73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
12 листопада 2015 р. Справа № 923/1515/15
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чернявській О.П.,розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі позивача-1: Бериславської районної державної адміністрації, м. Берислав, Херсонська область;
позивача-2: Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області, м.Херсон
до Приватного підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
за участю : Кущ В.Г.- прокурор відділу прокуратури Херсонської області, посв. № 006312 видане 26.03.2012р.
представників сторін: від позивача-1: не прибули
від позивача-2: ОСОБА_3, дов. № 9-21-7777.4-1143/27-15 від 30.06.2015р.
від відповідача: не з'явились
встановив:
Прокурор Бериславського району Херсонської області звернувся до господарського суду Херсонської області з позовом в інтересах держави в особі позивача-1: Бериславської районної державної адміністрації, м. Берислав, Херсонська область; позивача-2: Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області, м. Херсон до приватного підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, ) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Ухвалою від 02.09.2015р. суд прийняв позовну заяву, порушив провадження у справі та призначив справу до розгляду на 27 жовтня 2015р. Цією ж ухвалою суд зобов'язав надати :
- Бериславську районну державну адміністрацію та Головне управління Держгеокадастру України у Херсонській області докази підтримки або заперечення проти позову;
- Приватному підприємцю ОСОБА_1 письмовий відзив по суті спору з документальним обґрунтуванням викладених в ньому обставин.
Сторони належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи, ухвала про призначення засідання направлена сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення. До суду повернулись поштові повідомлення направлені на адресу учасників провадження з відмітками пошти про вручення ухвали суду про порушення справи адресантам.
У судове засідання 27.10.2015р. відповідач не з'явився, про причини неявки не повідомив та не надав витребувані судом документи.
Представник Бериславської районної державної адміністрації надав заяву про підтримання позову, заявленого прокурором.
У судовому засіданні 27.10.2015р. від представника Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області надійшло клопотання про уточнення позовних вимог (а.с.36-37), а саме позивач - 2 просить суд внести зміни до договору оренди землі від 28 грудня 2007року, укладеного між Бериславською районною державною адміністрацією та приватним підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 28 грудня 2007 року за № 4АА002345-04077150000 виклавши пункти " 5" та " 9" в наступній редакції:
п.5. "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1445858,75 (один мільйон чотириста сорок п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят вісім гривень 75 коп.) гривень".
п.9. "Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бургунської сільської ради № 33218813700042 в УДК у Херсонській області, код 37858658, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області, що становить 72 292,94 гривень".
Клопотання мотивоване тим, що наразі нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Херсонській області з урахуванням коефіцієнту 1,756 та коефіцієнту індексації 3,997 станом 01.01.2015р. становить 28 917,175 гривень за 1 га ріллі.
Оскільки нормативна грошова оцінка, яка зазначена у договорі, і сьогодні, на думку Позивача-2, втратила чинність та є не актуальною, розмір орендної плати під час внесення змін до договорів оренди землі повинен бути встановлений на підставі нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Херсонській області з урахуванням коефіцієнту 1,756 та коефіцієнту індексації 3,997 станом на 01.01.2015р., що становить 28917, 18 грн. за 1 га.
Разом з тим, Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" з 01 квітня 2014 року внесено зміни до Податкового кодексу України, якими встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сум, платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (далі - Кодекс встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункт: 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Кодексом не передбачено виключень із пункту 288.5 статті 288 та встановлено чіткий розмір орендної плати на рівні не менше 3-х та не більше 12-ти відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки, крім випадки визначення орендаря на конкурентних засадах.
Отже, клопотання заявлено з посиланням на ст.122 Земельного кодексу України, статтею 288 Податкового кодексу України, статтю 22 Господарського процесуального кодексу України.
Присутній судовому засіданні прокурор наполягає на задоволені позовних вимог у тому вигляді, як вони заявлені у позові, заперечує проти задоволення клопотання позивача -2 про уточнення позовних вимог, вважаючи їх безпідставними та не відповідаючими закону. Позивач -1 підтримує позов прокурора.
Ухвалою від 27.10.2015р. суд задовольнив заяву Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області про продовження строку розгляду спору в межах ст. 69 ГПК України на п'ятнадцять днів, до 17.11.2015р., розгляд справи відклав, призначив судове засідання на "12" листопада 2015 р., явку в засідання представників сторін з доказами про повноваження, визначеними ст. 28 ГПК України, визнав обов'язковою.
