Справа № 2-а-322/11
Провадження №2-а/726/4/13
Категорія 90
15.04.2011 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Байцар Л. В. розглянувши адміністративну справу (провадження у справах адміністративної юрисдикції) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсій по інвалідності.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсії по інвалідності.
В позові вказує на те, що він являється інвалідом 3-ї групи, та є постраждалим першої категорії від аварії на Чорнобильській АЕС. В даний час він знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці і отримує пенсію, яка є меншою ніж передбачена чинним законодавством.
В позові посилається на те, що відповідно до ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання пенсії по інвалідності, розмір вказаного виду пенсії не може бути нижчий ніж шість мінімальних пенсій за віком для інвалідів третьої групи.
В позові вказує на те, що він в березні 2011 року звернувся до Управління Пенсійного фонду в Садгірському районі м. Чернівці із заявою про перерахунок пенсії, як того вимагає закон, однак отримав відмову. Вважає таку відмову незаконною.
Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці, щодо відмови у перерахунку пенсії у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком інваліду 3-ї групи, як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Просить Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці здійснити перерахунок та виплату в подальшому основної та додаткової пенсії, як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6-ми мінімальних пенсій за віком, для осіб які втратили працездатність та додаткової пенсії у розмірі 50 % пенсії за віком, для осіб які втратили працездатність.
Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнав та подав до суду заперечення на позов. Посилається на те, що не було визначено механізм реалізації норм Закону щодо нарахування та виплати встановленого підвищення до пенсії. Вважає позов безпідставним та необґрунтованим, оскільки відповідачем проводилися відповідні виплати по підвищенню до пенсії відповідно до закону. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом, встановлено, що позивач являється інвалідом 3-ї групи, відноситься до осіб 1 категорії, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серія А № 091440.
Судом встановлено, що позивач в березні 2011 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як того вимагає закон, однак отримав відмову, в якій відповідач вказував, що позивач отримував пенсію відповідно чинному законодавству.
Згідно вимог ст. ст. 49, 50, 53 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а)державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідних розмірах. Виплата зазначеної пенсії здійснюється повністю, незалежно від заробітку чи іншого доходу.
Відповідно до вимог ст. ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Прожитковий мінімум визначається на кожен рік законами «Про державний бюджет України».
Згідно п. 13 прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає ЗУ «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-14, а також ЗУ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно ст. 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ст. 4 даного Закону (в редакції Закону № 2505-4 від 25 березня 2005 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет», що діє з 31 березня 2005 року) передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження. Розмір мінімальної пенсії за віком з січня 2010 року прирівнюється до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та встановлював 695 грн., з квітня по червень 2010 року розмір мінімальної пенсії за віком прирівнюється до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та встановлював 706 грн., з липня 2010 року розмір мінімальної пенсії за віком прирівнюється до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та встановлював 709 грн.
Отже, позивачу, як інваліду 3 групи першої категорії, повинен був здійснюватися перерахунок та виплата пенсії у відповідності до зазначених вище норм закону.
Крім того, в рішенні Конституційного Суду України № 8-рп/2005 від 11.10.2005 року було закріплено неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформульовано правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Відповідно до положень ст. 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається.
Враховуючи наведене суд вважає, що звернення позивача до суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів є правомірним.
Відповідно до ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тому дії управління Пенсійного фонду України в Садгірському районної у м. Чернівці про відмову в проведенні перерахунку пенсії в період часу з 06.10.2010 року слід визнати неправомірними і зобов'язати здійснити перерахунок та виплатити за вказаний період основної та додаткової пенсії у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком згідно вимог ст. ст. 49, 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, суд вважає, що дії відповідача управління пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці щодо відмови в перерахунку пенсії за період з 06.10.2010 року не ґрунтуються на законі, суперечать вимогам Конституції України, Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і порушують право позивача на отримання пенсії в належному розмірі, а тому необхідно відновити ці його порушені права, частково задовольнивши позовні вимоги в цій частині, а саме: належить визнати відмову щодо перерахунку та виплати пенсії в період з 21.08.2010 по день припинення права на таку допомогу неправомірною, зобов'язати здійснити перерахунок та виплатити за вказаний період основної та додаткової пенсії у розмірі 6-ми мінімальних пенсій за віком згідно вимог ст. ст. 49, 50 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а в задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, щодо зобов'язання проводити перерахунок пенсій 21.08.2010 року згідно ст.49, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст. 22, 64 Конституції України, ст. 49, 50, 53, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 70, 71, 72, 79, 86, 87, 94, 122, 158-163, 167, 186 КАС України, суд,-
Позов позивача задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3, у розмірі передбаченому ст.54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - неправомірною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Садгірському районі м. Чернівці здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 за період з 06.10.2010 року по день припинення права на таку допомогу основної у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії у розмірі - 50 % мінімальної пенсії за віком, згідно ст.ст.49, 50 ч.4 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Стягнути з Державного бюджету України на користь держави судові витрати у розмірі по 3 грн. 40 коп.
Допустити негайне виконання рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду, через Садгірський районний суд м. Чернівці шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Суддя ОСОБА_4