Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12 червня 2015 року Справа № П/811/1677/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В. розглянув у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
до відповідача - Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця”
про застосування заходів реагування.
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області з адміністративним позовом до Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” (м.Знам'янка, вул. Транспортна, 50) шляхом опечатування (опломбування), в'їзних воріт на територію, вхідних дверей до будівель та споруд підприємства.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що у ході планової перевірки Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” (адреса: Кіровоградська область, м. Знам'янка, вул. Транспортна, 50) виявлено порушення вимог ОСОБА_1 цивільного захисту України №5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30 грудня 2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за №252/26697, Державних будівельних норм України “Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту”, затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 22.12.2010 року № 537 (ДБН В.2.5:56-2010), Державних будівельних норм України “Пожежна безпека об'єктів будівництва” затверджених наказом Держбуду України від 03 грудня 2002 року №88 (ЮБН В.1.1-7-2002), які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02 червня 2015 року по справі було відкрито скорочене провадження.
11 червня 2015 року від відповідача на адресу суду надійшло заперечення на адміністративний позов з додатками. Відповідач не згоден з адміністративним позовом, зокрема, у зв'язку із тим, що згідно довідки АА №80266927 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, Відокремлений структурний підрозділ Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця”, є структурним підрозділом без права юридичної особи, головним підприємством якого є Державне підприємство Одеська залізниця, яка розташована за адресою: 65012, м.Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19. Відтак, в даній справі відповідачем має виступати юридична особа, а не її структурний підрозділ. Таким чином, принагідно відповідач просить суд замінити відповідача по справі - Відокремлений структурний підрозділ Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця”, на належного - Державне підприємство “Одеська залізниця” (а.с.42-140).
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 183-2 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України, справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше п'яти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
20 квітня 2015 року начальником Знам'янського МРВ Управління ДСНС України у Кіровоградській області майором служби цивільного захисту ОСОБА_2 у відповідності до пункту 1 статті 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ОСОБА_1 цивільного захисту України, винесено наказ про проведення перевірок №29, пунктом 25 якого передбачена перевірка Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” (а.с.25-26).
21 квітня 2015 року Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області видано відповідне повідомлення на проведення перевірки додержання і виконання вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця”, яке було направлено на адресу підприємства та ним отримано 22 квітня 2015 року (а.с.28).
Так, на підставі вказаного наказу та відповідного направлення на проведення перевірки було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю варійно-рятувальних служб Відокремленим структурним підрозділом Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” (а.с.27-28).
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт перевірки від 13 травня 2015 року №51, висновками яких встановлено порушення позивачем ОСОБА_1 цивільного захсту, Правил пожежної безпеки в Україні. Детальний опис виявлених порушень викладено у висновках акту перевірки контролюючого органу (а.с.14-24).
Позивач вважає, що подальша експлуатація територій, будівель та приміщень Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” (м.Знам'янка, вул.Транспортна, 50) із виявленими перевіркою порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відтак, за таких обставин позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
Указом Президента України від 16 січня 2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" затверджено Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення). (пункт 6 цього Положення).
ОСОБА_1 цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (стаття 1 ОСОБА_1 цивільного захисту України).
Згідно з частиною третьою статті 55 ОСОБА_1 цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
У відповідності до пункту 12 частини першої статті 67 ОСОБА_1 цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною другою статті 68 ОСОБА_1 цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно зі статтею 70 ОСОБА_1 цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим ОСОБА_1, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.
Судом встановлено, що Відокремлений структурний підрозділ Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” є філією ДП “Одеська залізниця” без права юридичної особи (а.с.51).
Водночас, за змістом вищевказаних положень ОСОБА_1 цивільного захисту, у сув'язі з приписами частини четвертої статті 50 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України, відповідачем у справі за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування, може бути суб'єкт господарювання - юридична особа.
З огляду на відсутність у відповідача - Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця” - адміністративної процесуальної правосуб'єктності у даній справі, відповідача належало б замінити на належного - ДП “Одеська залізниця”, яке є юридичною особою.
Водночас, приписами статті 52 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України заміна первинного відповідача належним відповідачем допускається лише у випадку, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
За загальним правилом територіальної підсудності адміністративних справ дана адміністративна справа має розглядатись за місцезнаходженням відповідача (частина перша статті 19 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України.
Місцезнаходженням ДП “Одеська залізниця”, згідно інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є вул. Пантелеймонівська, 19, м.Одеса, 65012.
Натомість, згідно Указу Президента України від 16.11.2004 року №1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів» юрисдикція Кіровоградського окружного адміністративного суду поширюється на територію Кіровоградської області.
За таких суд вважає, що заміна відповідача на належного потягне за собою зміну територіальної підсудності адміністративної справи, що не допускається.
Водночас, з огляду на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість спрямування позовних вимог до Відокремленого структурного підрозділу Знам'янський будівельно-монтажний потяг №704 служби будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд ДП “Одеська залізниця”, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Принагідно суд вважає за необхідне роз'яснити позивачеві його право на звернення до суду із заявленими позовними вимогами до належного відповідача у справі за правилами територіальної підсудності, визначеними частиною першої статті 19 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України.
За змістом частин першої, четвертої статті 94 ОСОБА_1 адмінісративного судочинства України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 ОСОБА_1 адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд в десятиденний строк з дня отримання копії цієї постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3