В судове засідання 12.11.2015р. не прибув представник відповідача, не надав відзиву, будь-яких документів або заперечень проти позову
Розглянувши та дослідивши матеріали справи , заслухавши представників сторін, суд
Прокуратурою Бериславського району в порядку ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" витребувано та опрацьовано інформацію щодо укладання договорів оренди земельних ділянок, а саме: щодо орендної плати за користування земельними ділянками на території Бургунської сільської ради Бериславського району Херсонської області.
При вивченні стану законності в сфері використання земельних ділянок встановлено, що деякі договори оренди земельних ділянок потребують змін в частині орендної плати.
Прокуратурою району встановлено, що 28 грудня 2007 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі ОСОБА_4 (далі-орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 на підставі розпорядження голови Бериславської районної державної адміністрації від 09.10.2007р. №747, від 22.11.2007р. №858 та 21.01.2008р. №33 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться в адміністративних границях Бургунської сільської ради Бериславського району, Херсонської області, загальною площею 50,0га, строком на 25 років. Договір зареєстровано у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 28 грудня 2007р. за № 4АА002345-04077150000.
Згідно п.15 договору земельна ділянка передається в оренду з метою ведення товарного сільськогосподарського виробництва для вирощування сільськогосподарських культур, закладки та вирощування багаторічних насаджень.
Згідно п. 5 договору нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 606 664,23грн.
Пунктом 9 зазначеного договору визначено, що орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 1% від нормативно грошової оцінки на рахунок Бургунської сільської ради.
Відповідно до пункту 13 умов договору розмір орендної плати переглядається один раз на три роки:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
З 01.01.2011р. набув чинності Податковий кодекс України, розділ 13 якого регулює питання сплати податку на землю та орендну плату за користування земельною ділянкою.
Згідно вимог підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Таким чином, Податковим кодексом України на законодавчому рівні визначено граничний розмір орендної плати, тобто орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду орендної плати.
Враховуючі зазначені зміни необхідно внести зміни до пункту 9 договору оренди землі від 28 грудня 2007 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі ОСОБА_4 (далі-орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі-орендар), зареєстрованого у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 28 грудня 2007 за №4АА002345-04077150000 та викласти їх в наступній редакції:
пункт 9 " 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бургунської сільської ради №33218813700042 в УДК у Херсонській області, код 37858658, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 3 % від грошової оцінки земельної ділянки на рік."
Згідно з положеннями статті 188 Господарського кодексу України сторона, яка вважає за необхідне внести зміни до договору повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором.
Відділом Держземагентства у Бериславському районі 12.11.2014р. за № 01-30/8-4157 направлено відповідачу лист з повідомленням про необхідність внести зміни до договору оренди земельної ділянки. Крім того, повторно направлено лист з повідомленням від 02.07.2015р. №28-28-0.3-1751/2-15, який відповідач отримав 25.07.2015, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 № 15-рп/2002 (про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення частини 2 статті 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Обрання певного захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору не є обов'язком, а є правом особи, яка добровільно із власних інтересів його використовує. Тобто, відсутність згоди на зміну умов договору не позбавляє право особи звернутися до суду із позовом про внесення змін до договору.
Згідно ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до п. 2.18 Постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин "(Із змінами, внесеними згідно з Постановою пленуму Вищого господарського суду № 14 від 26.12.2011р. вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини першої статті 626 ЦК України , відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.
У зв'язку з визначенням в договорі оренди розміру орендної плати менше ніж того вимагає законодавство України, місцевим бюджетом недоотримано значну суму орендної плати.
Відповідно до ст. 29 ГПК України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб.
Статтею 2 ГПК України визначено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави у конкретних спірних відносинах, які підлягають розгляду та вирішенню в судовому порядку.
Вказана позовна заява, вжита як захід прокурорського реагування та направлена, насамперед, на захист економічних інтересів держави в земельній сфері в особі Бериславської РДА та Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області, яким може бути спричинено шкоду, внаслідок користування орендарем земельною ділянкою, в порушення вимог чинного законодавства У країни.
У зв'язку з визначенням в договорі оренди розміру орендної плати менше ніж того вимагає законодавство України, місцевим бюджетом може бути недоотримано значну суму орендної плати. Зволікання із внесенням до договору завдає шкоди інтересам держави, не сприяє досягненню проголошеної законодавцем мети - запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" № 5245-УІ від 06.09.2012р., який набрав чинності з 01.01.2013р., землі державної та комунальної власності в Україні вважаються розмежованими. Землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності чи на яких розташовані об'єкти нерухомого майна комунальної власності, є землями державної власності.
