09 листопада 2015 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 808/8238/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2
до Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області
третя особа, яка не заявляє самосійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Енергодарської міської ради, ОСОБА_3
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
05 жовтня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 до Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самосійних вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Енергодарської міської ради, ОСОБА_3, в якому позивач, з наступними уточненнями, просить визнати дії посадових осіб Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області щодо зняття з реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, з адреси: АДРЕСА_1, на підставі п.3.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012 №1077, такими, що порушують норми чинного законодавства - неправомірними.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що посадовими особами Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області було неправильно застосовано норми діючого законодавства при знятті з реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_2, а саме у п.3.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, зазначено, що згода одного з батьків, при знятті з реєстрації місця проживання дитини яка не досягла 14-ти років, не потрібна. Проте зазначено, що така згода потрібна у разі зняття з обліку одного з батьків разом з дитиною, якщо батьки зареєстровані за однією адресою. Водночас, в межах спірних відносив відповідач мав застосовувати норми п.3.5 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012 №1077, оскільки, оскільки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - батько ОСОБА_2, зареєстровані окремо. З огляду на викладене позивач вважає, що у представників відповідача були відсутні підстави для зняття з реєстрації ОСОБА_2 без згоди ОСОБА_1
Енергодарський міський відділ Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області через службу діловодства суду подав заяву зі змісту якого вбачається, що рішення про зняття реєстрації місця проживання ОСОБА_2 скасовано.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2015 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
ОСОБА_1 09 листопада 2015 року через службу діловодства суду подала клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області 05 листопада 2015 року подав клопотання проз розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Третя особа, яка не заявляє вимог на предмет спору - Служба у справах дітей Енергодарської міської ради 04 листопада 2015 року подала клопотання про розгляд справи за відсутності повноваженого представника. Позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє вимог на предмет спору - ОСОБА_3 в судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ОСОБА_2 народилася 06.03.2013, про що свідчить свідоцтво про народження серії І-ЖС №226443.
Відповідно до листа Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області №23.19/3515 від 11.09.2015 відповідач повідомив, що ОСОБА_2 знята з реєстрації відповідно до п.3.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджених наказом МВС України від 22.11.2012 №1077.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до п.1 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС України
22.11.2012 № 1077, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2109/22421 (далі - Порядок №1077), цей Порядок розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" та визначає процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування.
За правилами п.п. 3.1 - 3.5 Порядку №1077 зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: заяви про зняття особи з реєстрації місця проживання, яка подається особою або її законним представником; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства. Інформація територіального органу ДМС або територіального підрозділу ДМС, на території обслуговування якого зареєстровано місце проживання особи, про закінчення строку дії посвідки на тимчасове проживання або копія рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання чи посвідки на постійне проживання в Україні; підстав для проживання або перебування особи на обліку у закладі/установі (повідомлення про припинення підстав для проживання/перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту) (додаток 13); підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів).
Зняття з реєстрації на підставах, визначених в абзацах вісім та дев'ять пункту 3.1 цього розділу, здійснюється за клопотанням уповноваженої особи закладу/установи або за заявою власника/наймача житла або їх законних представників.
Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про зняття з реєстрації місця проживання особисто. За заявою особи зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
У разі реєстрації місця проживання батьків за однією адресою при знятті з реєстрації одного з батьків разом з дитиною/дітьми до 14 років другий з батьків надає письмову згоду на зняття дитини/дітей з реєстрації місця проживання. Зняття з реєстрації місця проживання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб, стосовно яких встановлено опіку чи піклування, здійснюється за погодженням з органами опіки і піклування.
Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 - річного віку, подається свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подачі заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі). Зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
З Висновку про скасування рішення про зняття реєстрації місця проживання ОСОБА_2 вбачається, що 13.05.2015 до Енергодарського МВ УМС України в Запорізькій області з Центру надання адміністративних послуг Енергодарської міської ради Запорізької області надійшла заява громадянина ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з питання зняття з реєстрації місця проживання з адреси: АДРЕСА_2 разом із неповнолітньою дочкою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3
Начальником Енергодарського МВ УДМС України в Запорізькій області ОСОБА_5 було прийнято рішення щодо зняття з реєстрації місця проживання громадянина ОСОБА_3 разом із неповнолітньою дитиною відповідно до п.3.3 Порядку №1077.
В подальшому, у зв'язку з тим, що рішення про зняття з реєстрації місця проживання неповнолітньої ОСОБА_2 було здійснено в порушення п 3.5 Порядку№1077, реєстрацію неповнолітньої ОСОБА_2 було поновлено.
З матеріалів справи також вбачається, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1, які відповідно до свідоцтва про народження серії І-ЖС №226443 є батьками ОСОБА_2, зареєстровані за різними адресами. Так, відповідно до довідки №2390 від 29.09.2015 ОСОБА_3 зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, а відповідно до довідки №1190 від 24.09.2015 ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів надання згоди позивачем щодо зняття з реєстрації місця провисання ОСОБА_2 від ОСОБА_1, що є порушенням п. 3.5 Порядку №1077.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
«На підставі» означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
«У межах повноважень» означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
«У спосіб» означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
У спірних правовідносинах відповідачем було порушено принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, так як не було системно проаналізовано обставин спірних правовідносин, не було надано належної юридичної оцінки факту реєстрації батьків неповнолітньої ОСОБА_2 за різними адресами, не вжито відповідних заходів, які Відповідач уповноважений вживати. Суд зазначає, що правомірність дій та прийняття рішень відповідача оцінюється судом з огляду на ті обставини, які існували на момент вчинення таких та обсягу доказів та інших фактичних обставин, які існували на цей момент, а відтак самостійне скасування відповідачем рішення про зняття реєстрації місця проживання ОСОБА_2 не свідчить про правомірність таких дій під час їх вчинення.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до частини 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати протиправними дії Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області щодо зняття з реєстрації місця проживання малолітньої ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, з адреси: АДРЕСА_1, на підставі п.3.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 22.11.2012 №1077.
Присудити на користь ОСОБА_1 (код інн. НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487,20грн. (чотириста вісімдесят сім гривень 20 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Енергодарського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова