Постанова від 12.11.2015 по справі 916/1938/15

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2015 р.Справа № 916/1938/15

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Л.В. Поліщук,

суддів О.Л.Воронюка, В.Б. Туренко,

при секретарі судового засідання - Е.М.Вєлковій,

за участю представників сторін:

від прокуратури: не з'явився,

від позивача: ОСОБА_1,

від Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області: не з'явився,

від ТОВ „Агротранс”: ОСОБА_2,

від третьої особи: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Колективного сільськогосподарського підприємства "ім. А.В.Трофімова"

на рішення господарського суду Одеської області від 29.07.2015р.

у справі № 916/1938/15

за позовом Колективного сільськогосподарського підприємства "ім. А.В. Трофімова"

до:

1. Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області

2. Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротранс”

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області

за участю прокурора Одеської області

про визнання недійсним розпорядження,

встановив:

Колективне сільськогосподарське підприємство "ім. А.В. Трофімова" звернулося з позовом до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, Товариства з обмеженою відповідальністю „Агротранс” про визнання недійсним розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 31.08.2005 року №666, яким за Товариством з обмеженою відповідальністю „Агротранс” визнано право власності на залізничні під'їзні колії №1,2,3, що знаходяться на території Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району при станції Іллічівськ Одеської залізниці.

Позовні вимоги, з урахуванням уточнень, обґрунтовані ч.2 ст.19 Конституції України, ст. 19 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та ст. 328 Цивільного кодексу України з посиланням на те, що Овідіопольською районною державною адміністрацією спірне розпорядження видане поза межами визначеної законом компетенції, крім того, зазначене розпорядження порушує права позивача, так як майно, за яким спірним розпорядженням визнано право власності за ТОВ „Агротранс”, належить позивачу на підставі договору купівлі-продажу від 10.04.2009р. укладеного з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 27.05.2015р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області.

29.07.2015р. ухвалою господарського суду Одеської області допущено до участі у справі прокурора Одеської області.

Рішенням господарського суду Одеської області від 29.07.2015р. у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду мотивоване наступним: як зазначив позивач, спірні залізничні під'їзні колії №1,2,3 були відчужені ним на користь ТОВ "Транссервіс 2008" у 2010 році та на теперішній час не знаходяться у володінні та користуванні КСП "ім.А.В.Трофімова", а тому спірним розпорядженням райадміністрації права позивача не порушені. Проте, судом встановлено, що залізничні під'їзні колії №1, 2, 3 не входили до складу агропромислового комплексу на момент його приватизації та не відносилися до майна державної власності, а тому позивач не придбавав їх за вищевказаним договором купівлі-продажу від 10.04.2009 року.

Не погодившись з рішенням суду, Колективне сільськогосподарське підприємство "ім. А.В.Трофімова" звернулося із апеляційною скаргою, в якій просило рішення скасувати, позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права та невідповідність висновків, викладених у рішенні суду, обставинам справи. Апеляційна скарга мотивована тим, що суд безпідставно відмовив позивачу в задоволенні клопотань про призначення судово-будівельної експертизи та залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Транссервіс 2008". Скаржник також зазначив, що судом першої інстанції не було з'ясовано додержання правових норм, які регулюють порядок прийняття спірного розпорядження, в тому числі стосовного його форми, строків прийняття тощо, а також не було предметно розглянуто документи, на підставі яких ТОВ „Агротранс” видано вищевказане розпорядження.

У відзиві на апеляційну скаргу ТОВ „Агротранс” просило рішення місцевого господарського суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення як безпідставну.

Від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській області надійшло клопотання про розгляд скарги за відсутністю його представника.

В судовому засіданні апеляційної інстанції 12.11.2015р. представник скаржника заявив усне клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи за такими ж питаннями, що були зазначені в клопотанні, заявленому в суді першої інстанції.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального і процесуального права, апеляційна інстанція встановила наступне.

21.11.2001 року на підставі договорів купівлі- продажу ТОВ „Агротранс” придбало у ТОВ "Чорноморрибсервіс" 47/100 частин складського господарства та 53/100 у КП "Транспортно-складська контора постачання та збуту" частин складського господарства розташованих за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Жовтнева 2-а (т.1 а.с. 179-180,180-182).

В подальшому ТОВ "Агротранс" в 2005 році виготовлено технічний паспорт залізничної під'їзної колії при станції Іллічівськ Одеської залізниці.

Згідно п.1.1 технічного паспорту залізнична під'їзна колія, що примикає до скидуючий стрилки №1 до продовження колії №10 Північного парку станції Іллічівськ Одеської залізниці.

У відповідності до п. 1.3. техпаспорту межами під'їзної колії ТОВ "Агротранс" є: з боку станції - ізольовані стики маневрового світлофору МІ, з протилежної сторони - брама підприємства (межа під'їзного шляху «Уч. хоз ім. Трофімова»).

Пунктом 1.4. встановлено, що під'їзна залізнична колія ТОВ "Агротранс" має шляховий розвиток в кількості одного навантажувально - вивантажувального шляху. Загальна протяжність шляху становить 66 м.

У п. 1.6 вказано, що приєднання до під'їзної колії інших підприємств та організацій -межує з «Уч. хоз ім. Трофімова», межею під'їзної колії є брама ТОВ "Агротранс".

В 2014р. ТОВ "Агротранс" замовило новий техпаспорт на залізничну колію.

Згідно з п.1.1. техпаспорту 2014 року під'їзна колія ТОВ "Агротранс" примикає стрілочним переводом №3 до продовження головної колії № X (10) Півничного приймально-відправного парку станції Іллічівськ.

Межею під'їзної колії ТОВ "Агротранс" є знак «МПК» встановлений на відстані 114,2 м від гостряка СПЗ в бік стрілочного переводу №21. (п.1.2.). Під'їзна залізнична колія ТОВ "Агротранс" має колійний розвиток у кількості однієї навантажувально - вивантажувальної колії. Загальна довжина під'їзної колії, згідно експлікації колійного розвитку, що додається до паспорту -67,51м.

В Інструкції про порядок обслуговування та організації руху на під'їзній колії ТОВ "Агротранс", яка примикає до станції Іллічівськ Одеської залізниці, затвердженої начальником Одеської дирекції залізничних перевезень 17.06.2011р., та Інструкції про порядок обслуговування та організації руху на під'їзній колії ТОВ "Агротранс", яка примикає до станції Іллічівськ Одеської залізниці, затвердженої начальником Одеської дирекції залізничних перевезень 14.10.2014р., зазначено, що схема під'їзної колії та її відповідні характеристики у повній мірі відповідають даним технічних паспортів.

За клопотанням ТОВ „Агротранс” від 28.07.2005 року №1/12/01-1729 та згідно копій техпаспортів від 31.08.2005 року розпорядженням голови Овідіопольської районної державної адміністрації №666 визнано право власності на залізничні під'їздні колії №1,2,3 за ТОВ „Агротранс”, які знаходяться при станції Іллічівськ Одеської залізниці на території Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району (а.с.12).

Рішенням виконкому Молодіжненської сільради від 01.10.2010 року №283 присвоєно фактичну адресу майна ТОВ "Агротранс", а саме: Одеська обл., Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Залізнична, буд.1 (т. а.с.183).

10.04.2009 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та Колективним сільськогосподарським підприємством ім. А.В. Трофімова укладено договір купівлі-продажу державного майна з розстроченням платежів, відповідно до умов якого КСП ім. А.В. Трофімова придбало з розстроченням платежу на 5 років об'єкт агропромислового комплексу державної власності - Державне підприємство „Сільськогосподарське підприємство ім. А.В. Трофімова”, що розташований на земельній ділянці загальною площею 3990,0 га за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Жовтнева 2-А. Право власності на предмет договору, згідно з п.2.3 договору, виникає у покупця з моменту сплати повної вартості придбаного об'єкта приватизації (а.с.13-17 т.1).

У відповідності до Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються, а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду, затвердженого Постановою КМУ від 02.03.1993р. № 158, на державному підприємстві була створена інвентаризаційна комісія та проведена інвентаризація, згідно якої у переліку основних засобів до ДП "СП ім.А.В.Трофімова" станом на 01.07.2008 р. у групі 1 (споруди) під №16 рахується залізнична колія -с. Молодіжне. Відповідно до інвентаризаційного опису №21 основних засобів ДП "СП ім.А.В. Трофімова" від 02.10.2008 р. на балансовому рахунку №10 підприємства станом на 30.09.2008р. рахується: залізнична колія, рік випуску -2006 за інвентарним №1552.