Враховуючи внесені зміни до статті 122 Земельного кодексу України, які набули чинності з 01.01.2013, відповідно до ч.4 якої, вказано, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Таким органом є Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, яке наданий час є розпорядником земель сільськогосподарського призначення на території Херсонської області. До цього часу, розпорядження землями сільськогосподарського призначення відносилося до компетенції районних державних адміністрацій.
Враховуючи вищевказане, дана позовна заява заявлена в інтересах Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, а також Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області, яка виступає стороною даного договору оренди земельної ділянки та на момент його укладення була розпорядником земель сільськогосподарського призначення Бериславського району Херсонської області.
На підставі ст. 121 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладено, крім виконання інших завдань, і представництво інтересів громадянина та держави в суді.
Крім того, враховуючи те що, на даний час зміни до договору не внесенні та жодних заходів по приведенню його до вимог законодавства не вжито, вказує на наявний факт - неналежного здійснення своїх обов'язків з боку Бериславської РДА та Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області. Зазначені обставини стали підставою для вжиття заходів прокурорського реагування прокуратурою Бериславського району Херсонської області.
З метою належної реалізації вимог ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокуратурою Бериславського району Херсонської області, листом від 18.08.2015 повідомлено позивача про встановлені порушення законодавства, що регулює відносини в сфері використання земельних ділянок та про намір вжиття заходів представницького характеру в межах повноважень наданих ст.ст. 23, 24 Закону України "Про прокуратуру".
В зв'язку з вищевикладеним, керуючись Податковим кодексом України, ст. 30, ст.ст. 23,24 Закону України "Про прокуратуру", Законом України "Про оренду землі", керуючись ст. ст.2,12,13 ГПК України прокурор просить суд прийняти рішення, яким внести зміни до договору оренди землі від 28 грудня 2007 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі ОСОБА_4 (далі - орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі-орендар), зареєстрованого у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 28 грудня 2007 за №, 4АА002345-04077150000 виклавши пункт 9 в наступній редакції:
- пункт 9 " 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бургунської сільської ради №33218813700042 в УДК у Херсонській області, код 37858658, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік."
Стосовно клопотання Позивача-2 про уточнення (збільшення) позовних вимог суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 29 ГПК України якщо господарським судом прийнято до розгляду позовну заяву, подану прокурором в інтересах держави, державний орган, уповноважений здійснювати функції держави у спірних відносинах, набуває статусу позивача. Ця норма кореспондує з нормою ст. 21 ГПК, відповідно до якої позивачами є підприємства та організації, в інтересах яких подано позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Такий державний орган наділено процесуальними правами, наданими позивачу ст. 22 ГПК та іншими статтями ГПК. ГПК не містить обмежень щодо процесуальних прав державного органу, який виступає позивачем у справі, порушеній за позовом прокурора. Процесуальні права такого позивача не можуть бути обмежені прокурором, який подав позов в інтересах держави.
Разом з тим, дане клопотання Позивача-2 задоволенню не підлягає, і суд відмовляє у його задоволенні, оскільки у якості підстав для його заявлення суду надано копію Інформаційного бюлетеня № 1, затвердженого науково-технічною радою Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 21.10.2015р. У даному Бюлетені викладено " Питання 3: Про підвищення розміру орендної плати за земельні ділянки сільськогосподарського призначення з 3% до 5-6% від нормативної грошової оцінки землі. та Відповідь 3: наступного змісту :
" Згідно пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди земельної ділянки державної власності, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та в свою чергу не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки ( далі - НГО).
З метою наповнення місцевих бюджетів, при передачі в оренду земельних ділянок державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, городництва та іншого сільськогосподарського використання фізичним та юридичним особам на без конкурентних засадах, в процесі переукладання, внесення змін до договорів оренди та їх пролонгації, встановити ставку орендної плати на рівні - 3% від НГО з 01.04.2014 по 31.10.2015 та на рівні - 5% від НГО починаючи з 1 листопада 2015 року.
Якщо право на земельну ділянку набувається на умовах аукціону (земельних торгів) стартовою ставкою залишається 3% від нормативної грошової оцінки землі. Зміст інформаційного бюлетеня носить рекомендаційний характер. "
Суд дотримується приписів ст.19 Конституції України, відповідно до яких правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (положенню частини другої статті 19 дано офіційне тлумачення згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. N 7-рп/2009).
