний заклад "Трембіта" по бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари з бухгалтерською та технічною документацією.
Рішення господарського суду мотивоване безпідставним невиконанням відповідачем рішення Броварської міської ради №305-11-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта", у зв'язку з відсутністю доказів скасування чи визнання недійсним даного рішення.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 10.09.2015 року (судді: Куксов В.В., Гончаров С.А., Шаптали Є.Ю.) рішення господарського суду Київської області від 25.05.2015р. залишено без зміни.
Публічне акціонерне товариство "Броварський завод будівельних конструкцій" в касаційній скарзі просить постанову апеляційного господарського суду та рішення суду першої інстанції скасувати з підстав неправильного застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, прийняти нове рішення, яким у задоволені позову відмовити.
Скаржник вважає, що відповідний наказ про передачу дошкільного навчального закладу "Трембіта" у комунальну власність регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області не видавався, а лист фонду від 11.04.2011р. №08.11-793 є лише пропозицією розгляду питання щодо можливої подальшої безоплатної передачі в майбутньому державного майна у комунальну власність. Посилається на те, що позивач не мав права на винесення рішення щодо передачі спірного майна у комунальну власність, оскільки це питання не було вирішено фондом. Крім того, зазначає, що оформлення акта приймання-передачі відбулося з грубим порушенням Постанови КМУ від 21.09.1998р. №1482, тому він є безпідставним та незаконним, а передача на баланс позивача 2 дошкільного закладу "Трембіта" є передчасною.
Броварська міська рада надала відзив, в якому заперечила проти доводів скарги, вважає, що передача спірного майна до комунальної власності відбулася з дотриманням вимог законодавства, тому просить рішення та постанову залишити без зміни, а скаргу - без задоволення.
Вищий господарський суд України, розглянувши доводи касаційної скарги, відзиву, заслухавши представників учасників судового процесу, що взяли участь в судовому засіданні, приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Предметом спору є вимоги про зобов'язання вчинити дії, а саме передати об'єкт соціальної сфери з балансу публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій" на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області ДНЗ "Трембіта".
Дошкільний навчальний заклад "Трембіта" № 22, що знаходиться по бульв. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а, у місті Бровари Київської області перебуває на балансі Публічного акціонерного товариства "Броварський завод будівельних конструкцій".
Листом від 29.04.2011 № 08.11-793 Регіональне відділення фонду державного майна України по Київській області надало пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі ДНЗ "Трембіта" у комунальну власність територіальної громади міста Бровари.
Броварська міська рада прийняла рішення від 21.07.2011 № 253-10-06 "Про надання згоди на безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари гуртожитку по вул. Гагаріна, 12-а та ДНЗ "Трембіта".
Листом від 29.07.2011 № 2-6/2318 ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" повідомлено про початок процедури безоплатного прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари вищезазначених об'єктів.
18.08.2011 Броварською міською радою прийнято рішення № 305-11-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта", яким доручено відповідачу передати з балансу на баланс управління освіти та науки Броварської міської ради ДНЗ "Трембіта" та внести відповідні зміни в бухгалтерський облік.
11.10.2011 виконавчий комітет Броварської міської ради прийняв рішення № 526 "Про затвердження складу комісій по прийманню-передачі об'єктів у комунальну власність територіальної громади м. Бровари". Даним рішенням затверджено склад комісії по прийманню-передачі у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта". Від ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" в комісії приймали участь два представники: Руденко Микола Олексійович - голова наглядової ради та Батрак Любов Іванівна - завідуюча ДНЗ "Трембіта", що підтверджується листом відповідача від 22.09.2011 № 025/135.
Акт приймання-передачі ДНЗ "Трембіта", підписаний всіма членами комісії та затверджений рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради від 13.12.2011 № 659 "Про затвердження акту приймання-передачі об'єкту у комунальну власність".
Задовольняючи вимоги позову, суди місцевої та апеляційної інстанцій обґрунтовують свій висновок тим, що Броварською міською радою правомірно прийнято рішення № 305-11-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта", яке не скасовано та не визнано недійсним, тому має бути виконано з боку відповідача належним чином. Крім того, враховуючи необхідність забезпечення дітей міста Бровари дитячим садком, суди дійшли до висновку про правомірність та доцільність позовних вимог щодо зобов'язання відповідача передати у комунальну власність позивача-2 дошкільний навчальний заклад "Трембіта" по бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари.
Колегія суддів погоджується з такими висновками господарських судів, з огляду на наступне.
Статтею 7 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" Фонд державного майна України відповідно до законодавства приймає рішення про подальше використання державного майна, яке не увійшло до статутних фондів господарських організацій, але перебуває на їх балансі.
Згідно з Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.99 р. N 908/68, управління державним майном, яке не увійшло до статутних фондів господарських товариств в процесі приватизації, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом способу та умов подальшого використання майна.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" ініціатива щодо передачі об'єктів права державної власності може виходити, зокрема, від органів, уповноважених управляти державним майном.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням, зокрема, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Частиною 2 ст. 4 вказаного Закону передбачено, що передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Водночас, в матеріалах даної справи містяться судові рішення по справі № 14/181-11, відповідно до яких ПАТ "Броварський завод будівельних конструкцій" відмовлено у визнанні права власності на об'єкти нерухомого майна, зокрема гуртожитку за адресою вул. Гагаріна, 12а м.Бровари.
Аналогічна позиція, що за обставин, коли спірні об'єкти соціально-побутового призначення не увійшли до статутного фонду при приватизації товариства, а були передані позивачеві безоплатно у користування, відповідно до ст. 24 Закону України від 04.03.1992 р. "Про приватизацію майна державних підприємств" у позивача не виникло права власності на спірне нерухоме майно за наслідками приватизації викладена у постанові Верховного Суду України від 14.10. 2014 р. у справі N 3-134гс14.
