12 листопада 2015 року м.Житомир справа № 806/3832/15
категорія 8.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Коваль О.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника ЖОДПІ ОСОБА_2,
представника ГУ ДКСУ у Житомирській області ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ" до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області, про скасування податкового повідомлення-рішення
встановив:
26 серпня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з додатковою відповідальністю "ЖЛ" (далі - ТДВ "ЖЛ") із позовом до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Житомирська ОДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення.
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
У позовній заяві ТДВ "ЖЛ" вказало, що Житомирською ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТДВ "ЖЛ" з питань правильності нарахування ТДВ "ЖЛ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту а квітень, травень 2015 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень, травень 2015 року. За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 4 серпня 2015 року №57/06-25-15-02. На підставі вказаного акта перевірки Житомирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000011502 від 14 серпня 2015 року, яким ТДВ "ЖЛ" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 138918 грн 00 коп. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 69459 грн 00 коп.
Позивач, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, яку прийнято до розгляду судом (а.с.83), просить: визнати протиправною бездіяльність Житомирської ОДПІ, скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ форми "В1" від 14 серпня 2015 року за №0000011502, згідно якого позивачу зменшена сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2015 року на суму 138918 грн 00 коп. та нараховано штраф у сумі 69459 грн 00 коп. Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України в Житомирській області на користь ТДВ "ЖЛ" заборгованість по бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість у розмірі 138918 грн 00 коп. (а.с.71-72).
Під час розгляду справи для участі у справі залучено у якості другого відповідача - Головне управління державної казначейської служби України в Житомирській області (далі - ГУДКСУ в Житомирській області) (а.с.83).
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити з урахуванням уточнених позовних вимог та з підстав, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача - Житомирської ОДПІ у судовому засіданні проти позову заперечувала та просила у задоволенні позову відмовити з підстав, що викладені у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.78-79).
Представник відповідача - ГУДКСУ в Житомирській області у судовому засіданні проти позову заперечувала та просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
З 15 липня 2015 року до 28 липня 2015 року посадовими особами Житомирської ОДПІ на підставі заяви платника №15749/10 від 10 липня 2015 року та пункту 78.2 статті 78 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТДВ "ЖЛ" від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за квітень, травень 2015 року та бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень, травень 2015 року.
За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки №57/06-25-15-02 від 4 серпня 2015 року, у якому зроблено висновок про порушення товариством вимог податкового законодавства, а саме:
- пункту 198.1, 198.2, пункту 198.6 статті 198, пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, на підставі чого ТДВ «ЖЛ» завищено від'ємне значення за травень 2015 року на суму 138918 грн 30 коп. податку;
- пункту 200.1 та пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, на підставі чого ТДВ «ЖЛ» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за травень 2015 року (Рядок 23.2 Декларації) на суму 138918 грн 30 коп. (а.с.11-44).
На підставі акта документальної позапланової виїзної перевірки від 4 серпня 2015 року №57/06-25-15-02, за порушення викладені у розділі 4 висновку, а саме: пункту 200.1, пункту 201.4 статті 200 Податкового кодексу України Житомирською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення форми В1 від 14 серпня 2015 року №0000011502, яким ТДВ "ЖЛ" зменшено суму бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі 138918 грн 00 коп. та нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 69459 грн 00 коп. (а.с.10).
Правовідносини у даній справі регулюються Податковим кодексом України у редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин.
В акті перевірки зазначено, що по вантажно-митній декларації №101060000/2015/7370 від 29 травня 2015 року у розмірі 138918 грн 30 коп. за травень 2015 року, сума податку на додану вартість перерахована до державного бюджету України 2 червня 2015 року, отже відноситься до складу податкового кредиту червня 2015 року в рядку 12.1 Декларації. Згідно висновків перевіряючи враховуючи те, що вантажно-митна декларація №101060000/2015/007370 від 29 травня 2015 року у розмірі 138918 грн 30 коп. у травні 2015 року не сплачено до Державного бюджету України податок на додану вартість у сумі 138918 грн 30 коп. на підставі чого контролюючий орган дійшов висновку про те, що ТДВ «ЖЛ» не має права на віднесення даної суми до податкового кредиту травня 2015 року (а.с.41).
Суд не погоджується з такими висновками контролюючого органу з огляду на наступне.
Стосовно позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ форми "В1" від 14 серпня 2015 року за №0000011502 суд зазначає наступне.
Абзацом першим пункту 187.8 статті 187 Податкового кодексу України закріплено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Порядок формування податкового кредиту з податку на додану вартість визначений статтею 198 Податкового кодексу України.
Згідно з положеннями абзацу четвертого пункту 198.2 статті 198 Податкового кодексу України для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що вантажно-митна декларація подавалась до митного оформлення 29 травня 2015 року (а.с.45-46).
У ТДВ «ЖЛ» наявний депозитний рахунок для оплати митних платежів. Як свідчить довідка Житомирської митниці ДФС з депозитного рахунку ТДВ «ЖЛ» кошти були списані 29 травня 2015 року, тобто у день оформлення вантажно-митної декларації від 29 травня 2015 року №101060000/2015/7370 (а.с. 96), тому суд дійшов висновку про те, що ТДВ «ЖЛ» правомірно віднесло до суми бюджетного відшкодування за травень 2015 року 138918 грн 30 коп.
Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що позовна вимога про визнання протиправним та скасування оспорюваного податкового повідомлення-рішення обґрунтована та підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про стягнення на користь ТДВ "ЖЛ" заборгованості з бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 138918 грн 00 коп. суд вважає наступне.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України закріплено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
ТДВ «ЖЛ» позовні вимоги у частині стягнення з Державного бюджету України через Головне управління державної казначейської служби України в Житомирській області на користь ТДВ "ЖЛ" заборгованості по бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість у розмірі 138918 грн 00 коп., заявлені до завершення узгодження нарахованих товариству грошових зобов'язань, оскільки податкове повідомлення-рішення, яким товариству визначено до сплати грошові зобов'язання оскаржується у судовому порядку, а відтак такі вимоги на думку суду є такими, що заявлені передчасно, тому підстави для задоволення позову у цій частині відсутні.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не довів правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення від 14 серпня 2015 року №0000011502, а тому суд задовольняє адміністративний позов у цій частині.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 14 серпня 2015 року №0000011502.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю "ЖЛ" 416 грн 75 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 17 листопада 2015 р.