про повернення позовної заяви
17 листопада 2015 року 810/5334/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Дудін С.О., перевіривши виконання вимог статей 104, 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області та Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області та Реєстраційної служби Вишгородського районного управління юстиції Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.11.2015 зазначена позовна заява була залишена буз руху.
Залишаючи адміністративний позов без руху, суд встановив процесуальний строк до 01.12.2015, у який позивачеві необхідно було усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати виправлені примірники позовної заяви (в трьох екземплярах) з урахуванням викладених судом зауважень; надати докази сплати судового збору у розмірі 487, 20 грн. доплати.
17.11.2015 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшов супровідний лист б/н від 17.11.2015 (вх. № 19146/15 від 17.11.2015), до якого долучено документи на виконання вимог ухвали суду від 11.11.2015. До вказаного супровідного листа позивачем було додано виправлені примірники позовної заяви.
Розглянувши вказану позовну заяву, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для її повернення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно з абз. 7 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Судом встановлено, що у виправленій позовній заяві, позивачем зазначено відповідачем по справі Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області, в той час як Реєстраційна служба Вишгородського районного управління юстиції Київської області вказана в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач зазначив, що його місцезнаходженням є АДРЕСА_1, а місцезнаходженням відповідача: 02660, м. Київ, вул. Марини Раскової, буд 15.
Крім того, аналогічна адреса місцезнаходження відповідача вказана на офіційному веб-сайті вищевказаного державного органу.
Отже, місцезнаходженням сторін є м. Київ.
З огляду на зазначене та беручи до уваги приписи ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що дана справа підсудна адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ (за місцезнаходженням сторін), тобто Окружному адміністративному суду м. Києва, який знаходиться за адресою: вул. Командарма Каменєва, 8, корп.1.
У той же час, ОСОБА_1 звернувся з цим позовом до Київського окружного адміністративного суду, повноваження якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мереж» розповсюджується на територію Київської області.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.
2.Копію ухвали надіслати ОСОБА_1.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Дудін С.О.