Постанова від 12.11.2015 по справі 464/7081/15-а

Справа № 464/7081/15-а

пр.№ 2-а/464/178/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.11.2015 року Сихівський районний суд м.Львова в складі:

головуючого: судді Рудакова І.П.

за участю секретаря: Бондар Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова про визнання відмову в перерахунку пенсії протиправною та перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю з дати призначення на підставі довідки від 17.07.2015 року №9593/10-13-06 про складові заробітньої плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати з урахуванняи 40 % надбавки за вислугу років.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 21.07.2015 року звернулася до управління Пенсійного Фонду України в Галицькому районі м.Львова щодо перерахування пенсії державного службовця з урахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення, а також виплату щомісячних індексацій, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При нарахуванні пенсії також не враховано стаж роботи у військовій частині, який в сукупності становить 26 років 10 місяців 5 днів і дає право на 40% надбавки за вислугу років. Проте листом від 14.08.2015 року отримала відмову.

Вважає, що відповідачем порушено вимоги закону в частині розрахунку розміру пенсії з врахуванням зазначених сум та вважає такі дії відповідача неправомірними, що суперечать нормам діючого законодавства, та просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію державного службовця, з моменту призначення, з урахуванням страхуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум.

В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав дав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні дав пояснення аналогічні викладеним в запереченні відносно позову в яких зазначив, що позивач дійсно, перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» і пенсія їй обчислена відповідно до наданої довідки. Вважає, що з врахуванням положень ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», підстав для проведення перерахунку пенсії немає. З цих підстав просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши зібрані матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом, позивач дійсно, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

21.07.2015 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку про складові заробітної плати державного службовця № 9593/10-13-06 від 17.07.2015 року із зазначенням виплат, які не були включені в раніше видані довідки.

14.08.2015 року позивач отримала повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Статтею 37 - 1 Закону "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМ України від 31.05.2000 р. № 865 та від 23.04. 2003 р. № 581.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

Постановою КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Також, суд зазначає, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Що стосується включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум, згідно з поданою довідкою про заробітну плату є підставними.

Окрім цього відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в складі заробітної плати для призначення пенсії слід врахувати винагороду за вислугу років, отриману при проходженні державної служби державними службовцями відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року №1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, якім мають спеціальні звання», прийнятою на підставі ч.7 ст.33 Закону України «Про державну службу», з якої справляються страхові внески на загальнообов*язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст..33 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років -30, понад 25 років - 40%.

В пункті 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283, визначені посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, зокрема, визначено, що до стажу державної служби включається також: час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях тощо.

Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 від 18.07.1975 року ОСОБА_1 з 21.09.1977 ррку до 24.07.1984 року працювала на посаді рахувальника-касира у Львівській КЕЧ району Військової частини №48731. При прийнятті на роботу було складено присягу, що засвідчено написом в трудовій книжці.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь - яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що для його відновлення необхідно і достатньо зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю в межах строків позовної давності починаючи з 27 квітня 2015 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.

В решті позову слід відмовити за пропуском строку позовної давності.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159 - 163, 183-2, 186, 254 КАС України, ст. ст. 33, 37, 37 - 1 Закону України "Про державну службу", ст. ст. 40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд-

ПОСТАНОВИВ:

позов задоволити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду Уккраїни в Галицькому районі м.Львова, щодо перерахунку пенсії неправомірною.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова провести перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.1, 5 ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), включаючи у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, які вона отримувала до виходу на пенсію 40% винагороди за вислугу років, з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування починаючи з 21.02.2015р.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст.186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м.Львова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом ч.3 ст.160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст.254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Головуючий: І.П.Рудако