ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
17 листопада 2015 року Справа № 2а-3182/11/1370
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
Головуючий суддя Грень Н.М.,
секретар судового засідання Кіщак К.В.,
представник позивача ОСОБА_2,
представник відповідача ОСОБА_3,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова (правонаступник ДПІ у Франківському районі м. Львова Головного Управління Державної фіскальної служби у Львівській області) до ОСОБА_4 про стягнення податку з власників транспортних засобів, -
Позивач, Державна податкова інспекція у Франківському районі м. Львова звернулась до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 з вимогою стягнути з відповідача до бюджету податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 57480,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_4 всупереч вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, при першій реєстрації в Україні автомобілів марки Mercedes-Benz, (державний номерний знак BC6373АС) та Mercedes-Benz (державний номерний знак BC8367АТ), сплатила податок з власників транспортних засобів. Однак, на рахунок місцевого бюджету кошти від сплати вказаного податку в сумі 57480,00 грн. не надійшли, він підлягає стягненню в судовому порядку.
У судовому засіданні судом відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України замінено позивача у справі на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області та відповідача у справі ОСОБА_4 на ОСОБА_5 згідно Свідоцтва про шлюб від 05.11.2011 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти адміністративного позову заперечив, просив у його задоволенні відмовити повністю.
Суд, заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.
ОСОБА_1 відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління ДАІ № 9/2074 від 31.08.2010 року /а.с.6/повідомлено, що на ім'я ОСОБА_4 здійснено першу реєстрацію в Україні транспортних засобів марки Mercedes-Benz (державний номерний знак BC6373АС) та Mercedes-Benz (державний номерний знак BC8367АТ).
Згідно Розрахунку суми податку з власників наземних транспортних засобів, що підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації вказаних транспортних засобів в Україні, сума податку становить 57480,00 грн. Mercedes-Benz (державний номерний знак BC6373АС) - 28740,00 грн., Mercedes-Benz (державний номерний знак BC8367АТ) - 28740,00 /а.с.5/.
Згідно з Довідкою ДПІ у Франківському районі м. Львова про результати перевірки щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів № 4295/17-115 від 01.03.2011 року кошти в сумі 28740,00 грн. від 03.09.2009 року та 28740,00 грн. від 02.09.2009 року від ОСОБА_4 до місцевого бюджету Франківського району м. Львова не надходили. /а.с.4/.
Відповідно до інформації, наданої Західним головним регіональним управлінням Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «Приват Банк», інформація про сплату ОСОБА_4 транспортного податку в базі прийнятих платежів не знайдена, відтак відомості про зарахування коштів на рахунок місцевого бюджету відсутні /а.с.9-10/.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Оскільки спірні правовідносини виникли до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 01.01.2011 року, то до таких слід застосовувати положення наступних Законів: Закону України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів”,“Про систему оподаткування”, “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (втратили чинність) у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників визначаються Законом України “Про систему оподаткування” № 1251-XII від 25.06.1991 року (далі - Закон України № 1251).
Відповідно до ст. 2 Закону України № 1251 під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно зі ст. 14 Закону України № 1251 до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі), як податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законами (ст. 20 Закону України № 1251).
Податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах встановлюється Законом України “Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів” № 1963-XII від 11.12.1991 року в редакції чинній на момент спірних правовідносин (далі - Закон України № 1963).
Згідно зі ст. 1 Закону України № 1963 платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього ж Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до ст. 2 цього ж Закону об'єктами оподаткування є, зокрема, автомобілі.
Перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу (ст. 3 Закону України № 1963).
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України № 1963 податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами (ч. 6 ст. 5 Закону України № 1963).
Сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що сплачується фізичними особами, обчислюється за ставками, визначеними у статті 3 цього ж Закону. У разі виявлення юридичних чи фізичних осіб, які не сплачували податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вони зобов'язані сплатити податок не більш як за три попередні роки. Перерахування неправильно сплаченого податку допускається не більш як за три попередні роки. Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісячно повідомляти податкові органи про транспортні засоби, зареєстровані або зняті з реєстрації протягом попереднього місяця, за формою, затвердженою центральним податковим органом України, та їх власників (ч.5 ст. 6 Закону України № 1963).
Відповідно до ст. 7 Закону України № 1963 у разі приховування (заниження) об'єктів оподаткування з власників транспортних засобів стягуються сума несплаченого податку, а також пеня або штраф у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ч. 5 ст. 50 Бюджетного кодексу України № 2542-III від 21.06.2001 року (втратив чинність) податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
З врахуванням вищевикладеного, проведенню державної реєстрації транспортного засобу обов'язково передує попередня сплата за нього податку з власників транспортних засобів.
