11 листопада 2015 рокум. Ужгород№ 807/2190/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Скраль Т.В.
при секретарі Гелетей А.В.,
за участю:
позивача: Господарське товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" - представник Ігнатенко С,.С. ,
відповідача 1: Мукачівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Закарпатській області - представник ОСОБА_1 ,
відповідача 2: Мукачівське управління Державної казначейської служби України Закарпатської області - представник ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області про стягнення бюджетної заборгованості, -
Позивач - Господарськоге товариство у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області, за яким з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить: стягнути з Державного бюджету України на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод «ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ» бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 15 309 264,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю Завод «ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ» пеню у розмірі 3 413 049,00 грн.; стягнути на користь позивача судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є платником податку на додану вартість. Відповідно до положень ст.200 Податкового кодексу України подав до Державної податкової інспекції податкові декларації з податку на додану вартість з заявами про повернення бюджетного відшкодування та розрахунками суми бюджетного відшкодування за грудень 2013 р., лютий 2015 р. Проте, всупереч вимогам пунктів 200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України суми, зазначені в деклараціях не відшкодовані, станом на 20 жовтня 2015 року загальна сума заборгованості складає 15 309 264,00 грн. Крім того, у відповідності до положень пункту 200.23 Податкового кодексу України позивач розрахував суму пені за період прострочення , яка склала - 3 413 049,00 грн. та просить також стягнути її на свою користь з Державного бюджету.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, та просив їх задовольнити.
Представник відповідача 1- Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області, адміністративний позов не визнала, свої мотиви виклала у письмових запереченнях в яких зазначила, що оскільки відповідно до Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 р. №68/23Є, податкові органи в областях можуть подавати висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, які перевищують 100 000,00 грн. до органів казначейства лише після отримання відповідної інформації від центрального органу державної податкової служби. Так, висновок про суми відшкодування податку на додану вартість № 345-20 від 10.02.2014 року на суму 4779887,00 грн. по декларації за грудень 2013 року, який передано згідно Узагальненої інформації №3 (А) (додаток листа Міндоходів України від 12.12.14 року № 3580/7/99-99-20-03-02-17) 12.02.2014 року, знаходиться в органах Державної казначейської служби України. Сума відшкодування податку на додану вартість 10 529 377,00 грн. (декларація за лютий 2015 року) 15 червня 2015 року Мукачівської ОДПІ включено в Інформацію про можливі обсяги відшкодування ПДВ коштами суб'єкта господарювання. Станом на 09.11.2015 року, узагальнених матеріалів по господарському товариству у формі ТзОВ завод «Флекстронікс ТзОВ» на відшкодування суми ПДВ 10529377,00 грн. по декларації за лютий 2015 року з від ДФС України не отримано. За таких обставин, Мукачівська ОДПІ вважає, що діяла на підставі та у межах повноважень , виконала всі передбачені дії по здійсненню відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок позивача, а тому адміністративний позов вважає необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню .
Представник відповідача 2 - Мукачівського управління Державної казначейської служби України Закарпатської області в судовому засіданні проти позову заперечив з мотивів що викладені у письмових запереченнях. Додатково в судовому засіданні пояснив, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість платником податку не було здійснене в зв'язку із ненадходженням на адресу Мукачівського управління узагальненої інформації, щодо визначених у висновках обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платником. На підставі вищенаведеного, а також враховуючи те, що Мукачівське управління - висновків, узагальненої інформації від податкового органу на суму 15309264,00 грн. не отримувало, і при цьому жодні правовідносини між позивачем і Мукачівським управлінням не виникали, то відсутнє і будь-яке порушення прав та законних інтересів позивача з боку Мукачівського управління. Окрім того, 13 березня 2014 року від Мукачівської ОДПІ ними отримано висновок від 10 лютого 2014 року № 345-20 на відшкодування ПДВ по декларації за грудень 2013 року в сумі 4 779 887,00. Відповідно до листа Державної казначейської служби України від 04.03.2014 року даний висновок залишено без виконання та повернуто Мукачівській ОДПІ. Згідно цього листа та іншого листа № 10-10/151-5123 та листа № 10-10/143-4913 Головні управління ДКС зобов'язано всі висновки та реєстри висновків про суми відшкодування ПДВ, що залишились не відшкодованими станом на 03.03.2014 року повернути відповідним органам Міністерства доходів і зборів України до завершення перевірок відносно законності усіх висновків, які перебувають в провадженні Державної казначейської служби України, тому даний висновок залишено без виконання та повернуто Мукачівській ОДПІ.
