Справа № 740/3450/15
Провадження № 2-а/740/93/15
Іменем України
18 листопада 2015 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:
головуючої - судді Діденко О.П.,
при секретарі Капленку І.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача - адвоката Подлуцького М.О.,
представника відповідача Захарченко Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі про визнання нечинним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив визнати нечинним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі щодо відмови у призначенні йому державної пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та зобов'язати відповідача повторно розглянути подану ним 13.05.2015 року заяву про призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років та призначити йому пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заявлені вимоги позивач обгрунтовує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році і має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, оскільки у період з 22.05.1986 року по 14.07.1986 року був відряджений зі свого постійного місця роботи на Ніжинському заводі «Прогрес» (в даний час - Державне підприємство Науково-виробничий комплекс «Прогрес» ( ДП НВК «Прогрес») в зону відчуження на роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Після досягнення 50 річного віку, 13.05.2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі з заявою про призначення йому пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але листом від 08.06.2015 року № 3195/06-12 йому повідомлено про відмову в її призначенні з тих підстав, що надані ним документи у підтвердження особливого статусу, а саме: довідка ДП НВК «Прогрес» від 08.05.2015 року № 201 не містить посилання на первинні документи, якими стверджується час, період і місце роботи, що не підтверджено і актом перевірки видачі довідки від 18.05.2015 року № 122, а в довідці архіву Міністерства оборони від 15.04.2015 року № 179/1/4345 зазначено про відсутність інформації, якою б підтверджувалась його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Таке рішення відповідача вважає неправомірним, оскільки ним не було взято до уваги наявність інших документів, якими підтверджується його участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позові, та додатково пояснив, що він приймав участь у виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у Прип'яті, в Чорнобилі, тобто, був у розпорядженні різних військових частин. Правомірність видачі йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії неодноразово перевірялася, та зазначив, що для огляду в судове засідання він надасть військовий квиток, де є відповідний запис, та посвідчення.
Представник відповідача Подлуцький М.О. пояснив, що позивачем ОСОБА_1 відповідачу було надано достатньо документів, які підтверджують його особливий статус, тому у призначенні пенсії зі знижкою пенсійного віку йому відмовлено безпідставно.
Представник відповідача Захарченко Г.О. позовні вимоги не визнала та пояснила, що позивачу ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі знижкою пенсійного віку на 10 років з підстав відсутності первинних документів, якими б підтверджувався час, період і місце виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», оскільки для призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», необхідне підтвердження, що він працював у зоні відчуження: якщо це з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи та відмовної пенсійної справи позивача, яка оглядалася у судовому засіданні, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.
Згідно зі ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є періоди роботи в зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами, які видаються підприємствами, установами, організаціями.
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесеними до 2-ї категорії, є особи, які працювали в зоні відчуження: з моменту аварії до 01.07.1986 року - незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія паспорта на а.с.6) має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 на а.с.11.
Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Згідно зі ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» довідки про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визнання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5-ти календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для одержання державних пенсій, на 10 років.
Відповідно до 7 абзацу п.п. 5 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно записів у військовому квитку від 21.05.1983 року серії НОМЕР_2 , оглянутому в судовому засіданні, копія якого на а.с.9-10, ОСОБА_1 брав участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 22.05.1986 року по 14.07.1986 року.
З довідки Ніжинсько-Куликівського об'єднаного міського військового комісаріату від 26.03.2015 року № 4/51 також убачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 22.05.1986 року по 14.07.1986 року по направленню Ніжинського об'єднаного міського військового комісаріату Чернігівської області знаходився в складі військової частини НОМЕР_3 на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, при цьому отримав радіаційне опромінення 22,412 рентг. (копія довідки на а.с.12). Вказана довідка видавалася Ніжинсько-Куликівським об'єднаним міським військовим комісаріатом на підставі книги обліку солдатів і сержантів, призваних на спеціальні збори Ніжинським військовим комісаріатом Чернігівської області інв.№ 623, стор. 12, запис за №15 (інформація від 11.09.2015 року № 4/4150 на а.с.60, копія витягу з книги обліку на а.с.62-63).
Згідно довідок ДП НВК «Прогрес»: від 09.09.2015 року на а.с.65, від 02.11.2015 року № 232/542 на а.с.64, копії довідки від 08.05.2015 року № 201 на а.с.14, копії довідки Ніжинського заводу «Прогрес» від 15.12.1992 року на а.с.13 ОСОБА_1 працював на заводі «Прогрес» з 02.07.1985 року (наказ від 01.07.1985 року № 1404-ок) по 19.08.1992 року (наказ від 18.08.1992 року № 1876/У) за табельним номером НОМЕР_4 (а.с.65) і на підставі повістки військового комісаріату він був призваний на військові збори по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 22.05.1986 по 14.07.1986 року, що становить 54 дні, та виконував роботи у зоні відчуження у складі військової частини НОМЕР_5 , за що йому підприємством проводилася оплата праці понад збережений середній заробіток у кратному розмірі за кодом 130 (виконання держобов'язків по Чорнобилю), що убачається з особових рахунків та документів з особової справи, копії яких на а.с. 66-70. У довідці на а.с.64 також зазначено, що накази по підприємству про направлення працівників у зону відчуження для виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році не видавалися, оскільки їх видання не регламентувалось, а довідка військової частини щодо ОСОБА_1 на підприємстві не збереглась.
Тобто, вказані документи підтверджують перебування позивача у зоні відчуження в період з 22.05.1986 року по 14.07.1986 року та можуть бути підставою для призначення пенсії відповідно до положень ч.1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 1 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 55 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно зі ст.1 Конституції України - Україна є демократичною, соціальною правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права й свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Беручи до уваги викладене суд вважає, що відповідач своїми діями порушив права позивача на гарантовану державою підтримку і належний соціальний захист, з огляду на що дане право позивача слід відновити шляхом задоволення його позовних вимог. При цьому пункт другий заявлених позовних вимог слід задовольнити з врахуванням ч.2 ст.11 КАС України шляхом зобов'язання відповідача призначити позивачу державну пенсію зі зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13.05.2015 року.
Керуючись ст.ст. 8, 11, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 10, 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст.1, 19, 46, 55 Конституції України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати нечинним рішення управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні державної пенсії зі зменшенням на 10 років пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ніжині та Ніжинському районі Чернігівської області призначити ОСОБА_1 державну пенсію зі зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 13.05.2015 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана сторонами до Київського апеляційного адміністративного суду через Ніжинський міськрайонний суд протягом 10-и днів з дня отримання її копії в порядку, встановленому ст. 186 КАС України.
Суддя Ніжинського
міськрайонного суду Діденко О.П.
Повну постанову виготовлено
19 листопада 2015 року