29.01.2010 року Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та позивачем був підписаний акт передачі у власність державного майна із доповненнями №866.

В подальшому Регіональне відділення Фонду державного майна України по Одеській області листом від 22.04.2010р. надало покупцю Перелік нерухомого майна, переданого у власність покупцю відповідно до договору купівлі-продажу від 10.04.2009р. У відповідності до Переліку у власність позивача було передано 96 об'єктів нерухомості, в тому числі під №88- залізнична колія інв. №1552 (т.1 а.с. 84- 87).

Позивач не надав жодного документу в підтвердження того, що залізнична колія за інвентарним №1552 та під'їзні колії №1,2,3, що належать ТОВ "Агротранс", є одним технічним об'єктом.

28.12.2010 року між КСП ім. А.В.Трофімова та ТОВ „Транссервіс 2008” укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна частини агропромислового комплексу - виробничих та невиробничих будівель та споруд матеріального складу, що знаходиться за адресою: Одеська обл., Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Залізнична, буд.3, розташований на земельній ділянці площею 1,8237 га. (т.1 а.с. 43-46).

Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області в листі від 29.07.2015р. №10-11-04135 зазначено, що розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області №666 від 31.08.2005р., яким визнано право власності за ТОВ "Агротранс" на відповідну колію, не порушує інтересів держави та не зачіпає права чи інтереси сторін договору купівлі-продажу від 10.04.2009 №455, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та КСП ім. А.В.Трофімова (т.2 а.с.49-52).

За таких обставин, залізничні під'їзні шляхи №1, 2, 3 не входили до складу агропромислового комплексу на момент його приватизації, а отже не могли бути предметом договору купівлі-продажу від 28.12.2010р., укладеного позивачем з ТОВ „Транссервіс 2008”.

Крім того, розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області №666, яким було визнано право власності ТОВ „Агротранс” на залізничні під'їзні колії №1, 2, 3 було видано 31.08.2005р., тобто раніше введення в експлуатацію колії, яка знаходилася у користуванні позивача.

Факт належності ТОВ „Агротранс” навантажувально-вивантажувальної колії, що знаходиться за адресою Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Залізнична, 1 підтверджений рішенням господарського суду Одеської області від 27.02.2015р. у справі №916/364/15-г, яке залишено без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 28.05.2015р. Вказаним судовим рішенням задоволено позов ТОВ „Агротранс” до Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, виконкому Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, ТОВ „Транссервіс 2008”, визнано право власності ТОВ „Агротранс” на навантажувально-вивантажувальну колію загальною довжиною 67,51 м, що примикає стрілочним переводом №3 до продовження головної колії №Х (10) Північного приймально-відправного парку станції Іллічівськ, та межею якої є знак „МПК” встановлений на відстані 114,2 м від гостряка СПЗ в бік стрілочного переводу №21, що знаходиться за адресою Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Залізнична, 1.

Отже, ТОВ „Агротранс” є власником виробничих та невиробничих будівель та споруд з 2001 року, а залізничні під'їзні колії №1, 2, 3 згідно схематичного плану проходять між об'єктів нерухомості, які належать відповідачу та проходять по земельній ділянці, що знаходиться у ТОВ „Агротранс” на праві власності.

Враховуючи вищевикладені обставини, апеляційна інстанція погоджується з висновком суду першої інстанції, що розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області №666 від 31.08.2005р. жодним чином не порушило права позивача.

Також апеляційна інстанція погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову у задоволенні клопотання позивача про призначення у справі будівельно-технічної експертизи, з огляду на його безпідставність.

Частиною 1 ст.41 ГПК України встановлено, що для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.

У клопотанні про призначення судової будівельно-технічної експертизи позивач вказав слідуючі питання:

-чи поділялись залізничні під'їзні колії № 1, 2, 3, що знаходяться при станції Іллічівськ Одеської залізниці на території Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району на окремі частини або були єдиними до дати видання розпорядження головою Овідіопольської районної державної адміністрації за № 666 від 31.08.2005р.;

-визначити замовника будівництва та особу, яка фінансувала будівництво залізничних під'їзних колій, що знаходяться при станції Іллічівськ Одеської залізниці на території Молодіжненської сільської ради Овідіопольського району, які є предметом спірного розпорядження;

-у якій проміжок часу були побудовані залізничні під'їзні колії, що є предметом спірного розпорядження;

-які саме залізничні під'їзні колії із виготовленням схематичного плану із зазачненням розмірів, довжини, ширини парадного у власність спірним розпорядженням ТОВ „Агротранс”;

-на яких земельних ділянках на 2005 рік знаходились залізничні під'їзні колії, що були передані ТОВ „Агротранс”, із зазначенням власників;

-чи є інші залізничні під'їзні колії на території Молодіжненської сільської ради Овідіопольсокого району окрім тих, що були передані ТОВ „Агротранс”, та у разі якщо є, кому вони належать є саме технічними, вирішення яких не впливає на дослідження предмету позову.