З урахуванням вищезазначених листів та заперечень щодо позовних вимог Мукачівське управління Державної казначейської служби України Закарпатської області просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
18.06.2015 року Головне управління ДФС у Закарпатській області листом № 1093/10/07-16-15-01-26 позивача повідомлено, що Мукачівською ОДПІ, 10 лютого 2014 року сформовано висновок на відшкодування із заявленою сумою, що підлягає автоматичному відшкодуванню, по декларації за грудень 2013 року в розмірі 4 779 887 грн., який 12.02.2014 року направлено до Мукачівського управління державної казначейської служби України Закарпатської області, ( а.с. 72-73).
15.07.2015 року, Мукачівською ОДПІ було проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування господарським товариством у формі ТзОВ завод «Флекстронікс ТзОВ» бюджетного відшкодування ПДВ за лютий 2015 року. За результатами перевірку податковим органом був складений Акт перевірки № 1357/15-3/32221224 від 15.07.2015 р.
Відповідно до висновків акту перевірки, податковим органом підтверджено відображене у декларації за лютий 2015 року бюджетне відшкодування ПДВ у сумі 10 529 377 грн. в т.ч. по ряд. 23.2 «Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200 -1.3 ст. 200 -1 ПК України на момент подання податкової декларації, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» - 6 290 153 грн.; по ряд. 30 «Сума залишку від'ємного значення попередніх звітних періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку» - 4 239 224 грн.
Судом встановлено, при звернені до суду, відповідно до поданих у встановленому законом порядку до Мукачівської ОДПІ податкових декларацій по податку на додану вартість за грудень 2013 р., січень-лютий 2015 р. позивач у встановленому законом порядку заявив до відшкодування з бюджету шляхом перерахування коштів на поточний банківський рахунок від'ємне значення сум ПДВ, фактично сплачених у попередніх податкових періодах на загальну суму 22 185 572,00 грн. з заявою про повернення бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування станом на 16.09.2015 року на загальну суму 22185572,00 грн., ( а.с. 12-39,61-71).
29 вересня 2015 року, здійснено відшкодування ПДВ по декларації за січень 2015 року на суму 6 876 308,00 грн., то станом на 20 жовтня 2015 року залишається не погашеною бюджетназаборгованість з відшкодування ПДВ на загальну суму 15 309 264,00 грн., яка підлягає стягненню за рішенням суду з Державного бюджету України:
- за грудень 2013 року - 4 779 887 грн., що підлягає автоматичному бюджетному відшкодуванню;
- за лютий 2015 р. - 10 529 377 грн., що підлягає автоматичному бюджетному відшкодуванню.
Зазначене вище, підтверджується розрахунком заборгованості по бюджетному відшкодуванні ПДВ за грудень 2013 року, лютий 2015 року (січень 2015 року -вішкодовано), ( а.с. 104).
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені статтею 200 ПК України.
Так, відповідно до п.203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпункт 200.7 ст. 200 ПК України визначає, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно п. 200.10 та п. 200.11 ст. 200 ПК України встановлено, що протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Із встановлених обставин справи та законодавчих вимог, що регулюють спірні правовідносини, судом встановлено, що діями податкового органу підтверджено правомірність заявлених позивачем до бюджетного відшкодування сум від'ємного значення ПДВ на 15 309 264,00 грн.
Щодо доводів представника відповідача 1, з приводу того, що узагальнених матеріалів по господарському товариству у формі ТзОВ завод «Флекстронікс ТзОВ» на відшкодування суми ПДВ 10 529 377,00 грн. по декларації за лютий 2015 року від ДФС України не отримано, що унеможливило сформувати восновок та доводів відповідача 2, що висновок від 10 лютого 2014 року № 345-20 на відшкодування ПДВ по декларації за грудень 2013 року в сумі 4 779 887,00 - залишено без виконання та повернуто Мукачівській ОДПІ, то суд зауважує, що норами Розділу V"Податок на додану вартість" Податкового кодексу України такі підстави для відмови у відшкодуванні від'ємного значення ПДВ не передбачено, правомірність заявлених позивачем сум до бюджетного відшкодування підтверджена, а бездіяльність в даному випадку, обох відповідачів є протиправною, виходячи із наступного.
