Постанова від 17.11.2015 по справі 742/4179/15-а

Провадження № 2-а/742/190/15

Єдиний унікальний № 742/4179/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2015 року

Суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Коваленко А.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про зобов»язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в м. Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про зобов»язання вчинити дії. Мотивує свої вимоги тим, що з 01 серпня 2004 року йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб». Після призначення пенсії він продовжував працювати. 19 серпня 2015 року, у зв»язку із досягненням пенсійного віку, він звернувся до управління пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області з заявою про призначення пенсії за віком. Для обчислення його пенсії відповідачем була врахована заробітна плата, яка визначена з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузі економіки України за 2007 рік, тобто 1197,91 грн. З чим позивач не погоджується вважаючи, що для розрахунку його пенсії повинен використовуватись розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2012,2013,2014 роки. Тому позивач у своїй позовній заяві просить зобов»язати відповідача здійснити йому перерахунок з урахуванням розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески за 2012,2013,2014 роки.

Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позовну заяву в якій не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі, при цьому зазначає, що позивач з 01 серпня 2004 року отримував пенсію за вислугу років, з 19 серпня 2015 року його було переведено на пенсію за віком. Відповідно до ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсії визначається в порядку встановленому Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». З 01.01.2004 року набув чинності закон України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.43 цього закону передбачає, що перерахунок пенсії за віком, за вислугою років, призначених до набрання чинності цим законом, здійснюється за нормами цього закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше. На підставі постанови №327 Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012 року, позивачу остаточно застосовано показник за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн., який в силу ст.40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» є незмінним.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення, виходячи з наступного:

19 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області з заявою про призначення йому пенсії за віком. При цьому зазначив, що йому раніше призначалась пенсія за вислугою років по військовому закону(а.с.26)

01 жовтня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до управління пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області з заявою про надання відомостей про повний розрахунок його пенсії, страхового стажу та заробітної плати з якої вона обчислена.(а.с.12)

Після призначення пенсії по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, і деяких інших осіб» ОСОБА_1 продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (а.с.15-16).

05 жовтня 2015 року Управління ПФУ в м.Прилуках та Прилуцькому районі на ім»я ОСОБА_1 надіслало лист №101/10/11-3, в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" з 19 серпня 2015 року. За документами пенсійної справи його страховий стаж становить 39 років 11 місяців 10 днів. Коофіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% становить 0,53888. Для обчислення пенсії врахована заробітна плата за період роботи з 01.07.2000 року по 31.07.2014 року та з 12.04.2005 року по 17.06.2013 року за даними персоніфікованого обліку, яка визначена з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік, і складає 6369,66 грн.(1197,91 - середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2007 рік х 5,31731-індивідуальний коефіцієнт заробітної плати). Розмір його пенсії станом на 01.10.2015 року становить 4705,76 грн. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ від 02.03.2015 року виплата пенсії проводилась з відрахуванням ПДФО - 157,76 грн. та військового збору - 15,78 грн.

Згідно із частиною першою статті 40 Закону №1058-ІV, обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз приписів статті 45 Закону №1058-ІV свідчить про те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший (в даному випадку за віком) пенсійний орган може враховувати заробітну плату за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Суд приходить до висновку про те, що відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши показник заробітної плати за 2007 рік, оскільки позивач не надавав згоду на врахування зарплати із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.

Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Згідно із статтею 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону №1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Відповідно до статті 7 Закону № 2262-ХІІ, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами пенсійного фонду України.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-ІV, однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.

Так, позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV він звернувся вперше. Крім того, після звільнення з органів внутрішніх справ позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

З огляду на положення ч.2 ст.11 КАС України, для повного захисту порушених прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Прилуки та Прилуцькому районі здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної відповідно до Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 4, 6, 8, 9, 17-18, 69, 104-106, 158-163, 183-2, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в м.Прилуках та Прилуцькому районі Чернігівської області про зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати управління пенсійного фонду України в місті Прилуки та Прилуцькому районі здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», виходячи з показника середньої заробітної плати з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі прийняття постанови в письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Коваленко А.В.