На думку позивача, вирішення зазначених питань дозволило би ідентифікувати під'їзні залізничні колії, що були передані ТОВ „Агротранс”, та дозволило би встановити або спростувати факт порушення прав КСП „ім. А.В. Трофімова”.

У задоволенні даного клопотання судом було відмовлено з огляду на те, що вирішення питання про обґрунтованість заявлених КСП „ім. А.В. Трофімова” в межах даної справи позовних вимог не пов'язане із необхідністю дослідження питань, запропонованих до вирішення будівельно-технічної експертизи.

З тих же підстав судова колегія відхиляє усне клопотання скаржника про проведення будівельно-технічної експертизи, заявлене в судовому засіданні апеляційної інстанції.

Розпорядження Овідіопольської райдержадміністрації №666 від 31.08.2005р. було предметом судового розгляду у адміністративних справах №1570/5287/2012 та №815/1216/14. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.04.2013р. у справі №1570/5287/2012, яка залишена без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.07.2013р., в задоволенні позову ТОВ "Транссервіс 2008" до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - КСП ім. А.В.Трофімова, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Молодіжненська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, ТОВ "Агротранс" про визнання протиправними дій голови Овідіопольської районної державної адміністрації з видання розпорядження від 31.08.2005 року №666 "Про визнання права власності на залізничні під'їзні шляхи №1, 2, 3 ТОВ "Агротранс", а також про визнання нечинним вказаного розпорядження відмовлено. Приймаючи постанову, суд апеляційної інстанції вказав на те, що спірне розпорядження від 31.08.2005 року №666 на момент його прийняття, а також дії голови Овідіопольської районної державної адміністрації з видання цього розпорядження не могли порушувати прав, свобод та інтересів позивача, оскільки позивача на час прийняття цього розпорядження взагалі не існувало, а державна реєстрація позивача була проведена лише 26.09.2008 року. Крім того, дане розпорядження прийнято Овідіопольською районною державною адміністрацією, а підписання цього розпорядження головою цієї адміністрації здійснено на виконання положень Закону України "Про місцеві державні адміністрації".

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13.03.2014р. у справі №815/1216/14, яку залишено без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22.10.2014, визнано протиправними дії Одеської обласної державної адміністрації щодо видання розпорядження №1307/А-2013 від 12.12.2013 року "Про скасування розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 31 серпня 2005 року №666" про визнання права власності на залізничні під'їзні шляхи №1,2,3 ТОВ "Агротранс". Визнано протиправним та скасовано розпорядження Одеської обласної державної адміністрації №1307/А-2013 від 12.12.2013 року "Про скасування розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації від 31 серпня 2005 року №666" про визнання права власності на залізничні під'їзні шляхи №1,2,3 ТОВ "Агротранс".

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Частиною першою ст. 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

За приписами ч.ч.2-3 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання права; відновлення становища, яке існувало до порушення; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Згідно з п. 2 роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. N 02-5/35 „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів” (зі змінами та доповненнями) підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.

Таким чином, право на судовий захист гарантується законом щодо суб'єктивного права, яке є порушеним або існує реальна загроза його порушення, в той час як відсутність факту порушення права унеможливлює його судовий захист.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду про те, що оспорюване розпорядження відповідає вимогам чинного законодавства та визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт.

З урахуванням викладеного та

керуючись ст.ст.99, 103, 105 Господарського процесуального кодексу

України, суд -

постановив:

Рішення господарського суду Одеської області від 29.07.2015р. у справі № 916/1938/15 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Постанова апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постанови законної сили.

Повний текст постанови складено 17.11.2015

Головуючий суддя Л.В. Поліщук

Суддя В.Б. Туренко

Суддя О.Л. Воронюк