19 січня 2011 р. Справа № 2а-13664/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
при секретаріОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
Північна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі Дніпропетровської області (далі - позивач, МДПІ) звернулась до адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі - відповідач, ФОП Давидов), в якій просить стягнути з відповідача на користь держави штрафну санкцію за порушення законодавства щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 3363,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідач має заборгованість зі сплати штрафної санкції в загальній сумі 3363,00 грн., яка нарахована на підставі рішення про застосування штрафної (фінансової) санкції від 13.07.2010 року №0007712360, внаслідок порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. (далі - Закон № 265/95). Представник позивача в судове засідання не з'явився, в позовній заяві просить розглянути адміністративний позов за його відсутності та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про вручення відповідачу повісток про виклик відповідачу: 10.11.2010 р. в судове засідання, призначене на 14.122.2010 р. та 28.12.2010 р. в судове засідання, призначене на 19.01.2011 р. Відповідно до ч.8 ст.35 КАС України відповідач вважається належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи. На підставі ч.4 ст.128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін.
Дослідивши письмові докази по справі та проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач, як фізична особа - підприємець зареєстрований виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 31.01.1996 року та перебуває на обліку платників податків в МДПІ.
Згідно п.2 ч.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги); наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів
12.07.2010 р уповноваженими працівниками МДПІ, на підставі направлень №0725/233 та №0726/233 від 12.07.2010 року, проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - кіоску, розташованого за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Валі Котика, буд. 10, в якому відповідач здійснює підприємницьку діяльність, про що складено акт №0323-04-83-23/НОМЕР_1.
В ході перевірки встановлені наступні порушення: проведення розрахункової операції без застосування КОРО, РК та без видачі розрахункового документу встановленого зразку, невідповідність суми готівкових коштів між даними КОРО, РК та сумою на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів у розмірі 605,00 грн.
Відповідно до п.п.1,2 ч.1 ст.3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажі товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно з п.3 ч.1 ст. 17 Закону №265/95 у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну застосовується фінансова санкція розмірі у двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, сума штрафу за проведення розрахункової операції без застосування КОРО, РК та без видачі розрахункового документу встановленого зразку становить 340,00 грн.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.17 Закону №265/95 у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Таким чином, сума штрафу за невідповідність суми готівкових коштів між даними КОРО, РК та сумою на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів у розмірі 605,00 грн. розраховується за формулою: 605,00 грн. Х 5 = 3025,00 грн.
За зазначені порушення в сфері застосування РРО на підставі акту перевірки № 0323-04-83-23/НОМЕР_1 від 12.07.2010 р. МДПІ винесено рішення від 13.07.2010 р. №0007712360 про застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 3365,00 грн., яке отримане відповідачем 20.07.2010 року, що підтверджується його особистим підписом на коринці поштового повідомлення.
У відповідності до ст. 25 Закону №265/95 суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
ФОП ОСОБА_3 сума штрафної (фінансової) санкції в добровільному порядку сплачена частково, у розмірі 2,00 грн., рішення МДПІ про застосування штрафної (фінансової) санкції ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувалося.
Тобто, розмір фінансової санкції становить: 3365,00 грн. - 2,00 грн. = 3363,00 грн.
Таким чином, суд вважає правомірним стягнення з відповідача на користь Північної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі Дніпропетровської області заборгованості зі сплати штрафної санкції у сумі 3363,00 грн.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3363 (три тисячі триста шістдесят три) гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені ст. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 24 січня 2011 року.
Суддя ОСОБА_1