Позивач-2 не надав до суду документів нормативного характеру, які б встановлювали компетенцію та надавали право науково-технічній раді Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області встановлювати (змінювати) розміри орендної плати за землі державної власності. Крім того, дане клопотання Позивача протирічить положенням пункту 13 спірного договору оренди, відповідно до якого умови договору щодо розміру орендної плати переглядається один раз на три роки у разі :
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
Позивач-2 не навів та не довів існування жодної з вищезазначених умов для встановлення розміру орендної плати на рівні 5% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Законодавче регулювання земельних відносин зазнало суттєвих змін, пов'язаних з прийняттям Верховною Радою України ряду законів, зокрема законів України від 7 липня 2011р. "Про Державний земельний кадастр", від 6 вересня 2012р., "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", Податкового кодексу України тощо.
У зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 1 січня 2011 року Закон "Про плату за землю" втратив чинність згідно з ч. 2 Прикінцевих положень кодексу . Питання сплати податку на землю та внесення орендної плати за користування земельною ділянкою з 1 січня 2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Відповідно до пп. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Як установлено пп. 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов'язковий платіж, що його орендар вносить орендодавцю за користування земельною ділянкою. При цьому зазначено, що далі у розділі XIII слова "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності" визначаються як "орендна плата".
Плата за землю справляється відповідно до положень розділу XIII Податкового кодексу України.
Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.2 ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3% нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12% нормативної грошової оцінки.
Водночас пунктами 271.1, 271.2. ст.271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України, а у разі якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.
Згідно з пп. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок з метою розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом "Про оцінку земель", відповідно до абзацу п'ятого ст. 5 якого нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку й орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 цього Закону).
Згідно зі ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Згідно зі ст. 23 цього Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Таким чином, з набранням чинності Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № 309-VI та Податкового кодексу України виникли правові підстави для внесення змін до договорів оренди земельних ділянок, укладених до набрання чинності зазначеними законодавчими актами, у частині встановлення нових ставок орендної плати за землю.
При визначенні цієї істотної умови договору оренди землі державної і комунальної власності сторони мають враховувати, що орендна плата не може бути меншою мінімального розміру, встановленого Податковим кодексом України.
Суд, приймаючи зазначене рішення, дотримується правової позиції Верховного Суду України, наведеної в постановах Верховного Суду України від 27.12.2010 р. у справі № 27/15-10 , від 23.05.2011р. у справі № 7/105-10 (30/234-09) , від 03.12.2013р. у справі №5009/3430/12.
Зазначена правова позиція знайшла відображення в постанові Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011р. № 6 (пп. 2.18 . і 2.19 . зазначеної постанови).
Внесення змін до діючих договорів оренди земель держаної та комунальної власності в частині зміни орендної плати має відбуватися у загальному порядку, передбаченому Цивільним кодексом України.
Відповідно до частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну договору або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його змін. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюються або припиняються з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до частини 4 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Згідно ст.5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674 - VI, Позов заявлено 31.08.2015р. На день подання позову прокурор був звільнений від сплати судового збору. За таких обставин суд, повністю задовольняючи заявлений позов, стягує з відповідача в доход бюджету судових збір пропорційно розміру задоволених вимог, тобто, у розмірі 100 %.
Мінімальний розмір судового збору при поданні заяви до господарських судів України, відповідно до ст. 2 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674 - VI, що становить 1 розмір мінімальної заробітної плати , що складає 1218, 00 грн.
В судовому засіданні суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення, роз'яснив порядок отримання судового рішення та його оскарження.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
1. Позов Прокурора Бериславського району Херсонської області в інтересах держави в особі позивача-1: Бериславської районної державної адміністрації, м.Берислав, Херсонська область; позивача-2: Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області, м. Херсон до приватного підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: Херсонська область, Бериславський район, с. Ольгівка, ) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задовольнити повністю.
2. Внести зміни до пункту 9 договору оренди землі від 28 грудня 2007 року між Бериславською районною державною адміністрацією в особі ОСОБА_4 (далі-орендодавець) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (далі-орендар), зареєстрованого у Бериславському районному відділі Херсонської регіональної філії центру ДЗК, про що здійснено запис у Державному реєстрі земель від 28 грудня 2007 за №4АА002345-04077150000 та викласти їх в наступній редакції:
пункт 9 " 9. Орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Бургунської сільської ради №33218813700042 в УДК у Херсонській області, код 37858658, код платежу 13050200, МФО 852010, в розмірі 3 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки на рік".
3. Клопотання Головного управління Держгеокадастру України у Херсонській області про уточнення позовних вимог залишити без задоволення.
4. Стягнути в доход спеціального фонду державного бюджету на р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області МФО 852010 код ЄДРПОУ 37959779 одержувач УДКСУ у місті Херсоні., призначення платежу - судовий збір, код 03500045 з приватного підприємця ОСОБА_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 1218 (Одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної чинності.
Повне рішення складено 18.11.2015р.
Суддя Т.Г. Пінтеліна