Дата документу 09.11.2015
Справа № 334/9207/15-а
Провадження № 2-а/334/205/15
09 листопада 2015 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Добрєва М.В., при секретарі Франчук Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про визнання дій незаконними та відновлення виплати пенсії,
Позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом про визнання дій незаконними та відновлення виплати пенсії, вказавши, що вона перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію держслужбовця з липня 2006 року згідно Закону України «Про державну службу, виплата якої була припинена з 01 січня 2008 року.
На підставі постанови Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 20.02.2008 року їй було поновлено виплату пенсії на умовах, передбачених ст.37 Закону України « Про державну службу» з 01.02.2008 року. Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 09.04.2013 року було зобов'язано Управління Пенсійного Фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії державного службовця працюючому судді відповідно до ст.37-1 Закону України « Про державну службу».
У зв'язку з тим, що з 01.04.2015 року Пенсійний фонд України в Ленінському районі м. Запоріжжя припинив виплату пенсії, 10 вересня 2015 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з проханням відновити їй виплату пенсії з 1 червня 2015 року.
Однак Управління Пенсійного Фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя відмовило позивачці у задоволенні її заяви з посиланням на те , що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах Закону України « Про державну службу» не призначаються відповідно до Закону України від 02.03.2015 року № 213- VІІІ.
Позивачка просить суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя щодо призупинення виплати пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01.04.2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя відновити виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 01.06.2015 року.
В судове засідання позивачка не з'явилась, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі. Надавши при цьому заяву про уточнення позовних вимог, де просить суд зобов'язати Управління Пенсійного Фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя відновити виплату пенсії державного службовця з 01.04.2015 року.
Представник УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя надав суду заперечення, вказавши, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з липня 2006 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу». На виконання постанови Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 20.02.2008 року у справі № 2-а-51/2008р. управлінням поновлено виплату позивачці пенсії на умовах, передбачених ст.37 Закону України « Про державну службу» з 01.02.2007 року.
З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 N 213- VIII, яким внесено зміни, зокрема, до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де в абзаці другому частини першої статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції чинній з 01.04.2015 року) зазначено, що «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються».
Оскільки позивачка з липня 2006 року отримує пенсію за віком згідно ЗУ « Про державну службу», станом на 01.04.2015 року працює на посаді судді Апеляційного суду Запорізької області, то з 01.04.2015 року їй призупинено виплату пенсії. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»,згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до законів України « Про державну службу», « Про судоустрій і статус суддів» , « Про статус народного депутата України», « Про Кабінет Міністрів України», « Про судову експертизу», « Про Національний банк України», « Про службу в органах місцевого самоврядування», « Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Оскільки до ст..37 Закону України «Про державну службу» зміни не внесені, тому відсутні підстави для поновлення виплати пенсії ОСОБА_1, у зв'язку з чим просить суд у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до приписів ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ України в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію держслужбовця з липня 2006 року згідно Закону України «Про державну службу, виплата якої була припинена з 01 січня 2008 року.
На підставі постанови Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 20.02.2008 року їй було поновлено виплату пенсії на умовах, передбачених ст.37 Закону України « Про державну службу» з 01.02.2008 року. Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 09.04.2013 року було зобов'язано Управління Пенсійного Фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії державного службовця працюючому судді відповідно до ст.37-1 Закону України « Про державну службу».
У зв'язку з тим, що з 01.04.2015 року Пенсійний фонд України в Ленінському районі м.Запоріжжя припинив виплату пенсії, 10 вересня 2015 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя з проханням відновити їй виплату пенсії з 1 червня 2015 року.
Однак Управління Пенсійного Фонду в Ленінському районі м. Запоріжжя відмовило позивачці у задоволенні ії заяви з посиланням на те , що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах Закону України « Про державну службу» не призначаються відповідно до Закону України від 02.03.2015 року № 213- VІІІ.
Не погоджуючись з рішенням відповідача щодо призупинення виплати пенсії за віком з 01.04.2015 року, позивачка звернувся до суду за захистом своїх прав.
Так, згідно абз.2 ч.1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції чинній з 01.04.2015 року): «Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- У період роботи особи (крім інвалідів І та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Установлення менш сприятливих умов надання гарантій матеріального та соціального забезпечення суддям, що призначені (обрані) на посаду раніше введеного в дію нового правового регулювання, порівняно з тими умовами, що були законодавчо передбачені при призначені (обрані) їх на посаду, за своїм значенням у системі правового регулювання практично означає зниження рівня незалежності суддів, що є недопустимим в силу положень ст..126 Конституції України.
Крім того, положенням Закону від 02.03.2015 року, а саме п.п.5 п.2 розділу1, окрім рівності всіх громадян , порушено принцип пропорційності, бо працюючи пенсіонери поставлені нерівні умови.
Зокрема, у період роботи особи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до Закону №1788-XII, не виплачуються.
Натомість у період роботи особи на інших посадах/роботах пенсії призначені, відповідно до Закону №1788-XII (розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму) виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Тобто суддів виділено в окрему групу осіб, яким не виплачується пенсії або довічне грошове утримання в разі їх перебування на посаді судді в цей період. Таке обмеження не може бути застосовано, оскільки воно зачіпає саму сутність права на отримання пенсії та є перепоною в реалізації закріплених ст..21-24 Конституції України прав, що всі люди є вільні і рівні у своїх правах, які гарантуються Конституцією і не можуть бути скасовані.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ (далі - Закон №213) у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щорічне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про Прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про КМУ», «Про судову експертизу», «Про НБУ», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону №213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії/щомісячне довічне грошове утримання за цими Законами не призначаються.
В теперішній час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01.06.2015 року посада, на якій працює позивач, не дає право призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», у зв'язку з чим передбаченні ч.1 ст.47 Закону № 1058 підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону відпали, і з 01.06.2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне позов ОСОБА_1 задовольнити частково, визнавши протиправними дії УПФУ в Ленінськом районі м.Запоріжжя, щодо припинення виплати пенсії державного службовця, та зобов'язати УПФУ в Ленінськом районі м.Запоріжжя відновити позивачці виплату пенсії держслужбовця з 01.06.2015 року.
Керуючись ст.. 159-163, 186 КАСУ, ст..ст. 8,22,55,95,64, 124,152 Конституції України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Законом України « Про державну службу»,Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Запоріжжя щодо призупинення нарахування та виплати пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 червня 2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Запоріжжя відновити виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 01 червня 2015 року.
Стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1, понесені нею, витрати на судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) гривень 20 копійок.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції - Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня складання постанови у повному обсязі.
Суддя: Добрєв М. В.