13 листопада 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/4331/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Іваненка С.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Колодяжного Д.В.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Жовтень" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
02 жовтня 2015 року ОСОБА_2 Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області (далі за текстом - позивач, контролюючий орган, ОСОБА_2 Управління ДСНС України у Полтавській області) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ "Жовтень" (далі за текстом - відповідач, суб'єкт господарювання) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведеної позапланової перевірки відповідача, яка проведена 18 вересня 2015 року встановлено, що ТОВ "Жовтень" не вжито заходи щодо повного виконання раніше винесеного припису від 27 липня 2015 року № 32, внаслідок чого залишились неусунутими ряд порушень, що у свою чергу є підставою для застосування до відповідача заходів реагування в порядку статті 70 Кодексу цивільного захисту України.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, місце та час судового засідання повідомлявся завчасно та належним чином, заперечень проти позову суду не надав.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, вивчивши та дослідивши наявні в матеріалах справи документи, встановив наступне.
27 липня 2015 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Карлівського районного сектору проведено планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту на об'єктах ТОВ "Жовтень", розташованих за адресою: м. Карлівка, вул. Полтавська, 159.
За результатами проведеної перевірки складено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту № 32 від 27 липня 2015 року (а.с. 11), яким передбачено у термін до 09 вересня 2015 року провести заходи щодо усунення виявлених порушень.
18 вересня 2015 року уповноваженою на перевірку посадовою особою Карлівського районного сектору Головного управлінням ДСНС України у Полтавській області здійснено позапланову перевірку об'єктів ТОВ "Жовтень", розташованих за адресою: Полтавська область, м. Карлівка, вул. Полтавська, 159.
В ході проведення позапланової перевірки встановлено, що відповідачем не вжито заходів щодо повного виконання раніше винесеного припису від 27 липня 2015 року № 32, внаслідок чого неусунутими залишились ряд порушень та складено акт від 18 вересня 2015 року № 75 (а.с. 15-19), в якому відображено порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної та техногенної безпеки, які мали місце в будівлі зерноскладу ТОВ "Жовтень", розташованому за адресою: Полтавська область, м. Карлівка, вул. Полтавська, 159-а, а саме:
- не відремонтовано пристрій захисту будівлі зерноскладу від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (розділ IV, пункт 1.21 «Правил пожежної безпеки в Україні», затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417 та зареєстрованих у Мінюсті України 05.03.15 року за №252/26697 - далі НАПБ А.01.001-2014);
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ IV, пункт 1.20 НАПБ А.01.001-2014);
- електричні світильники з лампами розжарювання використовуються без захисного суцільного скла (ковпаків) (розділ IV, пункт 1.18 НАПБ А.01.001-2014);
- зерносклад не обладнано автоматичною системою пожежної сигналізації (розділ V пункт 1.2 НАПБ А.01.001-2014; пункт 15 додатку В ДБН В.2.5-56:2010 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту");
- не здійснено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій зерноскладу (розділ III, пункт 2.5 НАПБ А.01.001-2014);
- не організовано навчання з пожежно-технічного мінімуму з працівниками, які виконують роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою (розділ II пункт 15 НАПБ А.01.001-2014);
- зерносклад не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (розділ V, пункт 3.6 НАПБ А.01.001-2014);
- не укомплектовано наявний пожежний щит (стенд) засобами пожежогасіння (розділ V пункт 3.11 НАПБ А.01.001-2014);
- не здійснено технічне обслуговування вогнегасників (розділ V пункт 3.17 НАПБ А.01.001-2014).
Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи будівлі зерноскладу ТОВ "Жовтень", розташованої за адресою: вул. Полтавська, 159-а, м. Карлівка, Полтавська область.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України від 05.04.2007 № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
У відповідності до статей 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно частини третьої статті 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У відповідності до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Отже, перевіркою встановлено, що серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту в приміщенні зерноскладу за адресою: вул. Полтавська, 159-а, м. Карлівка, Полтавська область мають місце такі, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної, техногенної безпеки, що, у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження вчинення останнім дій, щодо усунення виявлених порушень, зазначених в приписі та акті перевірки, а тому суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позовних вимог та застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Таким чином, позовні вимоги Головного управління ДСНС у Полтавській області до ТОВ "Жовтень" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Відтак, постанова підлягає до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жовтень" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жовтень" (код ЄДРПОУ 31539058) у вигляді зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки роботи будівлі зерноскладу Товариства з обмеженою відповідальністю "Жовтень", розташованої за адресою: вул. Полтавська, 159-а, м. Карлівка, Полтавська область.
Встановити наступний порядок і спосіб виконання судового рішення, а саме, зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Жовтень" зупинити роботу зерноскладу, шляхом зачинення всіх зовнішніх воріт та хвірток у них (крім однієї хвіртки необхідної для проведення ремонтних робіт по усуненню порушень всередині будівлі) та відключення електромережі від джерел живлення.
Покласти на Карлівський районний сектор Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Полтавській області, який знаходиться за адресою: вул. Радевича, 24, м. Карлівка, Карлівський район, Полтавська область, обов'язки щодо забезпечення виконання судового рішення, а саме, накласти печатки на всі зовнішні ворота зерноскладу та хвіртки у них (крім однієї хвіртки необхідної для проведення робіт по усуненню порушень всередині будівлі) та на пристрої, за допомогою яких проведено відключення електромережі від джерел живлення та проводити зовнішній огляд зерноскладу для здійснення контролю за виконанням рішення суду.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 18 листопада 2015 року.
Суддя С.А. Іваненко