Пунктом 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Відповідно до пп.200.18.1 пункту 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Таким чином, в даному випадку податковим органом підтверджено правомірність заявлених позивачем до бюджетного відшкодування сум від'ємного значення ПДВ на загальну суму 15 309 264,00 грн., вказана сума підлягала відшкодуванню в автоматичному порядку та яка на час розгляду справи в суді залишається не відшкодованою.
Згідно п. 7. Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. № 59) також передбачено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку, який не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (пп.200.18.2 пункту 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України).
В порушення вищевказаних норм податкового законодавства відповідачами не було забезпечено своєчасне надання позивачеві сум бюджетного відшкодування, зокрема відповідачами не було перераховано на рахунок позивача спірні суми бюджетного відшкодування, що порушує законні права позивача на отримання бюджетного відшкодування з ПДВ на загальну суму 15 309 264,00 грн. В той час як позивач виконав всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України, для отримання бюджетного відшкодування сум від'ємного значення ПДВ у відповідній сумі.
Пунктом 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Відповідно до п 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
При цьому, правовідносини щодо повернення з бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) з підстав, передбачених законом, виникають між платником податків, зборів (обов'язкових платежів) та державою в особі відповідного органу державної податкової служби, на який згідно із вимогами Податкового кодексу України покладені повноваження по здійсненню контролю за своєчасною та правильною сплатою до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідного територіального органу Державного казначейства України з огляду на запроваджену Бюджетним кодексомУкраїни казначейську форму обслуговування Державного бюджету.
Статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні передбачено, що застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету. Зміст статті 25 Бюджетного кодексу України свідчить, що Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків, на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Відповідно до п. 4 ч. 5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Оскільки позивачу безпідставно не відшкодовано відповідачами суму податку на додану вартість у строки, встановлені статтею 200 ПК України, то позивач набув право на нарахування та стягнення пені в порядку, встановленому пунктом 200.23 ст. 200 ПК України.
З урахуванням наведеної матеріальної норми, на користь позивача з Державного бюджету України також слід стягнути пеню, нараховану на спірну суму бюджетної заборгованості з ПДВ, у загальному розмірі 3 413 049 грн. , а саме : за грудень 2013 року - 1733881,00; за січень 2015 року - 907899,00 грн. ; за лютий 2015 року - 771269,00 грн. , наведене стверджується розрахунком пені нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування ПДВ за грудень 2013 р., січень-лютий 2015 р. станом на 20.10.2015 р., ( а.с. 105-106).
Отже, з Державного бюджету України підлягає стягненню на користь позивача бюджетна заборгованість з відшкодування податку на додану вартість в сумі 15 309 264,00 грн. та пеня, нарахована на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у вартість, в сумі 3 413 049, 00 грн.
Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 160,163,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Уточнений адміністративний позовні Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Закарпатській області, про стягнення бюджетної заборгованості - задовольнити.
2. Стягнути з Державного бюджету України на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" (89600, Україна, Закарпатська область, м. Мукачеве, вул. Берегівська-бічна 4, код ЄДРПОУ 32221224) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість в розмірі 15 309 264,00 грн. ( п'ятнадцять мільйонів триста дев'ять тисяч двісті шістдесят чотири гривні, 00 коп.)
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" (89600, Україна, Закарпатська область, м. Мукачеве, вул. Берегівська-бічна 4, код ЄДРПОУ 32221224) пеню у розмірі 3 413 049, 00 грн. (три мільйони чотириста тринадцять тисяч сорок дев'ять гривень, 00 коп.)
4. Присудити з Мукачівської ОДПІ ГУ ДФС у Закарпатській області (код 39568154 за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Господарського товариства у формі товариства з обмеженою відповідальністю завод "ФЛЕКСТРОНІКС ТзОВ" (89600, Україна, Закарпатська область, м. Мукачеве, вул. Берегівська-бічна 4, код ЄДРПОУ 32221224) витрати зі сплати судового збору у розмірі двісті вісімдесят тисяч вісімсот тридцять чотири гривні, 70 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 16 листопада 2015 року.
СуддяОСОБА_3