18 листопада 2015 року
м. Полтава
Справа № 816/4594/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Молодецький Р.І., розглянувши матеріали подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукспецобладнання" про стягнення податкового боргу, -
17 листопада 2015 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукспецобладнання" про стягнення податкового боргу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року подання залишено без руху у зв'язку з ненаданням до суду документу про сплату судового збору у розмірі, який визначено Законом України "Про судовий збір" або доказів на підтвердження підстави звільнення заявника від сплати судового збору; доказів щодо виникнення обставин, що зумовлюють звернення до суду, а саме: докази надсилання (вручення) податкової вимоги платнику податків у встановленому законодавством порядку. Для усунення недоліків встановлено строк до 09 години 30 хвилин 18 листопада 2015 року.
Заявником у визначений судом строк надано до суду наступні документи: заява про усунення недоліків, докази повноважень особи, що підписала заяву; копію листа Вищого адміністративного суду України від 02 лютого 2011 року № 149/11/13-11. З заяви про усунення недоліків вбачається, що, на думку податкового органу, Закон України "Про судовий збір" не передбачає розміру ставки мита, яке справляється при зверненні з поданням в порядку статті 1833 КАС України, у зв'язку з чим, за твердженням заявника, можна дійти висновку про відсутність підстав для сплати судового збору при зверненні з поданням на підставі статті 1833 КАС України. Також, заявник посилається на лист Вищого адміністративного суду України від 02 лютого 2011 року № 149/11/13-11, яким визначено, що Декрет Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року N 7-93 "Про державне мито" не передбачає розміру ставки мита, яке справляється при зверненні з поданнями в порядку статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України. Зважаючи на викладене, державне мито при зверненні податкових органів з поданням на підставі статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України не сплачується. Враховуючи вищевикладене, податковий орган зауважив, що Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області має право звертатися до суду з поданням про стягнення коштів з рахунків в порядку, визначеному статтею 1833 КАС України, без обов'язку сплати судового збору.
Надаючи оцінку вказаним твердженням заявника, а також вирішуючи питання про відкриття провадження у даній справі, суд приходить до наступних висновків.
Провадження у справах, порушених за поданням податкових органів, поданим на підставі статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного). Сторонами такого провадження, як випливає з частини сьомої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, є заявник (орган державної податкової служби, що вніс подання), та відповідач - платник податків, стосовно якого таке подання внесено.
З огляду на це загальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 1833 цього Кодексу. Тому сторони у процесі розгляду подання податкового органу користуються всіма правами, які мають позивач та відповідач згідно з нормами Кодексу адміністративного судочинства України, за винятком тих, що не можуть бути реалізовані за змістом статті 1833 зазначеного Кодексу.
Статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік особливих вимог, що пред'являються до подання податкового органу, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть учинятися в процесі розгляду такого подання.
Як вбачається з частини 3 статті 1833 КАС України подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі та повинно містити: найменування адміністративного суду; найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку заявника; найменування, поштову адресу, а також номер засобу зв'язку, якщо такий відомий, відносно сторони, до якої застосовуються заходи, передбачені частиною першою цієї статті; підстави звернення з поданням, обставини, що підтверджуються доказами, та вимоги заявника; перелік документів та інших матеріалів, що додаються; підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Водночас у частині, що не врегульована статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати. Оскільки статтею 1833 цього Кодексу не встановлено інше, зазначене правило поширюється і на випадки звернення податкового органу з відповідним поданням.
Частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (який набрав чинності з 01.11.2011) визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір справляється, в тому числі, і за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (частина 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір").
Перелік позовних заяв та інших заяв, скарг, клопотань, передбачених процесуальним законодавством, за подання яких судовий збір не справляється визначений частиною 2 статті 3 Закону України "Про судовий збір". Вказаний перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
До вказаного переліку звернення податкових органів з поданням на підставі статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України не включено.
До того ж, суд зауважує, що податкові органи не включені до переліку осіб, звільнених від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Також, суд зазначає, що згідно з пунктом п'ятим частини другої статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України до подання податкового органу повинен включатися перелік документів та інших матеріалів, що додаються. Таким чином, перелік документів, що повинні додаватися до подання, не є вичерпним.
Враховуючи зазначене, недоліком подання є також недотримання тих вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, виконання яких не суперечить особливостям, визначеним статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, частиною 3 статті 106 КАС України.
Отже, відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір", позивач мав сплатити до суду за подання позовної заяви майнового характеру 1,5 відсотки розміру майнових вимог, а саме: 1 555 грн. 66 коп.
Натомість, заявником документ про сплату судового збору у розмірі, визначеному Законом України "Про судовий збір", не додано, доказів на підтвердження підстави звільнення заявника від сплати судового збору не надано, а отже вимоги ухвали суду від 17 листопада 2015 року в цій частині не виконано.
До того ж, ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 17 листопада 2015 року подання заявника залишено без руху у зв'язку з ненаданням до суду доказів щодо виникнення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Подання органу державної податкової служби про стягнення коштів за податковим боргом у порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України може бути внесено протягом двадцяти чотирьох годин з моменту спливу 60 днів, наступних за днем надіслання (вручення) платникові податків податкової вимоги.
Для встановлення даного факту необхідно з'ясовувати день надіслання (вручення) податкової вимоги платникові податків.
Також, суд зауважує, що згідно з частиною 2 статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, подання подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України визначено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, пунктом 58.3 статті 58 ПК України визначено, що податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
З наданої позивачем копії конверту вбачається, що поштовим відділенням зроблено відмітку про невручення поштового відправлення 17.10.2015 року.
Таким чином, суд в ухвалі від 17.11.2015 прийшов до висновку, що заявником не надано належних доказів щодо виникнення обставин, що зумовлюють звернення до суду в порядку вимог статті 183-3 КАС України.
Разом з тим, заявником вимоги ухвали суду від 14 вересня 2015 року виконано не було, до суду не надано доказів щодо виникнення обставин, що зумовлюють звернення до суду, недоліків подання в цій частині не усунуто.
Згідно з частиною 4 статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Невиконання вимог суду в установлений строк тягне за собою повернення заявнику подання та доданих до нього документів.
Повернення подання не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність повернення подання заявнику.
На підставі викладеного, керуючись статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчукспецобладнання" про стягнення податкового боргу повернути заявнику.
Роз'яснити заявнику, що повернення подання не є перешкодою для повторного звернення з ним до суду після усунення його недоліків, але не пізніше ніж протягом 48 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Копію ухвали направити особі, яка її подала, разом із поданням та усіма доданими до нього матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку особою, яка подала позовну заяву, до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.І. Молодецький