Реєстрація транспортного засобу без сплати встановленого законом податку тягне за собою відповідальність посадових осіб ОСОБА_1 ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області, які здійснили таку реєстрацію.
Тому, відсутність надходження податку в дохід бюджету не є підставою для стягнення їх з відповідача.
Відповідно до ч. 1 п. 3 “Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів”, затвердженого постановою КМ України № 1371 (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
Згідно з ч. 4 п. 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Пунктом 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом МВС № 379 (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
Згідно п. 3.11. Інструкції після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу.
Відповідно до п. 3.2 Інструкції особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.
Крім того, Постановою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 04.08.2014 року у справі № 2а-7873/11/1370 за позовом позов Лєсної (ОСОБА_4) до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, третя особа - ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області задоволено повністю. Визнано протиправними дії Управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо державної реєстрації наступних транспортних засобів на ім'я ОСОБА_4 (прізвище змінено на Лесна), а саме:
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 СDІ 1997 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_1, здійсненої 03.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER VITO, 2002 р.в. Д.Н.З. НОМЕР_2, здійсненої 25.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 210, 1997 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_3, здійсненої 03.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 СDІ 1998 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_4, здійсненої 16.03.2010 року.
Також скасовано державну реєстрацію наступних транспортних засобів, здійснену на ім'я ОСОБА_4 (прізвище змінено на Лесна), а саме:
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 СDІ 1997 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_1, здійсненої 03.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER VITO, 2002 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_2, здійсненої 25.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 210, 1997 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_3, здійсненої 03.09.2009 року;
-автомобіля MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 СDІ 1998 р.в., Д.Н.З. НОМЕР_4, здійсненої 16.03.2010 року.
Ухвалою ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду від 03.06.2015 року у справі № 876/7996/14 апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області залишено без задоволення, а постанову ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 04.08.2014 року в адміністративній справі № 2а-7873/11/1370 - без змін.
Вироком Шевченківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-233/11) по обвинуваченню начальника ОСОБА_1 відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено що, “….протягом січня 2009 - березня 2010 років у ОСОБА_1 ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на наступних фізичних осіб …., серед них і автомобілів, зареєстрованих на ОСОБА_4 \Лесну М.М. автомобіля марки MERSEDES-BENZ SPRINTER 210, 1997 р.в., зареєстровано 03.09.2009 року, несплата податку 28740,00 грн.; автомобіля марки MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 CDI, 1997 р.в., зареєстровано 03.09.2009 року, несплата податку 28740,00 грн.; автомобіля марки MERSEDES-BENZ SPRINTER 412 CDI, 1998 р.в., зареєстровано 17.03.2010 року, несплата податку 28740,00 грн.
Вироком Личаківського районного суду м. Львова від 01.07.2013 р. (справа № 1-463/51/13) по обвинуваченню заступника начальника ОСОБА_1 відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВС України у Львівській області встановлено що, “….протягом грудня 2009 - березня 2010 років у ОСОБА_1 ВРЕР УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області проведено реєстрацію транспортних засобів без сплати та із частковою сплатою податку з власників транспортних засобів на наступних фізичних осіб …., серед них і автомобілі, зареєстровані на ОСОБА_4 \Лесну М.М. автомобіля марки MERSEDES-BENZ SPRINTER 412, 1998 р.в., № кузова WDB044621P760913.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Такі обставини (тобто ті, що встановлені в судовому рішенні іншого суду, яке набрало законної сили (ч.1, ч.4 ст.72 КАС України)) є преюдиційними.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 255 КАС України, відповідно до якої постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін. Судом встановлено, що державну реєстрацію зазначеного вище транспортного засобу д.н.з. НОМЕР_3 на відповідача визнано протиправною та скасовано.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд акцентує увагу на практиці Європейського суду з прав людини.
У справі “Компанія “Вестберґа таксі Актіеболаґ” та Вуліч проти Швеції” Суд визначив, що “…. адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржувані рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.”.
В той же час, позивачем у процесі розгляду адміністративної справи не наведено жодних об'єктивних доводів щодо наявності в діях відповідача ознак неправомірності, як і не доведено правомірності нарахування йому суми податку з власників транспортних засобів.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, а тому у задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати зі сторін не належить стягувати.
Керуючись ст. ст. 7-14, 17-20, 69-71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Судові витрати стягненню не підлягають.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя Грень Н.М.
Повний текст постанови складено та підписано 18.11.2015 року.