ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
16 листопада 2015 року № 813/5975/15
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кедик М.В.,
за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю.,
позивача ОСОБА_2,
представника позивача ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові клопотання представника позивача у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди, -
ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
«- зобов'язати Департамент соціального захисту населення ОСОБА_1 ОДА поновити посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії серії А № 427209 від 24.05.2005 та посвідчення інваліда війни серії Б №550189 від 13.06.2005, на підставі постанови ОСОБА_1 окружного адміністративного суду по справі № 813/1025/15/15366/15 від 23.06.2015 - з дня зупинення;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення ОСОБА_1 ОДА поновити компенсаційні виплати та пільги передбачені ст. 20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту» - з дня зупинення;
- прийняти окрему ухвалу про зловживання службовим становищем посадовими особами Департаменту соціального захисту ОСОБА_1 ОДА;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення ОСОБА_1 ОДА відшкодувати завдану моральну шкоду у розмірі 15 тис. гривень.»
У судовому засіданні 16.11.2015 року представником позивача заявлено клопотання про передачу справи за підсудністю на розгляд місцевому загальному суду як адміністративному, а саме - Галицькому районному суду міста Львова.
Представник відповідача щодо передачі справи за підсудністю не заперечив.
При винесенні ухвали суд керувався наступним.
Закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність.
Частиною 2 ст. 18 КАС України встановлено виключну предметну підсудність адміністративних судів, відповідно до якої окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 18 КАС України встановлено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Як вбачається з змісту адміністративного позову, позивач оскаржує бездіяльність Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації щодо не поновлення компенсаційних виплат та пільг передбачених ст. 20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту», відтак в силу наведених вище норм п. 4 ч. 1 ст. 18 КАС України такий спір предметно підсудній місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Згідно наданих ВАСУ роз'яснень у п. 6 Постанови Пленуму “Про практику застосування адміністративними судами окремих положень КАСУ під час розгляду адміністративних справ” від 06.03.2008 року № 2, у разі відкриття провадження в адміністративній справі без дотримання правил предметної підсудності суд повинен передати справу на розгляд адміністративного суду, якому вона підсудна, незалежно від того, на якій стадії розгляду справи виявлено порушення правил цієї підсудності, оскільки суд, який відкрив провадження у справі з таким порушенням, не є компетентним у її розгляді. Порушення правил предметної підсудності є підставою для скасування рішень судів нижчих інстанцій з направленням справи на новий розгляд до належного суду.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 22 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підсудний ОСОБА_1 окружному адміністративному суду, а підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним судом, яким в даному випадку є Галицький районний суд міста Львова.
Керуючись статтями 18, 19, 22, 160, 165, 202 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Клопотання представника позивача задовольнити.
Адміністративну справу № 813/5975/15 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення ОСОБА_1 обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди - передати за предметною підсудністю до Галицького районного суду міста Львова (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Ухвала може бути оскаржена до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання повного тексту ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя Кедик М.В.
Ухвала у повному обсязі складена 18.11.2015 року.