Дошкільний навчальний заклад "Трембіта" є комунальною власністю територіальної громади м. Бровари, що підтверджується актом прийому-передачі, затверджений рішенням Броварської міськради № 659 від 13.12.2011 "Про затвердження акту прийому-передачі об'єкту у комунальну власність".
Статтею 24 Закону України "Про приватизацію державного майна" визначено, що безоплатна передача не є відчуженням зазначеного майна, а є підставою для передачі об'єктів соціально-побутового призначення в безоплатне користування.
Відповідно до п. 1.4 вищевказаного Положення є передача майна у комунальну власність в порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", в ст. ст. 2, 4, 4-1 якого визначено, що нерухоме майно, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури, які не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації, передаються до комунальної власності відповідних територіальних громад за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з Порядком безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів соціальної сфери, житлового фонду, у тому числі незавершеного будівництва, а також внутрішньогосподарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств, що не підлягали паюванню в процесі реорганізації цих підприємств та передані на баланс підприємств-правонаступників, об'єктами передачі є зокрема, навчальні заклади (заклади дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної освіти тощо) та зовнішні мережі електро-, тепло-,газо-,водопостачання та водовідведення, а також інженерні будівлі та споруди, призначені для обслуговування об'єктів соціальної сфери, житлового фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
У листі № 08.11-793 від 29.04.2011 РВ ФДМУ по Київській області зазначений перелік підприємств, на балансі яких знаходиться державне майно, в тому числі ДНЗ "Трембіта", та зазначено, що необхідною умовою прийняття об'єктів нерухомості до комунальної власності є рішення сесії міської ради.
Як зазначено вище, 18.08.2011 Броварською міською радою прийнято рішення № 305-11-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта", яким доручено відповідачу передати з балансу на баланс управління освіти та науки Броварської міської ради ДНЗ "Трембіта" та внести відповідні зміни в бухгалтерський облік.
Вказане рішення ради та акт приймання - передачі не оскаржувались та є чинними, про їх прийняття та підписання відповідач був обізнаний, а тому колегія суддів погоджується з господарськими судами, що посилання відповідача на відсутність правових підстав для передачі ДНЗ "Трембіта" до комунальної власності є безпідставними.
Крім того, відповідно до ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна" (як у попередній так і у чинній редакції) приватизації не підлягають об'єкти, що мають загальнодержавне значення, до яких відносяться об'єкти освіти, фізичної культури, спорту і науки, що фінансуються з державного бюджету, зокрема й ДНЗ "Трембіта".
Також колегія суддів зазначає, що надсилання листа Регіонального відділення фонду державного майна України по Київській області, яким надано пропозицію Броварській міській раді, щодо передачі ДНЗ "Трембіта" у комунальну власність територіальної громади міста Бровари є належним способом управління державним майном, оскільки Положенням про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, не передбачено форму рішення, а отже у суду відсутні підстави вважати, що лист до Броварської міської ради Київської області №08-11-793 від 29.04.2011 не є належною формою рішення про безоплатну передачу у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДЗН "Трембіта".
Крім того, відповідно до п. 4 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", об'єкти соціальної інфраструктури передаються разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу.
Як вбачається з акту приймання-передачі спірного майна, до складу об'єкту передачі входить: будівля ДЗН "Трембіта", що знаходиться за адресою бул. Незалежності, 8-а та по вул. Гагаріна, 14-а в м. Бровари разом з інженерним обладнанням об'єкта передачі, а саме: водопроводи, каналізації, центральне опалення, стаціонарні електроплити, телефонні та радіофікаційні, електричні, вентиляційні, газопостачальні мережі.
Обов'язковість передання об'єкту нерухомості разом з технічною документацією на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх
мереж та інші), а також документами, що встановлюють право на нього встановлена для відомчого житлового фонду.
В той час, як відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту", дошкільний навчальний заклад це навчальний заклад, що забезпечує реалізацію права дитини на здобуття дошкільної освіти, її фізичний, розумовий і духовний розвиток, соціальну адаптацію та готовність продовжувати освіту.
Таким чином, касаційна інстанція вважає помилковими посилання відповідача на те, що у зв'язку з відсутністю будь-якої технічної документації на вказані об'єкти, передача ДЗН "Трембіта" не відбулася та акт приймання передачі був складений та підписаний членами комісії за відсутності фактичної передачі спірних об'єктів нерухомого майна, що унеможливлює передачу ДЗН "Трембіта" на баланс Управління освіти і науки Броварської міської ради Київської області.
У зв'язку з вищевикладеним, а також враховуючи те, що доказів скасування чи визнання недійсним рішення Броварської міської ради № 305-11-06 "Про безоплатне прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Бровари ДНЗ "Трембіта" відповідачем не надано, колегія суддів вважає безпідставним невиконання відповідачем відповідного рішення міської ради.
Суд касаційної інстанції приходить до висновку, що доводи скаржника зводяться до заперечення висновків суду на підставі встановлення інших обставин, намагання переоцінки доказів, що виходить за межі касаційного перегляду, визначених ч. 2 ст. 111-7 ГПК України.
Неправильного застосування норм матеріального права, невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи і наданим сторонами доказам, порушень норм процесуального права, які визначені як безумовні підстави для скасування судового рішення судом касаційної інстанції не встановлено.
З огляду на викладене, підстав для зміни або скасування постанови апеляційного господарського суду не вбачається.
Постанову Київського апеляційного господарського суду від 10.09.2015р. та рішення господарського суду Київської області від 25.05.2015р. у справі №911/996/15 господарського суду Київської області залишити без зміни, а касаційну скаргу - без задоволення.
Головуючий, суддя В. Овечкін
судді Ж.Корнілова
Є. Чернов